הממשלה צפויה לאשר: פיצוי גבוה לעובדי מדינה בשנת צינון

על פי המלצות ועדת גורן, עובד מדינה לשעבר שנדרש לתקופת צינון יפוצה ב-70% ממשכורתו. העלות למדינה: עשרות מיליוני שקלים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הממשלה צפויה לאשר בישיבתה האחרונה שתתקיים ביום ראשון את מסקנות ועדת גורן, המעניקות מאות אלפי שקלים לבכירי השירות הציבורי המסיימים את עבודתם כפיצוי על היותם בשנת צינון. הפיצוי ישולם למפוטרים ולמתפטרים, ללא קשר לוותק, וגם לפורשים לפנסיה (במקרה זה, יקבל העובד את הפיצוי או את הפנסיה - הגבוה יותר מביניהם).

על פי החוק הקיים, כל עובד בשירות המדינה, המעוניין לאחר שהוא מסיים את תפקידו, להתקבל למשרה בגוף מולו עבד או השפיע בתפקידו הציבורי נדרש לשנת צינון. נציבות שירות המדינה היא זו שאמורה לפקח על קיום מגבלות הצינון. כיום לא מקבלים כלל עובדי המדינה פיצוי על הצינון.

בית המשפט המחוזי רשאי לקצר את תקופת הצינון ככל שיש הצדקה לכך. על החלטותיו ניתן לערער בפני ועדת ערעורים של בית המשפט המחוזי. בשנים האחרונות, עם זאת, כמה גופים וצוותים המליצו על שינויים בכללי הצינון, שעיקרם הקשחת התנאים לעובדים בכירים והקלתם לזוטרים.

לפני שנה החליטו שר האוצר ושר המשפטים למנות ועדה לבחינת הנושא בראשות נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס, השופט אורי גורן. בוועדה ישבו גם רואת החשבון אירית שטרק, ניצב בדימוס עמיחי שי ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר פנחס בוכריס. הוועדה ישבה על המדוכה במשך חודשים.

הוועדה המליצה לבסוף שיש לפצות עובד על שנת הצינון, במטרה "להגביר את טוהר המידות" וכן את "האטרקטיביות של השירות הציבורי" כלשונם. הוועדה אף המציאה מושג חדש המכונה "רוחב הצינון" ובו כל עובד, זוטר או בכיר, שבשל תפקידו יש לו "צינון רחב" (כלומר נמצא תחת מגבלות העסקה רחבות יחסית, ח"ל) יפוצה. מי שיקבע מהו פיצוי רחב הוא אדם שימונה בכל משרד ממשלתי לפקח על יציאת העובדים לצינון, ובמקרה הצורך "יתייעץ" עם הלשכה המשפטית של נציבות שירות המדינה. דו"ח הועדה משאיר באופן עמום את החלק החשוב מכל - מי זכאי לקבל את הכסף, ומשאיר פתח רחב להתדיינות משפטית ולעתירות לבתי המשפט.

הפיצוי עצמו יעמוד על סך של 70% מהמשכורת האחרונה. כל פיצוי אחר מהמדינה, כמו פנסיה תקציבית, ינוכה מהסכום. כך למשל, שמנכ"ל משרד ממשלתי שעבד שנתיים ומרוויח 42,000 שקלים בחודש, יקבל מהמדינה עוד 350,000 שקלים עבור הצינון. בחישוב פשוט, עולה כי העלות של החלטות הוועדה למדינה הם עוד עשרות מיליוני שקלים בשנה.

בשולי החלטתה, הוועדה מציינת כי ייתכן שהפיצוי המדובר אינו הולם מספיק עבור מנכ"לים של משרדים ממשלתיים, מכיוון שהם "נפגעים יותר מהצינון" והם מבקשים ממקבלי ההחלטות לשקול לתת להם תשלום נוסף.

לפי הצעת ההחלטה שהוגשה לממשלה, הממונה על השכר באוצר יכין תוך 45 יום את ההסדר ליישומה. יש לציין כי היועצת המשפטית של משרד המשפטים, לא סברה שאין זה ראוי שהממשלה בישיבתה האחרונה תדון בנושא, מכיוון ש"מדובר בהמלצות של ועדה ציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ