ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תושבים יהודים בשכונת הכרם ב' בעכו דורשים לבטל מכירת בית בשכונה למשפחה ערבית, ומציתים מחדש את הוויכוח הציבורי על הדו-קיום בעיר. תושבי השכונה שבצפון העיר, המתעקשים להגדירה שכונה יהודית, התכנסו השבוע סמוך לבית שנמכר, הניפו דגלי ישראל וקראו למוכר לחזור בו מהעסקה.

אדיר כהן, מנהל תנועת "עכו שלנו", המובילה את מחאת התושבים, טוען כי רוכש הבית הוא פעיל חד"ש שביצע את העסקה ממניעים פוליטיים. "הפוליטיקאים רוצים לצבור הון על גב הציבור ומביאים לכאן גורמים מבחוץ, בעיקר סייענים של המדינה שפוגעים גם במרקם היחסים בין היהודים והערבים הוותיקים בעיר", אמר. 

בעמוד הפייסבוק שלה מציינת "עכו שלנו" כי היא דוגלת ב"חיזוק העיר ושמירה על צביונה הציוני-יהודי ללא אלימות". "הקבוצה שלנו בעד דמוקרטיה וחיים משותפים, אבל צריך לקחת בחשבון גורמים שיוצאים מן הכלל", הוסיף כהן, "אם יהודי ייצא עכשיו לכפר יאסיף או לכל כפר באזור לא ייתנו לו לרכוש בית מחשש לפגיעה בצביון ובאורח החיים, כפי שקרה בפקיעין. יש קבוצות שרוצות לשמור על צביון דתי וזו זכותן. הכפייה הזו לא מוסיפה לחיים המשותפים".

רוכש הבית פיראס עלי, שקנה אותו בחוזה חוקי מתושב השכונה, דחה את הטענות נגדו. "אין פה שום כפייה או פגיעה ברגשות של מי מהצדדים", אמר, "להפך, ההתנהלות של אותם גורמים שמנסים להפעיל לחץ עלי ועל המוכר הם שפוגעים בחיים המשותפים בעכו".

הפגנת תנועת "עכו שלנו" נגד מכירת הביתצילום: אדיר כהן / עכו שלנו

עלי הוסיף כי בחר לרכוש את הבית, שלו כניסה נפרדת, משום שהוא ממוקם בשכונה חדשה וכן בשל רצונו לחיות בסביבה שבה מתגוררות גם משפחות ערביות רבות. "אדם הציע בית למכירה, ואני רכשתי אותו במיטב כספי ובטח שילמתי יותר מכל אדם אחר שרצה לרכוש אותו", הוסיף. לדבריו, מוכר הבית, עליו הופעלו לחצים רבים לביטול העסקה, פנה אליו בעניין וכך גם גורמים אחרים. למרות זאת, הוא אינו מתכוון להיכנע לדרישות אלא לעבור לביתו החדש לקראת נובמבר, כפי שנקבע בחוזה.

מנגד, ל"הארץ" נודע כי קבוצת "עכו שלנו" מתכוונת להמשיך במחאתה. מחלוקות דומות אירעו בעיר לפני כשלושה חודשים, כאשר "הארץ" דיווח על תביעה שהוגשה נגד חברת נדל"ן הבונה בה פרויקט מגורים ומסרבת למכור דירות לערבים, וכן על מכרזים לבניית שכונות ליהודים דתיים בלבד על אדמות מדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ