בקהילה הגאה לא תולים תקוות בהבטחה לקידום נישואים חד מיניים

בכירים במאבק למען זכויות ההומואים למודי אכזבות מיוזמות קודמות, וחוששים: מצבנו יורע אם החוק יאושר בסוף רק לזוגות הטרוסקסואלים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקהילה הגאה לא תולים תקוות בכך שהממשלה החדשה תהיה זו שתאפשר לראשונה נישואים אזרחיים בישראל, גם לזוגות חד-מיניים. אנשי הקהילה שבעי הבטחות ממערכות בחירות קודמות.

שבי גטניו, יו"ר "עוצמה", הזרוע הפוליטית של האגודה למען זכויות הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים), אינו מפקפק בכנות הכוונות של אנשי יש עתיד ושל חברי כנסת ממפלגות אחרות. עם זאת, הוא מכיר היטב את המגבלות של המערכת הפוליטית בישראל, "אם זה היה תלוי ברצונם של חברי הכנסת – ללא ההיקשים הפוליטיים – כבר היה חוק שכולל הומואים ולסביות", הוא אומר.

גטניו חושש בעיקר מתרחיש שבו יקדמו הצעת חוק לנישואים אזרחיים, אך יכללו בה רק זוגות הטרוסקסואלים ולא חד-מיניים. "כשהומואים ולסביות שומעים על חוק נישואים אזרחיים הם לא יודעים אם המשיח בפתח או הקברן שלהם. זו הקהילה היחידה מבין כולן שכל הזמן מדברים אם היא תיכלל או לא תיכלל בחוק". לדבריו, אם יתאפשרו בישראל נישואים אזרחיים רק לזוגות הטרוסקסואלים, מצבם של הומואים ולסביות יורע משמעותית. "האסטרטגיה המשפטית שלנו בנויה על ידועים בציבור. ברגע שלא יהיה יותר מעמד כזה, כיוון שהסדירו את הנושא, אז לא יהיה לנו למי להשוות", הוא מסביר.

ח"כ יעל גרמן מיש עתיד עם דגל הקהילה הגאה בליל הבחירותצילום: דניאל בר און

גם יו"ר השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם בכנסת, ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), אינו ממהר לברך. הורוביץ הניח שלוש פעמים על שולחנה של הכנסת היוצאת הצעות חוק להנהגת נישואים אזרחיים בישראל, אך כולן נבלמו בשלב מוקדם. ממשלת נתניהו התנגדה להן וגם רבים מחברי הכנסת מסיעות העבודה וקדימה, בעת שהיו באופוזיציה, נעדרו מהמליאה בעת ההצבעה. "אני מאוד מקווה שמדובר בעניין רציני ולא בספין. זה נושא יותר מדי חשוב כדי שישמש כדור משחק לצרכים פוליטיים רגעיים".

השבוע יזם הורוביץ כינוס בכנסת למען נישואים אזרחיים בישראל. 25 ח"כים השתתפו באירוע ובהם 11 מסיעת יש עתיד וכן ח"כים ממרצ, העבודה, התנועה וחד"ש. אף נציג של הליכוד, ישראל ביתנו או הבית היהודי לא בא לכינוס.

במצע יש עתיד נכלל פרק העוסק בקהילה הגאה. "מפלגת יש עתיד תפעל לקידום מסגרת נישואים אזרחית בישראל, שתכלול גם זוגות חד-מיניים, באופן שווה וללא אפליה", נכתב במצע, "נפעל לביטול האפליה נגד זוגות חד-מיניים בתחום ההורות בישראל, לבטל את האפליה באימוץ ילדים כלפי זוגות חד-מיניים. נפעל לאפשר תהליך פונדקאות לזוגות חד-מיניים".

מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה", עו"ד אירית רוזנבלום, אומרת כי לפי הנתונים שבידיה, בישראל חיים היום כ-20 אלף זוגות חד-מיניים המקיימים תא משפחתי קבוע. רק כ-500 מתוכם נישאו בחו"ל ורשמו את נישואיהם במרשם האוכלוסין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ