שגריר אריתריאה שכנע את הח"כית: אין סכנה למוחזרים

האו"ם קבע כי המתחמקים משירות במדינה עלולים לעבור עינויים ואף להירצח, אך איילת שקד אמרה שהיא "שמחה לדעת שהשמועות בנוגע לממשל חסרות שחר"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) נועדה ביום חמישי האחרון עם שגריר אריתריאה, טֶסְפָמָרִיָם טֶקֶסְטֶה דֶּבָּס, וקבעה בעקבות המפגש כי אין שום סכנה למהגרים שיוחזרו למדינה. זאת למרות שדו"חות נציבות האו"ם לפליטים, קבעו כי אריתריאה היא מדינה טוטליטרית האחראית להפרה שיטתית של זכויות אדם. שקד אמרה לאחר הפגישה כי "לפי דברי שגריר אריתריאה אין שום סכנה לתושבים החוזרים. הוא אומר שכפי שישראל מצטיירת בעולם כגיהנום אך במציאות המצב שונה לחלוטין ואף טוב, כך גם אריתריאה מצטיירת בצורה רעה אך המציאות שונה מהתדמית".

על פי דו"חות האו"ם, מוגדר השירות בצבא האריתראי כ"גורם הסיכון" הראשון במעלה. גברים ונשים חייבים בגיוס חובה ובשירות לאומי כמעט כל שנות חייהם. הדו"חות מפרטים העונשים הקבועים בחוק בגין הימנעות מגיוס ובגין יציאה מן המדינה לצורך הימנעות מגיוס. בפועל הענישה נעשית שלא באמצעות מערכת בתי המשפט, והיא כוללת הריגה בירי, מעצר לפרקי זמן ממושכים בתנאים בלתי אנושיים, עינויים ועבודות כפייה.

שקד נפגשה עם השגריר בעקבות הגשת מסקנות "ועדת סופר" שהמליצה לשר הפנים היוצא אלי ישי, לעקוב אחר מצבן של מדינות המוצא ולא תמיד לקבל את עמדת האו"ם. הצוות ממליץ אף לערוך סיורים באריתריאה ובסודאן על מנת להסיר את ההגנה הקבוצתית לה זכאים המסתננים ממדינות אלו. המסקנות הללו עומדות בחלקן בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

הפגישה התקיימה גם בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה משבוע שעבר להורות על עצירת גירושם של מהגרים מאריתריאה שנעצרו. ההחלטה התקבלה בעקבות הפרסומים ב"הארץ" על אזרח אריתריאי שהוחתם על מסמכי “חזרה מרצון” בכלא הישראלי, וגורש למצרים, שם נעצר במתקן מעצר בשדה התעופה בקהיר. זו עדות ראשונה לשימוש שעושה ישראל במושג ה”חזרה מרצון” לצורך גירוש כפוי מכותלי הכלא אל מחוץ לישראל – וזאת בניגוד לעמדת נציבות האו”ם לפליטים, לפיה אין חזרה וולנטרית מתוך כלא.

צילום: מוטי מילרוד

שקד סיפרה כי השגריר אמר לה שעל פי החוק האריתראי כל אזרח מחויב לשרת בצבא או בשירות אזרחי רק שנה וחצי, אך מכיוון שהמתיחות בגבול אתיופיה עודנה קיימת, יש צורך בדריכות ובגיוס מלא של האזרחים "עד יעבור זעם". אי לכך, כל אזרח מגיל 20 עד 40 מחויב לשרת שירות צבאי או שירות אזרחי.

שקד הוסיפה כי השגריר הוסיף שאין ביכולתה של אריתריאה לדאוג למספרים גדולים של אזרחים שיוחזרו. "לכן, כיום אם מישהו מעוניין לחזור מרצונו החופשי, אני אשמח, אבל כל החזר בכפייה כיום צריך להיות בחשיבה אחרת - או שהמדינה תיתן להם כסף ואפשרות לחזור הביתה עם כבוד, או שתמצא פתרון אחר. אני לא אתמוך בהחזרה כפויה במצב כיום", אמר. שקד, שכאמור נסמכת על דברי השגריר, אמרה: "אני שמחה לדעת שהשמועות בנוגע למדיניות הממשל באריתריאה חסרות שחר. הדברים נראים אחרת כשמבינים שהסיבה לחוסר רצונם של המסתננים לחזור אינה נעוצה בפחד מחיים בצל שלטון דיקקטורי" אמרה.

מחר תתכנס לראשונה "השדולה למען השבת המסתננים לארצם" בכנסת בראשותה של שקד. בשדולה בחרו לקחת שבעה חברי כנסת בלבד: אברהם מיכאלי (ש"ס), שולי מועלם ומוטי יוגב מהבית היהודי, שי פירון מיש עתיד, ומירי רגב, דני דנון ויריב לוין מהליכוד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ