בתי הספר הממלכתיים־דתיים יפרידו בנים ובנות מכיתה ד’

זוהי הפעם הראשונה מאז הקמת החינוך הממלכתי-דתי שבה מגובשת מדיניות בנושא הטעון. עד כיתה ג' יתקיימו הלימודים בכיתות מעורבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת החינוך הממלכתי-דתי (חמ”ד) גיבשה באחרונה הנחיות להפרדה מגדרית בבתי הספר היסודיים. זוהי הפעם הראשונה מאז הקמת החינוך הממלכתי-דתי בשנת 1953 שבה מגובשת מדיניות סדורה בנושא השנוי במחלוקת.

לאורך השנים טענו הורים להקצנה דתית שהתבטאה בכפייה להפרדה מגדרית שלא היתה נהוגה בעבר בבתי הספר של הציונות הדתית. על פי ההנחיות החדשות, שפורסמו אתמול (שני) לראשונה בגלי צה”ל, בבתי הספר היסודיים שבהם לומדים בנים ובנות, הכיתות יהיו מעורבות עד כיתה ג’. מכיתה ד’ ועד כיתה ו’ יופרדו התלמידים לכיתות של בנים ושל בנות.

יחד עם זאת, במסמך נכתב כי אם שני שלישים מהורי התלמידים בבית הספר יבקשו לשנות את ההנחיה, ניתן לעשות זאת (להפריד את התלמידים כבר בכיתות הנמוכות, או, לחלופין, להנהיג לימודים משותפים בכיתות הגבוהות). ההצבעה בנושא תהיה תקפה לשש שנים, באישור מינהל החמ”ד. בחטיבות הביניים ובחינוך העל יסודי יתקיימו הלימודים בכיתות נפרדות לבנים ולבנות, להוציא בתי ספר חריגים שיקבלו לכך את אישור מועצת החמ”ד.

בית הספר הממלכתי־דתי באופקים צילום: אליהו הרשקוביץ

“יש לייעד תקציב משרדי לצורך מתן תקן להפעלת כל הכיתות על פי מדיניות זו. ואולם ביסוד העניין זוהי מדיניות חינוכית ודתית על פי אופיו של החינוך הממלכתי-דתי וביצועה אינו מותנה בתקצוב”, נכתב במסמך. משרד החינוך הבהיר כי לעת עתה לא מיועד תקציב לעניין.
במסמך מובאת תמונת המצב המעודכנת לשנת הלימודים הקודמת, תשע”ב: בכ-200 בתי ספר ישנה הפרדה מלאה בין בנים לבנות. ב-50 בתי ספר ישנה הפרדה חלקית. עוד 150 בתי ספר הם מעורבים.

במסמך נכתב עוד כי היעדר המדיניות בנושא ההפרדה בין בנים לבנות הוא “בעייתי”. “מצב דברים זה אינו מעוגן בשום חקיקה או בתקנות. למעשה, גם במשנת החינוך הדתי או במסמכים אחרים אין לכך זכר. הדבר נובע ממורכבות הנושא ומפוטנציאל הנפיצות והמחלוקת אשר טמונים בו”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ