ח"כיות השתתפו בתפילת נשות הכותל; לראשונה זה חודשים לא היו מעצרים

מיכל רוזין, תמר זנדברג וסתיו שפיר התעמתו עם שוטרים שניסו למנוע את כניסתן למתחם עם טליתות. לטענתן, השתתפותן מנעה את המעצרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שלוש חברות כנסת השתתפו הבוקר (שלישי) בתפילה החודשית שקיימו ברחבת הכותל המערבי. השלוש, סתיו שפיר (עבודה), תמר זנדברג ומיכל רוזין (מרצ), התעמתו עם השוטרים שניסו למנוע את כניסתן למתחם כשברשותן טליתות. לראשונה זה חודשים רבים, אף אחת מנשות הכותל לא נעצרה בידי המשטרה. לטענת חברות הכנסת, השתתפותן בתפילה מנעה את מעצרן של המתפללות הנוספות.

כבר 24 שנים שנשות הכותל מגיעות מדי ראש חודש עברי לכותל המערבי ומקיימות תפילות. פסיקת בג"ץ אסרה עליהן לקיים במקום תפילות הכוללות קריאה בתורה, התעטפות בטליתות והנחת תפילין. בג"ץ הקצה מתחם שבו הן יכולות לקיים את התפילות, אך יותר משנה התפילות נגמרות באופן קבוע בתחנת המשטרה ברובע היהודי לאחר שהנשים נעצרות ב"אשמה" של התעטפות בטלית בתוך מתחם הכותל. רב הכותל ומבקרי הקבוצה אומרים כי הנשים מעוניינות רק ביצירת פרובוקציות וטוענים כי הן מבזות את פסיקת בג"ץ בנושא.

"בהתחלה ניסו למנוע מאיתנו להיכנס לרחבת הכותל בטענה שאנו מהוות הפרעה לסדר הציבורי, אבל אין שום דבר שמאה נשים חמושות בטלית לא יכולות לעשות", סיפרה שפיר. לדבריה, "לא ייתכן כי פלג אחד ביהדות ייקח בעלות על מקום הקדוש לכל היהודים בעולם". זנדברג סיפרה כי השתיים התעמתו עם השוטרים במקום וסרבו לדרישתם להשאיר את הטליתות מחוץ למתחם. "אני דורשת להיכנס. הפרשנות של הזרם הקיצוני לחוק המקומות הקדושים לא מקובלת עליי, ואני מסרבת להשאיר את הטלית בחוץ", אמרה זנדברג, "אני אישה חילונית אבל אני מזדהה עם המאבק של הנשים האלו לחופש ביטוי ודת".

זנדברג, שפיר ויו"ר נשות הכותל ענת הופמן, הבוקר צילום: מיכל פתאל

העניין הגובר בנשות הכותל, בעיקר בקהילות יהודיות בארה"ב, הביא של מתפללות ותומכים, נציגים של תקשורת ישראלית וזרה, וכן משלחת של כמה מוותיקי מלחמת ששת הימים, משחררי הכותל שהביעו סולידריות עם דרישתן של הנשים לחופש פולחן מלא. עשר נשים שהשתתפו אז בתפילה עוכבו לחקירה, ועל חלקן הוטלו צווי הרחקה זמניים מהמקום הקדוש. באחרונה נדרש לסוגיה גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שביקש מיו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, למצוא פתרון למחלוקת המתמשכת.

בין עשר העצורות היו יו"ר נשות הכותל ענת הופמן, המנהלת לזלי סאקס, וכן הרבה הרפורמית סוזן סילברמן יחד עם בתה. הרבה סילברמן, תושבת ירושלים, היא אחותה של הקומיקאית היהודייה האמריקאית שרה סילברמן שמיהרה : SO proud of my amazing sister niece for their ballsout civil disobedience Ur the tits! ("כל כך גאה באחותי המדהימה ובאחייניתי, יש להן ביצים עם הסרבנות האזרחית שלהן, אתן הציצים!")

בתגובה להשתתפות שפיר וזנדברג, אמרה ח"כ מירי רגב כי ״פגיעה בסמלי שלטון ופעולות אנרכיסטיות הפכו מזמן לספורט לאומי בקרב השמאל הקיצוני בישראל. יש להוקיע התנהגות בזויה זו המבקשת לפגוע בקודש הקודשים וברגשות העם היהודי והציבור בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ