רב הכותל: תפילת נשות הכותל תחזיר את מלחמת האחים לירושלים

יו"ר נשות הכותל בתגובה: "עמדותיו משקפות רק קומץ קטן". ח"כ אריאל פנה לראש הממשלה בדרישה לאכיפה מגוברת של המשטרה במקום

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בעקבות השתתפותן של שלוש חברות כנסת בתפילת נשות הכותל היום (שלישי) ברחבת הכותל המערבי בירושלים, מזהיר רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ, כי "חציית הקווים שלהן תחזיר לירושלים את מלחמת האחים שכבר החריבה אותה בעבר". בתגובה לדבריו אמרה יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, כי "עמדות רב הכותל והקיצונים החרדים משקפות רק קומץ קטן מאוד מעם ישראל".

חברות הכנסת סתיו שפיר (עבודה), תמר זנדברג ומיכל רוזין (מרצ), שהגיעו להשתתף בתפילה החודשית שמקיימות נשות הכותל, התעמתו עם השוטרים שניסו למנוע את כניסתן למתחם כשברשותן טליתות. עם זאת, לראשונה זה חודשים רבים, אף אחת מנשות הכותל לא נעצרה בידי המשטרה, ולטענת חברות הכנסת, השתתפותן בתפילה מנעה את מעצרן של המתפללות הנוספות.

לדברי רב הכותל, "נחשפנו היום למראות קשים שלא נראו ברחבת הכותל המערבי מאז שחרורה. קבוצת נשים המבקשות להביע את השקפת עולמן, בחרו להפוך את הכותל המערבי לאתר הפגנה, ולהביא, אחים מול אחים לעימות מיותר. פעולתן נעשית בניגוד לחוק, בניגוד להחלטת בג"ץ, ובניגוד להבהרות שניתנו ע"י היועמ"ש לממשלה, כאשר ניתנה להם את האפשרות לקיים את מנהגן בצמוד לכותל בקשת רובינסון. אך הן מבקשות לעשות זאת דווקא בעזרת הנשים תוך פגיעה ברגשות".

זנדברג, שפיר ויו"ר נשות הכותל ענת הופמן, הבוקר צילום: מיכל פתאל

עם זאת, יו"ר נשות הכותל הופמן הבהירה כי "התקנה בחוק המקומות הקדושים ליהודים, שבגינה נעצרות נשות הכותל, קובעת שכל מי שעורך טקס דתי שלא על פי מנהג המקום והפוגע ברגשות הציבור – דינו מאסר עד חצי שנה. נשות הכותל, אחרי למעלה מ-24 שנים, הן חלק ממנהג המקום. אנו שוללות מכל וכל את הפרשנות המצמצמת לחוק, שלפיה מנהג המקום נקבע על ידי רב הכותל והקיצונים החרדים".

ואולם, ביקורת על השתתפות חברות הכנסת בתפילה נשמעה לא רק מצד רב הכותל, אלא גם מתוך משכן הכנסת. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), אמרה כי גם אם המטרה נכונה, הרי שהמעשה שגוי. "כבר לפני זמן רב התגייסתי לפעילות להסדרה מחודשת של רחבת הכותל כך שתהיה נגישה לכלל הציבור הישראלי והיהודי על זרמיו, תוך התחשבות בכולן ובכולם, ואמשיך לפעול בדרך זו על מנת לפתור את הנושא". עם זאת ציינה כי השתתפותן של חברות הכנסת היום היתה "צעד חמור המעביר לציבור מסר כאילו פסיקות בג"ץ והחלטות המשטרה הן בגדר המלצה בלבד".

רב הכותל, שמואל רבינוביץ

דברים חריפים יותר השמיע ח"כ אורי אריאל (הבית היהודי), שכינה את המעשה "הפרובוקציות של נשות הכותל בשיתוף חברות כנסת מהשמאל", ופנה במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ ומפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, בדרישה שיורו למשטרה לפעול בתקיפות על מנת לשמור על המשך הסטטוס קוו כפי שקבע בג"ץ.

"הקבוצה עתרה לבג"ץ לפני כעשר שנים ובית המשפט בהרכב מורחב ייעד להן מקום בקשת רובינסון, כשהיועץ המשפטי לממשלה הבהיר מפורשות כי בעקבות כך על המשטרה למנוע כל הפרה מכללי ההתנהגות שנקבעו ברחבת הכותל המערבי. ההקצנה שלהן תוביל את כולנו למלחמת אחים חלילה ברחבת הכותל המערבי. לא יעלה על הדעת שעליית חברי להר הבית נעשית תוך הקפדה על הכללים על ידי המשטרה, ואילו ברחבת הכותל המערבי נתעלם מהקפדה על כללי התנהגות וסדר ציבורי".

בתגובה להשתתפות שפיר וזנדברג, אמרה ח"כ מירי רגב כי ״פגיעה בסמלי שלטון ופעולות אנרכיסטיות הפכו מזמן לספורט לאומי בקרב השמאל הקיצוני בישראל. יש להוקיע התנהגות בזויה זו המבקשת לפגוע בקודש הקודשים וברגשות העם היהודי והציבור בישראל.

תגובות