ביקורת במערכת החינוך על תמיכת ארגוני המורים בסער

בלב הסערה סביב זהות שר החינוך הבא, פרסמו ראשי ארגון והסתדרות המורים הודעות תמיכה בשר המכהן. המורים: "אין קונצנזוס, בשם מי הם מדברים?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראשי איגודי המורים פרסמו בימים האחרונים הודעות תמיכה בהמשך כהונתו של שר החינוך, גדעון סער, בתפקיד. הודעות התמיכה, שנשלחו מטעמם של יו"ר ארגון המורים ומזכ"ל ההסתדרות בעיצומו של מאבק בין סער (ליכוד) וח"כ הרב שי פירון (יש עתיד) על התפקיד, הצליחו לעורר את זעמם של מורים רבים המאוגדים בשני הארגונים.

המורים טוענים כי קולם לא נשמע וכי הודעות התמיכה נעשו ללא היוועצות עמם וללא סמכות וכי בפועל קולם כלל לא נשמע. "זו אחת הבעיות של מערכת החינוך", אמר אחד המורים, "יש אלמנט של דיכוי המורים באמצעות ארגוני המורים עצמם. לא רק שלא שאלו לדעתנו, אלא שמעזים לדבר בשמנו בניגוד לדעתנו".

שלשום (שני) פרסם ארגון המורים הודעה שבה נכתב כי "על רקע המשא ומתן הקואליציוני יוצא הערב יו"ר ארגון המורים, רן ארז, בקריאה כי על סער להישאר בתפקידו גם בקדנציה הבאה...המשכיות בתפקיד זה הנה קריטית למען מערכת החינוך...ארבע השנים האחרונות התאפיינו בהתחלות רבות במערכת החינוך, זאת לאחר עשור של דעיכה".

"יש גבול", אמרה דליה כץ, חברה בארגון המורים 40 שנה, "הארגון הוא לא מפלגה, הוא ארגון מקצועי, שהיו"ר שלו נבחר כדי לייצג אותנו בעניינים מקצועיים ופדגוגיים, ובוודאי שלא כדי לייצג אותנו בנושאים פוליטיים. היו"ר מרשה לעצמו דברים שלא יעלו על הדעת".

צילום: ששון תירם ואמיל סלמן/ג'יני

כשעה לאחר הודעת ארגון המורים, הודיעה גם הסתדרות המורים כי היא קוראת לראש הממשלה להשאיר את תיק החינוך בידי סער. "זאת כדי ליצור המשכיות במערכת החינוך ולהמשיך תהליכים חינוכיים רבי חשיבות. אנו בטוחים ששר החינוך גדעון סער ימשיך לתמוך במחנכי ישראל כפי שעשה עד היום", נכתב בהודעה שנשלחה מטעמו של מזכ"ל ההסתדרות, יוסי וסרמן.

"איזו שערורייה! מי בדיוק תומך בו? בשם מי השניים האלה מדברים?", זעם מורה ממרכז הארץ, "זה ממש לא מנדט שניתן לו, לא היה על זה שום דיון מקדים, ומאיפה הוא יודע שהמורים תומכים בגדעון סער? לדעתי אגב זה בדיוק להפך. אין פה ייצוג של קהילת המורים והוא מנכס את כוחו הפוליטי כי יש לו ארגון, בעוד הוא ממש לא מדבר בשמנו".

מורה מירושלים סיפר על תחושת זעזוע שחש בעת קריאת הודעת התמיכה: "יש בזה בעיה אתית. לא היינו מדמיינים את יו"ר ההסתדרות הרפואית אומר מי צריך להיות שר הבריאות, או שופט אומר מי צריך להיות שר משפטים, או רמטכ"ל אומר מי צריך להיות שר ביטחון. יש אתיקה שצריך לקבל אותה על עצמנו וההודעות האלו של ראשי הארגונים מעידות שהם לא מבינים את המקום שלהם בתוך המערכת. במובן הכי עמוק זו מעילה בתפקיד".

הקדנציה של סער כשר חינוך היתה שנויה במחלוקת. לצד ביקורת על החדרת תכנים לאומיים ולאומניים למערכת, בראשם הרחבת הסיורים לחברון, עיר דוד ותל שילה, לימודי מורשת ופרויקטים הקושרים בין תלמידים לצבא, סער חתום על כמה הישגים. באלו החתימה על הסכם "עוז לתמורה" עם ארגון המורים, לאחר שנים של מאבק, כמו גם יישום מסקנות ועדת טרכטנברג למערכת החינוך, יום לימודים ארוך וחינוך חינם מגיל שלוש, שיהיו ככל הנראה חתומים על שמו.

אחד המורים הסביר כי "לדעתי סער עשה נזקים עצומים למערכת החינוך בשנים האלה ויש המון מורים ששותפים לעמדה הזו – להתנגדות לתהליכים שהוא מוביל – בהם מדידה אובססיבית. מה שבטוח זה שממש אין קונסנזוס, אין תמימות דעים בעניין הזה".

המורים גם מביעים ביקורת על כך שיוזמות רבות שעלו בקדנציה האחרונה לא זכו לטיפול מעמיק ולא סיימו את תפקידן. בהן ועדה שבחנה את שינוי וצמצום הבגרויות וועדה להסדרת תשלומי הורים למערכת החינוך. הוועדה הראשונה, שהוקמה ערב הצהרתו של ח"כ לפיד על הצורך בצמצום בגרויות, כלל לא הגישה את מסקנותיה. הוועדה השנייה החלה את הסדרתה, אולם בחינוך הממלכתי-דתי בלבד.

מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, הצהירה בעבר על הקמת ועדה לבחינת העסקת מורי הקבלן במערכת החינוך, אך הוועדה מעולם לא פרסמה את מסקנותיה, ובמקביל בקדנציה הורחבה ההעסקה הקבלנית בתחום יום הלימודים הארוך. הישג שנרשם בתחום הוא שיפור מעמדם של מורי היל"ה שחתמו על הסכם קיבוצי עם הקבלן.

גם סוגיית הוזלת ספרי הלימוד שהובטח כי תטופל לא הבשילה, פיזור בתי הספר שמרבית תלמידיהם בני העדה האתיופית לא הושלם, וכך גם סוגיית השלמת המחסור בכיתות במזרח ירושלים. "היו"ר לא יכול לעשות עלי קופה פוליטית, למעשה הוא השתמש בי. יש המון מורים שדעותיהם לגבי סער אחרות. הארגון לא צריך להתערב בסוגיה פוליטית. יש עשרות אלפי מורים ומהם המונים שממש לא תומכים בסער", אומרת כץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ