אלי אשכנזי

בסוף השבוע הבא תופסק שאיבת מים מהכנרת לקראת חג הפסח. הנוהל, שבעבר נראה תמוה, בשנים האחרונות הפך להרגל שמתקבל בשוויון נפש. הפסקת השאיבה נעשית בשל טענות לחשש שמי הכנרת נגועים בחמץ.

עד 1995 כמעט לא עלתה הסוגיה בנוגע לחשש המצאות חמץ במי הכנרת. היו אלה רק חוגים קיצוניים מאוד בציבור החרדי שהקפידו לקשור פיסות בד על פיות הברזים. בשנת 1995 השיג מאיר פרוש, סגן ראש עיריית ירושלים באותה תקופה, התחייבות לנתק את ירושלים מאספקת מי הכינרת בפסח. פרוש הסביר אז כי קיבל "פנייה מכמה אברכים, מחוגי החזון איש, שכל שנה אוגרים לעצמם מים". לדבריו, החשש הוא ש"אם נופל פירור לכינרת אז מי שמשתמש במי האגם בעצם כשל בחמץ בפסח".

נוהג ניתוק מערכת המים בימי הפסח ממערכת המוביל הארצי, החל בבני ברק עוד לפני ירושלים. בכתבה שפורסמה ב"הארץ" ב-1995, הסביר ממלא מקום ראש העיר, הרב ירחמיאל בויאר מדגל התורה, כי "חמץ הוא האיסור היחיד בתורה שאפילו טיפ טיפה שלו הופכת את כל הכמות לחמץ. הוא לא בטל בששים". בויאר הסביר ש"הכינרת מלאה בלחם, במזון לדגים ובפתיונות לדגים. במי מעיינות טבעיים אין חומרים כאלה. גם לאחר סינון מים מבקטריות אפשר למצוא במים עולם ומלואו. אז יכול להיות שגם חמץ נשאר לאחר הסינון".

חוף הכנרת ליד קיבוץ גנוסר, לפני כחודשייםצילום: גיל אליהו

לדברי מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, "ניתוק רוב המדינה ממי הכינרת הוא המשך תהליך ההקצנה חסרת הרסן שהצליחו לכפות עלינו עד היום הפוליטיקאים החרדים. דרישותיהם מציגות את היהדות באור נלעג וחשוך. ההקצנה הזאת באה לידי ביטוי גם בתחומים כמו כשרות, גיור, הדרת נשים ועוד. היא אחת הסיבות לכך שהציבור מאס כל כך במפלגות החרדיות ובכניעת ממשלות ישראל השונות בפניהם".

יש לציין כי להפסקת השאיבה אין כל משמעות כספית ובשנת 2004 אף נדחתה בקשת החרדים להפסיק שאיבת מים בפסח, וזאת מחשש כי נוכח ריבוי הגשמים באותה שנה האגם יעלה על גדותיו ויהיה צורך לשחרר מים מהכנרת ולאובדן מים.

יישור הקו עם הפלגים הקיצוניים נעשה למרות שיש החולקים על הקביעה כי נאסר לשתות את מי הכנרת בפסח ורואים בכך קביעה מופרכת. בטבריה, לדוגמא, בה קהילה חרדית גדולה, מקבלים את המים ישירות מהכנרת וכך יהיה גם בפסח. לדברי הרב רפאל כהן, הממונה על מערך הכשרות ברבנות העיר, "יש היתר להשתמש במי הכנרת וכך פסק גם הרב עובדיה יוסף".

רגב ציין כי "עד 1995 שתתה כל המדינה ממי הכנרת, ורק בודדים סיננו אותם. לא ברור איך תוך 17 שנה הפכו מי האגם הלאומי מכשרים לחמצים. יש לקוות שעם הקמת קואליציה החדשה עלתה ישראל על דרך חדשה לעבר חברה אזרחית ויהדות פתוחה ושוויונית. אין ספק, הרחקת הקנאים ממוקדי קבלת ההחלטות תעשה רק טוב ליהדות ולמעמדה בציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ