ביקורת על חוק המדינה היהודית: "דגל שחור מתנוסס מעליו"

ארגוני זכויות אדם בחברה הערבית טוענים כי אם יתקבל החוק כמופיע בהסכם הקואליציוני בין הליכוד-ביתנו והבית היהודי, הוא יאפשר הנהגת מדיניות מפלה וגזענית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארגוני זכויות אדם הפעילים בחברה הערבית הזהירו מהשלכות הצעת חוק הלאום שהבית היהודי והליכוד-ביתנו התחייבו לקדם, על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם ביניהן. כפי שפורסם ב”הארץ” זהו חוק יסוד שנוי במחלוקת שנבלם בעבר, וקורא לשנות את האיזון המקובל בהגדרת ישראל כמדינה יהודית־דמוקרטית, ולהכפיף את זהותה הדמוקרטית של המדינה ללאום היהודי שלה.

לדברי הד”ר יוסף ג’בארין, ראש מרכז דיראסאת למשפט ומדיניות, ההצעה פוגעת באופן מסוכן בזכויות אדם בישראל ומאפשרת הנהגת מדיניות מפלה וגזענית. לדבריו, היא פוגעת במיוחד במעמדו ובזכויותיו של המיעוט הערבי, שכן מוצע בה לבטל את מעמדה של הערבית כשפה רשמית ולהסתפק בקביעה שיש לה מעמד מיוחד. “השפה הערבית היא חלק אינטגרלי מזהותו התרבותית והלאומית של המיעוט הערבי כמיעוט לאומי. זוהי הצעת חוק שדגל שחור מתנוסס מעליה”, אמר.

מהמרכז המשפטי עדאלה נמסר כי הצעת החוק מהווה עליית מדרגה באפלייתם של האזרחים הערבים ובמדיניות הגזענית כלפיהם. “אם הצעת החוק תתקבל, היא תסתום סופית את הגולל על דרישותיהם של האזרחים הערבים לשוויון זכויות מלא”, אמרו בעדאלה.

נפתלי בנטצילום: תומר אפלבאום

במכון הישראלי לדמוקרטיה הזהירו בזמנו מהשלכות הצעת החוק. בחוות דעת שכתבו הפרופ’ מרדכי קרמניצר ועו”ד עמיר פוקס, נטען כי החוק המוצע דוחק את היסוד הדמוקרטי מהמרכז אל השוליים. “בעינינו, יש בכך כדי לחתור תחת יסודות הציונות עצמם”, כתבו. “הרצל וז’בוטינסקי לא רצו רק בהקמתה של מדינת לאום יהודית. הם ביקשו לייסד בישראל מדינת מופת לפי מיטב המסורת הדמוקרטית־ליברלית”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ