אמיר אורן
אמיר אורן

תת־אלוף (במיל’) יצחק (יצה) יעקב, ששימש כראש יחידת המחקר והפיתוח בצה”ל בסוף שנות ה-60 ובתחילת שנות ה-70, מת ביום שני האחרון בתל אביב ממחלה, למחרת יום הולדתו ה-87.

יעקב היה מהקצינים הבולטים בדורו בתחום פיתוח אמצעי־הלחימה, בין השאר, לקראת מלחמת ששת הימים. במלחמה עצמה מונה לפקד על משימה מורכבת וחסרת תקדים בסיני, כאחראי על פעולת טייסים ולוחמי סיירת מטכ”ל. הצלחתו המהירה של צה”ל בקרבות נגד הצבא המצרי ייתרה את המשימה והביאה לביטולה.

“יצה”, במקור יעקובסון, נולד בתל אביב והתגייס לפלמ”ח בגיל 18. הוא השתתף בפיצוץ גשר עזה, ובתש”ח לחם בדרך לירושלים - ממפקד מחלקה ועד לממלא־מקום מג”ד. עם סיום מלחמת העצמאות עבר קורס מפקדי גדודים.

זמן קצר לאחר מכן השתחרר ופנה ללימודי הנדסת מכונות. ב-1955 חזר לצה”ל כמהנדס, והיה לשותף מרכזי בפעילויות החימוש, הפיתוח והיישום המדעי במערכת הביטחון. בהמשך שימש כראש מחלקת אמצעי הלחימה במטכ”ל, וכתת־אלוף הקים את מו”פ (מחקר ופיתוח) שלימים הפכה למפא”ת – המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון. בשנת 1974 השתחרר משירות קבע, ולאחר מכן שימש כמדען הראשי של משרד המסחר והתעשייה במשך ארבע שנים. בהמשך פנה לעסקים פרטיים.

בסוף שנות ה-90, בעת שהתגורר בניו יורק, כתב את זיכרונותיו וכמו כן סיפור בדיוני המבוסס על חוויותיו. זה הביא לעימות עם הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ”ב), יחיאל חורב, עד כדי מעצרו, עת בא לישראל במארס 2001. יעקב הואשם במסירת ידיעות סודיות בכמה הזדמנויות: בשני ספרים שכתב שלא ראו אור (שלפי פסק הדין בעניינו כללו מידע בנושא הגרעין הישראלי), ובריאיון עיתונאי. הוא זוכה משני סעיפי אישום שביקשו להרשיעו ב”מסירת ידיעה סודית בלא סמכות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה” וב”מסירת ידיעה בכוונה לפגוע בביטחון המדינה”. לבסוף הוא הורשע בסעיף קל יותר, של מסירת ידיעות סודיות ללא סמכות, ונדון לשנתיים מאסר על תנאי.

הכרעת הדין בעניינו נימקה את קלות העונש בתרומתו של “יצה” לביטחון ישראל וכן במצבו הרפואי. בהמשך ערערה הפרקליטות על הרשעתו ועונשו של יעקב, וטענה כי זה “מעל באמון המדינה ונהג בסודותיה כביכול היה רכושו הפרטי”, כך נכתב בערעור. לבסוף חזרה בה המדינה מבקשת הערעור, במסגרת הסכם בין שני הצדדים.

יצחק (יצה) יעקבצילום: מוטי קמחי

גם לאחר תום מסכת הייסורים המשפטיים ופרסום זיכרונותיו בספרו “אדון כלום בריבוע”, לא התאושש יעקב מהפרשה. בימים האחרונים שב ודיבר עליה במרירות עם חבריו, קצינים בכירים בדימוס, מראשוני צה”ל.

היום בשעה ארבע וחצי אחר הצהריים יובא יעקב למנוחות בבית העלמין ״מנוחה נכונה״ בכפר סבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ