המרוץ לראשות ת"א: הורוביץ נוטה לרוץ, ליף שוקלת

חולדאי, המכהן כ-15 שנה, הודיע שירוץ לקדנציה נוספת; מולו צפוי להתייצב אחד משני ח"כים מכהנים, הורוביץ ממרצ או חנין מחד"ש

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

פחות משבעה חודשים לפני הבחירות לרשויות המקומיות ועדיין לא ברור מי יתמודד מול רון חולדאי על ראשות עיריית תל-אביב יפו. חולדאי, שישלים בבחירות הקרובות 15 שנות כהונה, הודיע לפני זמן רב כי בכוונתו להתמודד לקדנציה נוספת. מולו צפוי להתייצב אחד משני חברי כנסת מכהנים: ניצן הורוביץ (מרצ) או דב חנין (חד”ש), שהפסיד לחולדאי בבחירות הקודמות. הורוביץ וחנין טרם החליטו אם להתמודד, אך בוחנים את האפשרות ברצינות ועורכים פגישות והתייעצויות. סביר כי לא יתמודדו זה מול זה כדי למנוע פיצול של קולות התומכים בהחלפת חולדאי.

ככל הידוע, הורוביץ נוטה להתמודד לראשות העיר בעקבות הצלחתה של מרצ בתל אביב בבחירות לכנסת וסקרים המעידים כי סיכוייו לגבור על חולדאי טובים. “תל אביב יקרה ללבי ואני בוחן ברצינות רבה את העניין”, אמר אתמול הורוביץ. הוא יודיע כנראה על החלטתו בחודש הבא. אנשי מרצ ותושבים המעוניינים בהחלפת ראש העיר מפעילים עליו לחץ רב להתמודד, מתוך הנחה שהוא בעל הסיכויים הטובים ביותר לנצח את חולדאי. גם בצמרת מרצ תומכים בהצטרפותו של הורוביץ למרוץ, אף שרק לפני חודשיים נבחר לכהונה שנייה בכנסת.

במערכת הפוליטית העירונית מעריכים כי חנין, שניסה את כוחו מול חולדאי ב-2008 וזכה ל-34% תמיכה, יתמודד פעם נוספת רק אם הורוביץ לא יעשה זאת. “לכל אחד מאתנו יש סיכוי מאוד טוב להחליף את חולדאי”, אמר אתמול חנין. הוא הבהיר כי טרם החליט אם להתמודד וכי ההחלטה אינה רק שלו, אלא גם של פעילי תנועתו עיר לכולנו. “אם אנחנו רוצים להביא לשינוי ולשיתוף פעולה רחב ככל האפשר צריך לבצע תהליכים בתוך עיר לכולנו וגם החוצה מול הכוחות האחרים כדי לייצר את חזית השינוי הזאת”, הוסיף ורמז על הרצון לאחד כוחות סביב מועמד אחד.

חנין הבהיר כי אם יתמודד יעשה זאת במסגרת רחבה ולא מפלגתית. הוא העריך כי סיכוייו טובים, אף שלא ערך סקרים. “אני מכיר את העיר טוב, אני בהחלט מעריך שהקרקע בשלה בתל אביב לשינוי שלטון. במשך השנים מגיע הזמן שאנשים מבינים שצריך משהו אחר לעיר הזאת. צריך דרך אחרת, סדרי עדיפויות אחרים – חברתית וכלכלית. בעיות היסוד של תל אביב כפי שהן היו לפני חמש שנים לא נפתרו”, הוא אומר ומציין את מחירי הדיור הגבוהים ואת הפערים בין צפון העיר לדרומה. “מאוד חשוב לייצר חזית רחבה של שינוי כדי להחליף את רון חולדאי ואת המדיניות שלו”.

חולדאי, הורוביץ וחנין נחשבים לבעלי הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר, אך ייתכן שיהיו מועמדים נוספים. לפי שעה, חברי מועצת העיר ראובן לדיאנסקי וסמי אבו שחאדה הודיעו על כוונתם להצטרף למרוץ. אם הורוביץ לא יתמודד, עשויה מיטל להבי, ראש סיעת מרצ במועצת העיר, להציג את מועמדותה. בבחירות לכנסת זכתה מרצ להישג גדול בתל אביב – יותר מ-35 אלף קולות (כ-14% מקולות הבוחרים בעיר). עם זאת, יש עתיד של יאיר לפיד היתה המפלגה הגדולה ביותר בתל אביב, עם כ-50 אלף קולות (21%) וייתכן שגם היא תבחר בסופו של דבר להציג מועמד לראשות העיר.

בערב החג הודיעה גם יוזמת המחאה החברתית, דפני ליף, כי היא שוקלת לרוץ לראשות עיריית תל-אביב יפו, אך הבהירה כי דף אירוע שנפתח בפייסבוק בכותרת “ב’ זה בחירות - השקת הקמפיין הרשמי של דפני ליף לראשות עיריית תל אביב-יפו” אינו יוזמה שלה. לדבריה, “נעשו פניות אלי בנוגע לבחירות המקומיות בתקופה האחרונה. אני לא מתכוונת לשקר - אני חושבת על זה וברצינות. עוד לא החלטתי אם אני רצה או לא. האירועים שנפתחו כאילו בשמי יצרו באז שמגיע אלי מכל כיוון והופך את האופציה הזו לאופציה אמיתית”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ