יניר יגנה

חברי הקהילה הגאה באשדוד מבקשים לערוך לראשונה מצעד גאווה בעיר, אולם כשלושה חודשים לפני המועד המתוכנן, החרדים בעיר מתנגדים לקיום המצעד ומערימים קשיים על המארגנים.

כ-20 מחברי הקהילה הגאה בעיר נרתמו לארגון האירוע ההיסטורי, והמארגנים צופים שכ-2,000 בני אדם יצעדו באווירת קרנבל ב-21 ביוני ברחובות העיר. המארגנים נמצאים בעיצומו של תהליך קבלת האישורים מהמשטרה ומהעירייה לקיום האירוע, אולם עדיין לא הגישו למשטרה בקשה רשמית. על פי התכנון, במסגרת המצעד יוקמו בעיר דוכנים, יופיעו אמנים ובסופו תתקיים מסיבה בחוף הים.

אולם עוד לפני שהתקבל האישור, החרדים בעיר מביעים התנגדות נחרצת לקיום המצעד. הרב הראשי האשכנזי של העיר, הרב יוסף שיינין, טוען כי קיום מצעד גאווה באשדוד יביא למלחמת אחים בעיר. “אני מתנגד נחרצות לקיומו של האירוע”, אומר הרב שיינין, “אני לא מאמין שיאפשרו להם לעשות בעיר אשדוד מצעד שכזה. זה מטמא את הארץ ואת העם, העיר אשדוד היא עיר מסורתית. אני בטוח שמפקדי המשטרה לא יתנו לזה יד מחשש למלחמת אחים. לאן הגענו שהם מתגאים בזה?”.

מארגני צעדת הגאווה באשדוד, אתמולצילום: אילן אסייג

אך למרות ההתנגדות של הדתיים בעיר, מארגני האירוע מאמינים שיקבלו את האישור המיוחל ושהמצעד יתקיים כמתוכנן. “האירוע יתקיים בוודאות”, טוען אחד מהמארגנים, יעקב גיליוב, בן 18. “עד עכשיו לא שמעתי התנגדויות לקיום המצעד. אין שום סיבה שמישהו יתנגד לאירוע שכולו נוצר למען סובלנות בעיר. יש הרבה בני נוער להט”בים באשדוד וזה נראה לנו קצת מוזר שצעירים בגיל 18 עד 21 עדיין נמצאים בארון ואחרי הגיל הזה הם פשוט עוזבים לתל אביב”.

לדברי גיליוב, “אשדוד זאת העיר שבה גדלתי ואני לא מבין למה אני צריך לעבור לתל אביב כדי שיקבלו אותי כמו שאני. למה המלה ‘הומו’ היא הקללה הכי נוראה פה, ולמה צריך להיות כל כך קשה עבורי להיות מי שאני בעיר שלי. אנחנו רוצים להראות שאנחנו פה כחלק מהעיר, בדיוק כמו כל אחד אחר באשדוד. השוני היחידי ביני לבין האחרים היא הנטייה המינית שלי ואני לא צריך להסביר זאת לאחרים”.

דני זאק, עיתונאי פעיל זכיות הומואים בעיר וחבר בצוות ארגון האירוע, סבור כי קיום מצעד גאווה באשדוד יביא לעיר תעודת כבוד ויעיד רבות על הסובלנות של תושביה. “חשוב לי להיות חלק מהעיר הזאת ולא חלק מהעדר שנוהר לגטו התל אביבי", אומר זאק, "יחד עם זאת, כאשר פנו אליי בני הנוער ואמרו לי שהם מתכוונים לקיים מצעד באשדוד התנגדתי, כי חשבתי שלפני שעושים מצעד כזה צריך שתהיה בעיר קבוצה מגובשת של חברי הקהילה”.

לדברי זאק, הוא ניסה כמה פעמים בעבר להקים גרעין של נציגי הקהילה הגאה בעיר, אך נכשל. “אחד מבני הנוער שמארגנים את האירוע בא ואמר לי ‘יש לנו קבוצה כזאת, היא גדולה ומגובשת ומורכבת בעיקר מבני נוער’, אז הצטרפתי ליוזמי האירוע. מי שצריך את המצעד הזה יותר מכולם הם בני הנוער בעיר. כשראיתי את רמת הארגון הייתי בהלם. הם שינסו מותניים וכבר החלו בארגון לוגיסטי וביורוקרטי, שלא היה מבייש ארגונים גדולים”, מספר זאק.

זאק מספר כי “בשנות ה-90, כשאני גדלתי, לא הייתה מודעות לעניין ולא היה ארגון כלשהו בעיר, פחדתי מאוד להיות אמית עם עצמי. לראות עכשיו שהחלום של מצעד מתגשם אצלי בבית מרגש מאוד. לאירוע התגייסו גם פעילים סטרייטים, וכשאני מדבר עם התושבים בעיר, הם מגלים אהדה ופרגון לאירוע המכונן. התחושה בעיר היא כאילו אנשים חיכו שזה יגיע לאשדוד, מדובר בעיר החמישית בגודלה בישראל מבחינת מספר התושבים. יש לא מעט דתיים שהביעו תמיכה במצעד כי המסר המרכזי שלנו הוא ‘השינוי מתחיל בסובלנות’. גם אלה שאולי לא תומכים בקהילה לא מביעים כאן התנגדות למצעד כמו בירושלים. זוהי תעודת בגרות לציבור החרדי והדתי בעיר”.

ממלא מקום ראש העיר וחבר מועצת העיר מטעם ש”ס, הרב עמרם כנפו, מתנגד למצעד וטוען שאינו ראוי. “אני לא מבין בשביל מה צריך לעשות מצעד. לפי השכל הישר, איזה היגיון יש לצעוק ברחוב איזה נטיות יש לי, הם כנראה מבינים שבנטייה שלהם יש איזושהי בעיה ולכן הם מפגינים. הטענה הזאת נכונה לכל מפגן בכל עיר, לאו דווקא באשדוד. זוהי מעיין התרסה כזאת שאני לא יודע נגד מי. העיר הזאת דמוקרטית, איש הישר בענייו יעשה. אם זה היה תלוי בנו, הייתי ממליץ בפני כל הגורמים שזה לא המקום המתאים לעשות את המפגן הזה. אני לא מבין את המהות של המפגן הזה, יש אנשים בתל אביב שאוכלים חמץ והם לא הולכים להפגין ולצעוק את זה. באשדוד הם יכולים לחיות, מי בכלל מתערב במה שהם עושים”.

“אני מצפה שמישהו יפגין סובלנות כלפי כלל תושבי העיר”, אומרת אחת מתומכות הקהילה הגאה בעיר, ורוניקה ויגדורצ’יק. “זה לא מפגן, זוהי צעדה של סובלנות וסבלנות כלפי כל האנשים, לא משנה איך אלוהים ברא אותם. מטרת המצעד היא לבוא ולחזק את הקהילה ולגבש אותה. אמירות מעין אלה משאירות נערים ונערות בארון, מכיוון שאומרים ‘תשאירו את זה בבית וזה לא צריך להוציא את זה לרחוב’. אחד היעדים שעיריית אשדוד הציבה הוא השארת הצעירים בעיר ואמירות מסוג אילו של מ”מ ראש העיר מבריחות את הנוער האיכותי הזה לתל אביב. אשדוד היא לכלל התושבים והקהילה הגאה צריכה להרגיש שאשדוד היא ביתם הטבעי”.

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: “אשדוד הינה העיר החמישית בגודלה בארץ, ובין הערים המגוונות ביותר מבחינת האוכלוסייה. בעיר מתגוררים זה לצד זה דתיים וחילוניים, עולים חדשים וותיקים, וכולם תושבי העיר, ללא הבדל של דת, גזע או מין, נהפוך הוא. בשל הגיוון הרב באוכלוסייה, עיריית אשדוד משתדלת להעניק שירותים ייחודיים לאוכלוסיות שונות, הכל כמובן בהתאם ליכולות ולצרכים שלהם. כל ארגון או עמותה מקומית יכולים לפנות בצורה מסודרת לעירייה והעירייה תבחן את העניין, בהתאם לתוכנית האירועים השנתית המאושרת בתקציב השנתי של העירייה. לא נראה שאשדוד יכולה לנהוג על פי חוק שונה משאר הערים הגדולות בארץ שנדרשו לנקוט עמדה בנושא זה”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ