"זו היתה שגיאה" |

פרס: לא היה צריך להזרים את הגז בשבת

בביקורו היום אצל הרבנים הראשיים ואצל מנהיג ש"ס, הביע פרס תמיכה ביוזמה להארכת כהונתו של הרב עמאר בעשר שנים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

נשיא המדינה, שמעון פרס, הביע היום (ראשון) הסתייגות מההחלטה להתחיל את הזרמת הגז ממאגר תמר לחופי ישראל בשבת.

התחלת הזרמת הגז בשבת עוררה מחאה בעיתונות החרדית. כך למשל, כותרתו הראשית של "המבשר" היתה: "תוך חילול שבת מחפיר: גז טבעי החל לזרום מקידוח תמר". בגוף הידיעה נכתב: "לצערם ולמגינת לבם של שומרי השבת במדינה נפתחו הברזים בעיצומו של יום השבת, תוך חילול מביש של יום המנוחה המקודש לישראל".

פרס, שהגיע הבוקר לביקור חג בביתו של הרב הראשי שלמה עמאר בירושלים, נשאל על ידי כתבים אם היה הכרח להתחיל להזרים גז בשבת. "לפי דעתי לא. פשוט מאוד", ענה, "אני לא יודע למה עשו את זה, עשו שגיאה". הרב עמאר הצטרף לדבריו, והביע תקווה כי "יחד עם הרווחים, לא תזוח דעתנו ונשמור שבת קודש שתהיה נשמת עם ישראל".

עוד קודם להסתייגות שהשמיע, הפליג פרס בשבחיו של יצחק תשובה, מבעלי השליטה בפרויקט הגז, ואף ציין אותו כ"שומר מצוות". לדבריו, תשובה "הוא-הוא שהתעקש ומצא חברה אמריקאית, אף אחד לא התלהב לבוא הנה לחפור, הוא הביא, הוא עשה את זה, וזו זכות גדולה".

כמנהגו פעמיים בשנה, בחול המועד פסח ובסוכות, ביקר הנשיא אצל הרב עובדיה יוסף, ולאחר מכן בבתיהם של הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר. בפגישתו עם הרב יוסף, הצטרף פרס לדברי הביקורת שהשמיע הרב נגד גיוס בני הישיבות. "כשישראל לומדים תורה, הקב"ה שומר אותם, מצילם מכל פורענות. כל אלה ששונאים שלנו, חרבם תבוא בלבם וקשתותם תשברנה", אמר הרב יוסף, ולאחר מכן הוסיף פרס: "בשביל זה צריך לשמור את התורה. כדי שהתורה תשמור עלינו, אנחנו צריכים לשמור את התורה".

ביקורו של פרס אצל הרבנים הראשיים אמור להיות האחרון לפני פרישתם, עם הגעתם לסוף הקדנציה, ואולם בביקורו אצל עמאר, הביע הנשיא עמדה חיובית באשר לאישור "חוק עמאר", שיאפשר באופן חסר-תקדים להאריך את כהונתו בעשר שנים נוספות. הרבנים הראשיים כבר זכו בהארכת כהונתם במספר חודשים שבהם יתאפשר לכנסת לחוקק את חוק עמאר.

"אני רוצה שאתה תזכה, שאנחנו נזכה, שאתה תהיה רב ראשי שנים רבות", אמר פרס לראשון לציון. "אני שמח שיש ארבעה חודשים. זה נותן זמן לסלול את הדרך הלאה, מפני שאתה מביא מאור פנים לישראל ואחדות בלבבות, וכבוד לתורה, וזה משמח מאוד אותי שיש אדם כמוך, מנהיג רוחני כמוך, ואני יודע שאתה פועל להרבות שלום, בתוך הארץ ובינינו לבין שכנינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ