לקראת הקיצוצים הצפויים: לפיד ייפגש עם עיני בניסיון למנוע שביתות

בתקציב המדינה צפוי קיצוץ מאסיבי בשכר המגזר הציבורי, אך יו"ר ההסתדרות הבהיר כי לא יאפשר זאת. לאוצר ברור כי עדיפה הסכמה מוקדמת עם עיני ואנשיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר, יאיר לפיד, מתכוון להיפגש בשבוע הבא עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, כדי לנסות ולהגיע עמו להבנות מוקדמות בנושאים מרכזיים שעל סדר היום של תקציב המדינה לשנים 2013 ו-2014 - ובראשם כוונת האוצר לקצץ בשכר עובדי המגזר הציבורי, לפגוע בקצבאות הביטוח הלאומי, ולבטל או להקטין פטורים ממס כמו הפטור לקרנות השתלמות. זאת, במקביל לפגישתו הצפויה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בה יציג בפניו לראשונה את עיקרי התקציב החדש.

לפיד מעוניין לגבש עם ההסתדרות הבנות דומות לאלה שגובשו בין הצדדים לקראת אישור תקציב המדינה לשנים 2010-2009, כדי למנוע עיצומים ושביתות במשק. גם עיני, מצדו, שמעמדו הפוליטי אינו חזק כבעבר, אינו שש להכריז על שבירת הכלים.

בתקציב המדינה ל-2014-2013 מתוכנן קיצוץ מאסיבי בשכר המגזר הציבורי בהיקף של כ-5 מיליארד שקל, 4-3 מיליארד שקל במונחים שנתיים. ההסתדרות מתנגדת לכל פגיעה במגזר הציבורי. לאוצר ברור כי עדיפה הידברות והסכמה מוקדמת עם עיני ואנשיו, על מהלכים חד-צדדים.

לפי מתווה האוצר, התקציב החדש יכלול קיצוץ של 2.5% בשכר עובדי המגזר הציבורי, ביטול או דחייה של תשלומי הבראה וביגוד, הגדלת ההפרשות של עובדי המגזר הציבורי לפנסיה תקציבית מ-2% מהשכר ל-5%, וביטול תוספת השכר של 1% לכלל עובדי המגזר הציבורי המתוכננת ל-1 ביולי. בנוסף, יוצע גם לדחות או לפרוס לאורך מספר שנים גדול יותר הטבות שכר שהובטחו ב-2011 ו-2012 למספר ציבורי עובדים ששבתו במהלך תקופת כהונתה של הממשלה הקודמת (רופאים, פרקליטים, אחיות, עובדים סוציאליים ועוד). האוצר יתקשה מאוד לבצע מהלכים אלו בלי הסכמת ההסתדרות.

הנהגת ההסתדרות, בראשות עיני, שומרת בינתיים על עמימות בנוגע לתגובה שתנקוט אם תקציב המדינה יכלול פגיעה בשכר ובתנאים הנלווים של מאות אלפי העובדים במגזר הציבורי. טרם הוכרז על סכסוך עבודה במשק ולא נקבע מועד לתחילתו של מאבק שיכלול שביתה או שיבושי עבודה. "כל עוד תקציב המדינה הבא לא פורסם ולא נמסרו לנו פרטים על פגיעה אפשרית בעובדים, לא נשלוף את הכלים מהארסנל המלחמתי שלנו", אמר בכיר בהסתדרות ערב החג.

עיני הכריז בשבועות האחרונים במספר הזדמנויות שלא יאפשר פגיעה בשכירים וכי "לא יהיה מצב שבו עובדי המגזר הציבורי יהפכו לכספומט של משרד האוצר לצורך כיסוי הגירעון בתקציב המדינה".

הקו האדום הראשון של ההסתדרות יהיה ניסיון לפגוע בתוספת השכר בשיעור של 1% לה זכאים עובדי המגזר הציבורי. בהסתדרות ייאבקו גם נגד מהלך שיבקש להטיל מס על החוסכים בקרנות ההשתלמות. קו אדום שלישי יהיה מהלך של האוצר שתכליתו להקטין את שכר העובדים בחברות הממשלתיות המונופוליסטיות, כגון חברת החשמל, נמלי הים ומקורות. במקרה שכזה יפעלו ועדי העובדים באותן חברות נגד האוצר ויקיימו עיצומים או שביתה, אף בלא להמתין להסכמת ההסתדרות. ועדים אלה, הנמנים עם החזקים במשק, מנהלים מדיניות עצמאית למדי, שאינה מתחשבת בהכרח עם מדיניות ההסתדרות, אף שהיא ארגון הגג שלהם.

אם תצא ההסתדרות למאבק באוצר, היא עשויה לקבל רוח גבית מסיעות האופוזיציה, כולל הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, אבל גם מח"כים בליכוד (למשל, ח"כ חיים כץ).

יאיר לפיד בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הקיצוץ המתוכנן בתקציב חצי השנה השנייה של 2013 ובכל תקציב 2014 (כ-30 מיליארד שקל) צפוי לעמוד על חמש רגלים - קיצוץ בביטחון, בקצבאות הילדים, בהוצאות השכר של הממשלה, בתשתיות ובסעיפים ספציפיים מיותרים או מנופחים של משרדי הממשלה כולל תקציבי ההתנחלויות והתמיכה בחרדים.

באשר לתקציב הביטחון - עמדת האוצר היא כי יש לקצצו ב-3 מיליארד שקל מתקציב 2012, שהיה 60.5 מיליארד שקל. הדיונים על תקציב הביטחון ב-2013 ו-2014 יחלו היום בין צוותי העבודה של משרד הביטחון, צה"ל והאוצר. בראשם צוות האוצר יעמוד המשנה לראש אגף התקציבים, מאיר בינג.

האוצר מתכנן קיצוץ של 3.75 – 4.5 מיליארד שקל בתקציב קצבאות הילדים של הביטוח הלאומי ל-2013 ו-2014 (במונחים שנתיים קיצוץ של 3-2.5 מיליארד שקל). תקציב קצבאות הילדים ב-2012 היה 7.5 מיליארד שקל. האוצר סבור כי בהיעדרן של הסיעות החרדיות מהממשלה הוא לא ייתקל בהתנגדות, או כמעט שלא ייתקל בהתנגדות, למהלך זה. אלא שבניגוד לציפיות אנשי האוצר, הם עשויים עשוי לגלות שההסתדרות מתכוונת להיאבק גם בגזירה הזו.

השכר בשירות המדינה, 120 מיליארד שקל בשנה, יעבור קיצוץ משמעותי לפי תוכניות ומתווה האוצר. בשנים האחרונות עלה השכר במגזר הממשלתי והציבורי בצורה משמעותית. כיום על הפרק מונחות תוספות שכר נוספות בהיקף של 13-12 מיליארד שקל. באוצר אומרים שהמהלך הצפוי הוא לא קיצוץ בשכר, אלא הקפאת/ביטול תוספות שהובטחו, כדי לחסוך כ-5-4 מיליארד שקל בתקציב 2013 ו-2014.

עוד 9-7 מיליארד שקל במונחים שנתיים יקוצצו בסעיפים שונים בתקציבי כלל משרדי הממשלה, שלדעת האוצר אין להם מקום, או שהם מנופחים. במסגרת זו כלולים גם סעיפים שונים של תמיכה במגזר החרדי ובהתנחלויות. בכלל הסעיפים שיפגעו גם המלצות ועדת טרכטנברג שאמורות היו להתבצע ב-2013 ו-2014.

באגף התקציבים אומרים שמטרתם היא להתכנס ליעד קיצוץ של כ-20 מיליארד שקל בשנה, ו-30 מיליארד שקל בשנה וחצי. לטענתם, גם לאחר הקיצוצים בתקציב 2013 ו-2014 יהיה מוטה צמיחה ותומך בצמצום הפערים החברתיים.

בתחום המיסוי נבדקו בשבוע האחרון הצעות לביטול פטור ממע"מ על ירקות ופירות (שווה לקופת המדינה 2.5 מיליארד שקל), ביטול הפטור ממע"מ לעיר אילת (0.6 מיליארד שקל), ביטול הקלות המס על חיסכון בקרנות השתלמות (4 מיליארד שקל), הגדלת המס על רווחים בתחום ההון (4-3 מיליארד שקל) ועוד.

אילת. ביטול הפטור ממע"מ יחסוך למדינה יותר מחצי מיליארד שקליםצילום: עופר וקנין

נבדקת גם האפשרות להעלות את מס ההכנסה ב-1% בכל מדרגות המס שמעל לשכר ברוטו חודשי של מעל 14 אלף שקל, מה שיגדיל את הכנסות המדינה ב-4-3 מיליארד שקל; להעלות את המע"מ מ-17% ל-18% (4 מיליארד שקל בשנה לקופת המדינה); להעלות את מס החברות באחוז ל-26% (יגדיל הכנסות המדינה ב-0.7 מיליארד שקל בשנה), ולהעלות את המסים על הדלק ועל משקאות אלכוהוליים.

בחוק ההסדרים המתוכנן שורה של רפורמות ושינויים מבניים במשק, שיוצגו לממשלה עם תקציב השנה והשנה הבאה. לשינויים ולרפורמות עשויה להיות השפעה גם מעבר ל-2014. רפורמות מרכזיות יתמקדו בתחום הדיור, כולל בשלב התכנון, פיתוח ושיווק, במטרה להפוך אותם לזמינים וזולים יותר. תשומת לב מיוחדת תינתן לנושא הפינוי-בינוי. המטרה היא לשחרר מאסות גדולות של קרקע לדיור חדש. האוצר יפעל להקמת קרן מימון לתמ"א 38 לפרויקטים של פינוי-בינוי. תהיה גם העצמה של חוק הווד"לים (ועדות לדיור לאומי).

פרק משמעותי אחר ברפורמות יוקדש בחוק ההסדרים לנושא הרגולציה, כדי להקטין את הביורוקרטיה, ולהפוך את הרגולציה ליעילה. יומלץ על ביטול כפילויות, ועל ביטול רגולציה לא יעילה.

פרק חשוב אחר בחוק ההסדרים יעסוק בעידוד אוכלוסיות בישראל להשתתף בשוק העבודה. לא מדובר רק בחרדים ובערבים אלא גם במקבלי הבטחת הכנסה, מי שזקוקים להסבה מקצועית ועוד. עוד בשינויים המבניים העלאת גיל הפרישה מהעבודה לגמלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ