הוכפל שיעור המשפחות העניות עם 2 הורים מפרנסים

דו"ח בנק ישראל מצביע על גידול חד בשיעור העוני בקרב אוכלוסיית העובדים ועל הידרדרות בקרב העניים העובדים; פישר ללפיד: יש לטפל בהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דו”ח בנק ישראל, שהוצג אתמול (שלישי), מצביע על גידול בשיעור העניים בקרב אוכלוסיית העובדים ועל הידרדרות בקרב העניים העובדים. בקרב משקי בית בעלי מפרנס אחד גדל שיעור העוני ל‑25.9%, לעומת 18.6% לפני עשור.

גם מספרם של משקי הבית העניים שבהם שני מפרנסים גדל בעשור האחרון. שיעורם של משקי הבית העניים הוא כ‑4.6% ממשקי הבית עם שני מפרנסים. מדובר במגמה שמוסיפה להתרחב. ב‑2003 רק 2.6% ממשקי הבית בעלי שני מפרנסים היו עניים. לפי הבנק, “בחלק הארי של המשפחות העובדים העניים יש מפרנס אחד בלבד, אולם הולך וגדל חלקן של המשפחות שיש בהן שני מפרנסים ויותר”.

מבט על משקי הבית העניים מגלה תמונה מדאיגה: לפני עשור היה שיעור המשפחות העניות עם שני המפרנסים 3.9%, וכעת באחת מכל עשר משפחות עניות יש שני מפרנסים (10%). בסך הכל יש היום בישראל 441 אלף משפחות עניות, שהן כ-20% מכלל משקי הבית.

אדם מחטט בפח אשפה בירושלים, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

במסיבת העיתונאים שנערכה עם פרסום הדו”ח, מתח נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ביקורת מרומזת על שר האוצר יאיר לפיד, ועל מה שמכונה “פוסט ריקי כהן”, שבו עסק לפיד במעמד הביניים. לדברי פישר, לא נראה כי מעמד הביניים סבל יותר ממעמדות אחרים בשנים האחרונות, וחשוב יותר לטפל בבעיות העניים.

פישר ציין כי “אין לי ספק שהממשלה החדשה ושר האוצר החדש, שעשה עלי רושם מצוין ומשתדל מאוד, יטפלו בשכבות החלשות”. הדו”ח הוגש אתמול לראש הממשלה, לשרי הממשלה ולוועדת הכספים של הכנסת.

לדברי פישר, בתקציב המדינה ל‑2013‑2014 “יהיה קשה מאוד שלא להעלות מסים ללא קיצוצים משמעותיים בתקציב הביטחון”. פישר הוסיף כי קובעי המדיניות צריכים להבין את ההשלכות השליליות של העלאת מסים. “חשוב לשמור בישראל על אנשים טובים, על יזמים, על המגזר הפרטי האחראי לצמיחה”, אמר.

בהמשך לסערה שיצר “פוסט ריקי כהן” של לפיד חתמו אתמול 50 חברי כנסת מהאופוזיציה על דרישה לקיום דיון פגרה בהול שיעסוק בגזירות הכלכליות שמתכנן שר האוצר. הבקשה הונחה על שולחנו של יו”ר הכנסת, שיידרש כעת לכנס את הח”כים בתוך ימים אחדים.

את הדיון יזמה סיעת מרצ. “עלינו לדאוג שהמדיניות הכלכלית שתתגבש תציב הלכה למעשה את האנשים תחילה. לא במסגרת טור מתקתק ועוד הגיג בפייסבוק אלא בסדרת צעדים”, אמר אתמול ח”כ אילן גילאון (מרצ). יו”ר סיעתו, זהבה גלאון, תקפה את לפיד ואמרה כי “לפיד אמנם השווה את עצמו לכבוד החג למשה רבנו, אבל בינתיים ההשוואה לרחבעם, שהבטיח לעם כי ‘אבי ייסר אתכם בשוטים ואני אייסר אתכם בעקרבים’, נראית לי הולמת יותר. והרוח החדשה שלפיד מתיימר להביא למשרד האוצר מרגישה ישנה ורעה מאוד”.

גם במפלגת העבודה תקפו אתמול את לפיד ו”פוסט ריקי כהן”. ח”כ יצחק הרצוג, יו”ר סיעת העבודה שהגיש את הפנייה, אמר: “אני מציע לשר האוצר לא רק לפנות לגברת כהן מחדרה אלא לפנות למר כהן, שר הרווחה, ולקבל ממנו את הנתונים על התפלגות ההכנסות במדינה והפערים החברתיים החמורים. יש המון גברות כהן שמשתכרות בקושי 5,000 שקלים ולא מצליחות לגמור את החודש וזה מעמד הביניים האמיתי”.

פישר מגיש ללפיד את דו"ח בנק ישראל, אתמולצילום: ענת חממי / דוברות משרד האוצר

יו”ר העבודה, שלי יחימוביץ’, אמרה אתמול, “מעולם לא נראתה כאן פוליטיקה כל כך ישנה. גם אותה ריקי כהן דמיונית, שלא קיימת במציאות של לפיד, תספוג גזירות קשות: יעלו לה את המע”מ, יעלו לה את המסים, יגזלו ממנה שירותי בריאות וחינוך בגלל קיצוץ בתקציב. חצי מהעובדים בישראל מרוויחים פחות מ-5,500 שקלים ועוד לא דיברנו על העניים באמת, על הקשישים, על החד הוריות”. יחימוביץ’ קראה ללפיד להעלות את גובה התמלוגים על אוצרות הטבע, להגביל את שכר הבכירים ולפרק את הריכוזיות.

גם יו”ר ש”ס, ח”כ אלי ישי, תקף את לפיד אתמול. לדבריו, “אני מברך את שר האוצר שהספיק תוך שבועיים למגר את בעיית העוני ולעבור לנזקקים הבאים בדמותם של המרוויחים 20 אלף שקל בחודש. על שר האוצר להכיר את גבולות הארץ שאינם רק בקו ‘חדרה-גדרה’ ו-20 אלף שקל בחודש הם חלומם הרטוב של מיליון עניים".

ישי הוסיף כי "על שר האוצר לדאוג לרווחתם של כלל אזרחי ישראל ולא רק של מצביעיו. מיליון עניים, כמו גם קבוצות אחרות באוכלוסייה, לא ניתן להחרים, למגר ולהתעלם, ועצימת העיניים מולם לא תפתור הבעיה – היא רק תעמיק אותה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ