טלילה נשר

92% מניצולי השואה טענו כי המדינה לא מקצה מספיק כסף עבור ניצולי השואה - כך עולה מסקר שערכה הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, בפיקוחו של רפי סמית, לרגל יום השואה שיחול בשבוע הבא. הסקר נערך בקרב 500 ניצולי שואה המהווים מדגם מייצג של אוכלוסיית ניצולי השואה בישראל. 

67% מניצולי השואה העידו כי הם לא מרוצים מהאופן שבו הממשלה מטפלת בניצולי השואה, ולמעלה ממחצית (56%) מניצולי השואה אמרו כי לא חל שינוי בטיפול הממשלה בניצולים בחמש השנים האחרונות – מאז פרסום דו"ח ועדת החקירה לסיוע לניצולי השואה בראשות השופטת דליה דורנר, שקבעה כי ישראל שילמה לניצולי השואה פיצויים שאינם עולים על שני שליש משווי הסכם השילומים. 22% מהניצולים אמרו כי חלה הרעה בטיפול הממשלה בניצולי השואה. עוד עולה מהסקר כי לדעת 60% מהניצולים, על המדינה לסייע לניצולי השואה יותר מאשר לקשישים אחרים.

הניצולים התבקשו לציין מהו הקושי העיקרי שלהם: 49% מהם העידו על בעיות בריאות שמקשות עליהם ביום יום, 25% מהניצולים דיווחו על קשיים כלכליים, 8% הצהירו על בדידות ו-10% - על קשיים בירוקרטיים.

זאת ועוד, 37% דיווחו על מצב כלכלי לא טוב, ו-6% בלבד השיבו כי מצבם הכלכלי "טוב". אחד מכל חמישה ניצולי שואה סיפר כי וויתר על מזון בשנה האחרונה לפחות פעם אחת בשל מצב כלכלי רעוע, ו-5% מהניצולים העידו כי הדבר קרה להם "הרבה פעמים". אחד מכל שמונה ניצולי שואה ויתר לפחות פעם אחת על נטילת תרופות בשנה האחרונה בשל מחסור כלכלי.

על פי הנתונים, שבעה מכל עשרה ניצולים זקוקים לעזרה יומיומית ומסתייעים בקרובי משפחה או בגורמים מקצועיים, אולם רק 29% נעזרים במטפלת. על פי דיווח הקרן לרווחה לנפגעי השואה, בשנת 2012 גם חלה עלייה של 100% בכמות הפונים לטיפולי שיניים בהשוואה לשנים קודמות.

בישראל חיים כיום כ-192 אלף ניצולי שואה, כשני שליש מתוכם נשים. כ-37 ניצולים מתים מדי יום, 13,500 - מדי שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ