ברקת נאלץ להסיר ההצעה לקרוא רחוב על שם לייבוביץ

לאחר מאבק של עשור, דווקא הפעם הסתמן שההצעה להנציח את הפרופ' שנודע בעמדותיו השמאליות תעבור. אולם לנוכח החשש שהיא תיפול - הוסרה ההצעה זמנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היוזמה לקרוא רחוב בעיר הבירה על שם פרופ' ישעיהו ליבוביץ כבר הפכה לפרשה, ואז לסאגה מפותלת, ולטרגדיה, ואמש (חמישי) היא נראתה כמו קומדיה. רגע לפני אשרורה האחרון של ההצעה להנציח את שמו של הפילוסוף והמדען שומר המצוות, תושב ירושלים, שלא הסתיר את דעותיו הנחרצות נגד החזקת השטחים, הודיע ראש העיר ניר ברקת כי הוא מונע הצבעה על ההצעה, יחד עם עוד כ-20 שמות נוספים שהוצעו. ברקת העריך, כי אם יעלה את ההצעה לקרוא רחוב על שם ליבוביץ, זו תיפול באצבעותיהם של חברי ש"ס, יהדות התורה והליכוד. מלשכתו נמסר, כי ברקת מתכוון להעלות את ההצעה שוב בהמשך החודש ומשוכנע שבירושלים ייקרא רחוב בשם ישעיהו ליבוביץ.

ההצבעה אתמול נועדה להיות הליך כמעט טכני, השלב האחרון מבין שלושה שעוברת כל החלטה לקרוא שם בעיר. זה יותר מעשור, ההצעה של מפלגות השמאל לקרוא רחוב על שמו של ליבוביץ נופלת שוב ושוב בידי נציגי הימין, רחוב ללא מוצא. ואולם בשבועות האחרונים נראה כי סיכוייה של ההצעה גבוהים כאשר גם חברי הבית היהודי-המפד"ל, שבעבר התנגדו לה, הניחו לה לעבור במוסדות העירייה. ההצעה עברה את ועדת השמות המקצועית, בראשות השופט יעקב טירקל, היא עברה את ועדת השמות הפוליטית, ואתמול בערב היתה אמורה לקבל אשרור של מליאת המועצה.

אלא שבמהלך ישיבת המועצה הקריא אלישע פלג (הליכוד) התבטאויות של ליבוביץ נגד הרב עובדיה יוסף ונגד הפוסק הליטאי המנוח הרב שלמה זלמן אוירבך. בעקבות זאת, השמיעו נציגי ש"ס ויהדות התורה דברים נגד הנצחת ליבוביץ. פלג אמר על ליבוביץ כי "האיש הזה שנא את צה"ל, הסית נגדו, בז למנהגים היהודיים הבסיסיים והשורשיים והטיף למחלוקת בעם היהודי". לדבריו, "פרופסור ישעיהו ליבוביץ ז"ל צריך לשלם מחיר ולקחת אחריות על ההתבטאויות חסרות האחריות שלו (...) האיש לא ראוי להנצחה בירושלים". פלג הפנה את תשומת לבם של הנציגים הדתיים בוועדה, ואמר כי ליבוביץ אמר על הרב יוסף "טיפש מטופש" ואמר על הרב שלמה זלמן אוירבך כי "הוא לא מבין כלום". בעקבות פלג אמר אלי שמחיוף, יו"ר סיעת ש"ס, כי "לאור הציטוטים החמורים ביותר שאמר ליבוביץ על מרן הגאון הרב עובדיה יוסף, נשיא מועצת חכמי התורה שאנחנו נמצאים פה מכוחו וכזרועו הארוכה, חד משמעית אנחנו מצביעים נגד בצורה גורפת ומגנים כל מילה שהוא דיבר נגד מרן".

ליבוביץ’. לשוב להגותו צילום: אלכס ליבקצילום: אלכס ליבק

לעומת זאת, פפה אללו (מרצ) אמר כי "לתת רחוב על שם ישעיה ליבוביץ זה לא כבוד לבן אדם זה כבוד לעיר", ואילו חבר סיעתו מאיר מרגלית אמר כי אם מבטלים רחוב על שמו – "צריך לבטל גם את רחוב ירמיהו ורחוב ישעיהו", שכן גם הם היו נביאי זעם שספגו ביקורת בזמנם. רחל עזריה (סיעת ירושלמים) אמרה כי "ישעיהו ליבוביץ הוא אחת הדמויות הכי משמעויות שסללו את הדרך עבורנו הפמיניסטיות הדתיות. הוא הבחין שהאשה היא דמות שונה לחלוטין מאשר היתה לפני אלפיים שנה ולכן ההתייחסות הדתית אליה צריכה להיות התייחסות שונה לחלוטין. אנשים שמשנים את העולם משלמים מחירים כבדים".

ראש העיר ברקת, שהופתע מההצהרות ששמע בישיבה, כנראה ללא אזהרה מוקדמת בהנהלת מועצת העיר, קטע את הדיון והודיע: "אני מסיר את ההצעות מסדר היום לדיון בהנהלה, ונשקול אם להעלות את זה למועצה הבאה".

מלבד ליבוביץ, הוגשו שמות נוספים לאשרור ובהם סעדיה מרציאנו ואורנן יקותיאלי, סגן ראש העיר המנוח מטעם מרצ. חבר מועצת העיר מאיר מרגלית (מרצ), אמר ל"הארץ" כי "המהלך שהיה כאן היה מביש. אמנם ליבוביץ היה מזלזל בטקסים וכיבודים, אבל זו פגיעה בכבודה של העיר לא בכבודו של האיש. העיר עושה צחוק מעצמה".

מלשכת ראש העיר נמסר, כי חברי מועצה שתומכים בהצעה, כמו ברקת, נעדרו מההצבעה ועל כן הוחלט לא לקחת סיכון. ברקת אמר, כי הוא משוכנע שההצעה תעבור בהמשך החודש, כאשר תהיה נוכחות מלאה של חברי המועצה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ