נתניהו: "לא נפקיד את גורלנו בידי אחרים – גם לא בידי הטובים שבידידנו"

ביד ושם מתקיימת כעת העצרת הממלכתית לפתיחת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה. מחר בעשר תישמע צפירת דומייה בת 2 דקות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביד ושם נפתח הערב (ראשון) יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ג, בעצרת הממלכתית שנערכה בכיכר גטו ורשה.הנושא המרכזי של יום הזיכרון בשנה זו הוא התקוממות ומרי בשואה – בסימן 70 שנה למרד גטו ורשה.

במהלך העצרת נשמעה אזעקת "צבע אדום" במועצה האזורית שער הנגב. הפלסטינים ירו שלוש רקטות לעבר הדרום; אחת התפוצצה בשטח פתוח במועצה מבלי לגרום לנפגעים או לנזק, ושתיים נוספות נחתו ככל הנראה בצדה הפלסטיני של הגדר. 

"בכל דור ודור אנו מצווים להבטיח שלא תהיה שואה נוספת", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאומו בעצרת, "בדור השואה לא יכולנו למנוע את החורבן. רבים לא זיהו את הסכנה בזמן, ומשזיהו אותה, כבר היה מאוחר מדי". לדבריו, "השנאה הרצחנית נגד היהודים לא נעלמה מהעולם, היא פשוט הוחלפה בשנאה רצחנית נגד מדינת היהודים. איראן מצהירה בגלוי על כוונתה להשמיד את מדינת ישראל והיא פועלת בכל האמצעים להשיג יעד זה. מה שהשתנה מאז השואה זה יכולתנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. אנחנו מעריכים את המאמצים של הקהילה הבין-לאומית לעצור את התוכנית הגרעינית. אבל בשום שלב לא נפקיד את גורלנו בידי אחרים, גם לא בידי טובי ידידינו".

נתניהו בטקס ביד ושם ב-2012צילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו התייחס בדבריו גם לאירועי התקיפה של קשישים, ובהם ניצולי שואה, בשבועות האחרונים ואמר: "אין דבר שנוגד יותר את המורשת היהודית, את ערכי מדינתנו ואת המוסר האנושי הבסיסי. לא נסבול זאת. ואני רואה כחובתי להפעיל את כל משקלה של מדינת ישראל וממשלת ישראל כדי להעניש בחומרה את הפורעים וכך הנחיתי". 

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס גם הוא בנאומו לסכנות האורבות לישראל גם כיום. "העולם הנאור חייב לשאול את עצמו כיצד זה קורה שזמן כה קצר אחרי שכבו המשרפות, אחרי מחיר הדמים הנורא שבעלות הברית שילמו כדי להכניע את השטן הנאצי, עדיין יכולה להתהלך בריש גלי הנהגה כמו ההנהגה האיראנית, ולהכחיש שואה. ולאיים בשואה", אמר הנשיא פרס בטקס. "מי שמתעלם מאיום בשואה לעם אחד, חייב לדעת שאיום בשואה על עם אחד מהווה איום בשואה על כל העמים".

"השואה היא יתמות ללא ניחם, ואחריות מוסרית, ללא פשרה. היא אינה מתירה עצימת עין שלנו כעם יהודי, והיא חייבת לשמש כאות אזהרה מתמיד למשפחת האדם כולה", הוסיף פרס. "עדיין נותרו על מפת אירופה כתמים אנטישמים מקוממים. לבושתינו, נותרו כאלה שלא למדו דבר. צעירים גלוחי ראש. אנשי מדע כביכול חנוטים בחליפות מדומות. משברים שוב מנוצלים, כדי להקים שוב מפלגות נאציות, מגוחכות אבל מסוכנות. קריקטורות אנטישמיות מחליאות עדיין מתפרסמות, בשם חופש הביטוי, כביכול. המסע לצדק ולחופש טרם תם".

מחר, יום השואה, תישמע צפירה בת שתי דקות בשעה 10 בבוקר. לאחר מכן יתקיים טקס הנחת הזרים בכיכר גטו ורשה ביד ושם. לאחר מכן, יוקראו שמות של נרצחים בשואה במסגרת מעמד הקראת השמות "לכל איש יש שם" ב"אוהל יזכור". ב-11:00 ישתתפו הנשיא, ראש הממשלה, חברי הכנסת ובכירים נוספים בטקס לכל איש יש שם בכנסת, במסגרתו יציינו את שמות בני משפחותיהם שנספו בשואה. באתר יד ושם ייערך בשעה 13:00 טקס אזכרה מרכזי. בשעה 17:30 תתקיים עצרת תנועות הנוער בבקעת הקהילות, בהשתתפות שר החינוך שי פירון.

בשעה 19:15 תיערך עצרת בקיבוץ יד מרדכי, בה ישתתפו שר הביטחון משה יעלון, מפקד פיקוד דרום, אלוף שלמה סמי תורג'מן. בעצרת יודלקו משואות זיכרון בידי בני ובנות הדור השני לניצולי השואה ושגרירי מדינות זרות. בשעה 19:45 תתקיים עצרת בקיבוץ לוחמי הגטאות עצרת, בה ישאו דברים שר האוצר, יאיר לפיד וחווקה פולמן-רבן, שתדבר בשם הלוחמים במרד גטו ורשה.

במקביל, יתקיים מחר בפולין "מצעד החיים", בהשתתפות עשרות אלפי צועדים מרחבי העולם, ובראשם הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ. היום ביקר הרמטכ"ל במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, וכתב בספר האורחים שבמחנה, "ביום קר אך בהיר, אי אפשר להבין ואי אפשר לגשר על הפער בין השקט מסביב והזוועה שהתרחשה לה בינות לצריפי המחנה ובתוכם; זוועה בלתי נתפסת. מדינת ישראל היא המבטח לאי-הישנותה של זוועה שכזו, וצה"ל הוא חומת המגן של הבית הלאומי, מקום מבטחים לכל העם היהודי".

סיוע נוסף של 400 מיליון שקלים לרווחת ניצולי השואה

ערב יום השואה, הודיע היום שר האוצר, יאיר לפיד, על העברת 400 מיליון שקלים לרווחת ניצולי השואה. בישיבת הממשלה עידכן לפיד על תוכנית רב-שנתית לתמיכה בניצולי השואה, בה יועברו מדי שנה 100 מיליון שקלים לטובת ניצולי השואה בארבע השנים הקרובות. לפני כשבועיים הורה לפיד על העברה מיידית של 50 מיליון שקלים לתקציב הקרן לרווחת ניצולי השואה, להחזרת שעות הסיעוד שהופסקו בשל היעדר תקציב. לבקשת ראש הממשלה נתניהו, הוקצו 15 מיליוני שקלים נוספים לסיוע במתן תרופות לניצולים נזקקים. סקר שנערך השנה הצביע כי אחד מכל חמישה ניצולים ויתר על מזון בשל מצוקה כלכלית.

במקביל, הורתה שרת המשפטים, ציפי לבני, להפיץ תזכיר לתיקון חוק הסיוע המשפטי שיאפשר לכלל ניצולי השואה נגישות לשירותי הסיוע המשפטי חינם. ניצולי השואה זכאים לקבל תגמולים על פי חוקים שונים, ביניהם חוק רדיפות הנאצים וחוק הטבות לניצולי השואה. ואולם כיום, על מנת להיעזר בשירותי האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, צריכים להתקיים מספר תנאי סף, בהם מבחן הכנסה ורכוש - והתיקון לחוק יבטל את תנאי הסף הכלכלי בדרישות אלו. בכך הוא צפוי להגדיל באופן משמעותי את מספר ניצולי השואה שיהיו זכאים לסיוע משפטי ללא תמורה, וחקצר את הליך קבלת הסיוע המשפטי על מנת לקבל את זכויותיהם עפ"י הדין.

ראש הממשלה נתניהו התייחס היום לפעולות ממשלתו בנושא כשאמר "יש לנו מחויבות עמוקה לקשישים בכלל ולניצולי השואה בפרט, ואנחנו מחויבים קודם כל לרווחתם ולביטחונם”. לדבריו, "האנשים האלה שרדו את תופת השואה, הם השתתפו במערכות ישראל, הם בנו את מדינת ישראל, הם העדות לתקומה שלנו, והמחויבות שלנו להם היא כזו שנעשה כל מה שנידרש. אנחנו נותנים היום ונוסיף ככל שיידרש”.

גם שר האוצר לפיד התבטא בעניין ואמר "על קיר מוזיאון השואה בוושינגטון חקוקים שלושת הדברים שתבע ניצול השואה ויקטור פרנקל: 'אל תהיה קורבן, אל תהיה שותף לפשע ולעולם אל תעמוד מן הצד'. אנחנו לא מתכוונים לעמוד מן הצד".

במקביל, פרסם יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אביגדור ליברמן, הודעה שבה קשר בין יום הזיכרון לכישלון השיחות בין הקהילה הבינלאומית לאיראן בדרישה להפסקת תוכנית הגרעין שלה. "גם הכישלון הידוע מראש של השיחות שנערכו בסוף השבוע האחרון בין המעצמות לאירן, מוכיח שוב שגם בדור הזה ההגנה על המשך קיומו של העם היהודי ישאר תפקידה של מדינת ישראל. שהרי המדינה היחידה שאותה מאיימת אירן להשמיד, במקביל לפיתוח הנשק הגרעיני, היא מדינת היהודים. ולכן אסור להקשיב לאלה שמרגיעים אותנו ושאומרים שעלינו לשבת בשקט ולחכות. חיכינו כבר בשנות ה-30 וראינו מה קרה בשנות ה-40".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ