מסתמן: תבוטל שיטת המיקוד לבחינות הבגרות

מהשנה הבאה יתפרסם החומר הרלוונטי לבחינות כבר בתחילת השנה, כדי לאפשר למורים להתעמק בכמות חומר סבירה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ועדה מקצועית במשרד החינוך שבוחנת את "שיטת המיקוד" לבגרות צפויה להמליץ לשר החינוך שי פירון לבטלה. החל משנת הלימודים הבאה וכצעד ראשון, עד להחלטה הסופית בעניין, עתיד המיקוד להתפרסם כבר בתחילת שנת הלימודים, במטרה לאפשר למורים ולתלמידים להתעמק בכמות סבירה של חומר, כפי שהבהירו במשרד.

באחרונה נפגש השר עם הוועדה הממונה על בחינת כלל שינוי שיטת הבגרויות, שבראשותה עומדת מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר. לדברי גורמים המקורבים לשר, האחרון נפגש עם הוועדה במטרה להתוות מדיניות, אך הוא "רואה ערך בהיוועצות עם כלל הגורמים החיצוניים על מנת שההחלטה שתתקבל תהיה החלטה מקצועית ולא פוליטית".

על פי שיטת "מיקוד" הבחינות הנהוגה כיום במערכת החינוך, לקראת בחינת הבגרות בכל מקצוע מפרסם משרד החינוך את החלק מתוך כלל חומר הלימוד שעליו ייבחנו התלמידים בבחינת הבגרות הקרבה. שאר החומר שנלמד לאורך השנה נשכח, בשלב זה, משום שהוא הופך להיות בלתי רלוונטי לבחינה. "שיטת המיקוד" גרמה הפכה לתעשיית חוברות ו"מיקודיות" למיניהן, המגלגלת כספים רבים, משום שבהן מרוכז רק החומר הרלוונטי לבחינה הקרובה, ללא החומר שלא נכלל במיקוד. 

הוועדה המקצועית צפויה לתת את דעתה גם על היקף החומר הנלמד במקצועות השונים, ולדון בשאלה אם מדובר בכמות חומר סבירה מלכתחילה, המאפשרת לימוד מעמיק בכתה. המטרה, על פי גורמים במשרד, היא לא להוזיל את חומר הלימוד. כיום ממתינים תלמידים לסוף השנה ורק אז מתחילים ללמוד, כך שהם מתמקדים בחומר לבחינה ולא בלימוד השוטף של המקצוע. 

הוועדה שבוחנת כעת את הנושא היא אותה הוועדה שמונתה עוד בתקופת כהונתו של שר החינוך הקודם, גדעון סער, לבחינת שינוי שיטת הבגרויות. הוועדה לא הספיקה להגיש את מסקנותיה בטרם סיום כהונתו של סער. גם בעניין צמצום מספר בחינות הבגרות הבהיר השר פירון את עמדתו בטרם נכנס לתפקיד, ולפיה נדרש צמצום משמעותי בהיקף הבגרויות. 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ