האוצר לסטודנטים: הסכימו להעלאת שכר הלימוד

לדברי יו"ר התאחדות הסטודנטים, נציגי האוצר הציבו אולטימטום לפיו אם לא יסכימו להעלאה הנדרשת, תקציב ההשכלה הגבוהה יקוצץ באופן חד צדדי

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

משרד האוצר מתכנן להעלות באופן משמעותי את שכר הלימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה ובוחן קיצוץ בתקציבי המוסדות - כך עלה בפגישה אמש (שני) בין נציגי אגף התקציבים באוצר ליו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק. לפי התאחדות הסטודנטים, נציגי האוצר דרשו שהסטודנטים יקחו חלק במשא ומתן על העלאת שכר הלימוד ונאמר להם כי אם יסרבו לדרישה - שכר הלימוד יעלה באופן חד צדדי ותקציבי מערכת ההשכלה הגבוהה יקוצצו.

לדברי רשטיק, נאמר לו כי אם הסטודנטים יסכימו להעלאת שכר הלימוד, תקציבי ההשכלה הגבוהה לא יקוצצו, שכן העלאת שכר הלימוד תגדיל את הכנסות מוסדות ההשכלה הגבוהה ותאפשר לממשלה לקצץ בתקציבים המועברים אליהם.

כפי שפורסם ב-TheMarker בינואר האחרון, לפי הערכות במערכת ההשכלה הגבוהה, שכר הלימוד צפוי להתייקר בעשרות אחוזים לקראת סוף השנה. זאת, מאחר ובאוקטובר יפוג ההסכם בין המדינה לסטודנטים מ-2010, שמנע את העלאת שכר הלימוד ללא הסכמתם. כיום שכר הלימוד האוניברסיטאי לתואר ראשון עומד על 9,979 שקל לשנה ושכר הלימוד לתואר שני הוא 13,485 שקל. הסטודנטים משלמים שכר לימוד מסובסד במכללות הציבוריות ובאוניברסיטאות המחקר.

מצבה הכספי של מערכת ההשכלה הגבוהה שברירי. בשלוש השנים האחרונות העביר משרד האוצר תוספות תקציב למערכת, אחרי שבמשך שנים רבות מצב מוסדות ההשכלה הגבוהה, בעיקר האוניברסיטאות, הידרדר בעקבות שחיקה תקציבית מתמשכת. תוספות התקציב מועברות במסגרת רפורמה רב שנתית במערכת, שבסופה היא צפויה לקבל תוספות מצטברות של 7.5 מיליארד שקל. אך עד כה העביר האוצר את התוספות שנקבעו לשנתיים הראשונות מתוך תוכנית בת שש שנים. לאחרונה חברו כל ראשי מוסדות ההשכלה הגבוהה - באוניברסיטאות ובמכללות אל נציגי הסטודנטים והסגלים - למאבק נגד קיצוץ אפשרי בתקציבי ההשכלה הגבוהה. בסופו, קראה ועדת הכספים לממשלה שלא לפגוע בתקציבי ההשכלה הגבוהה. יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג, הביע אף הוא דאגה מקיצוץ אפשרי במערכת.

הפגנת סטודנטים על שכר הלימוד, ארכיוןצילום: ירון קמינסקי

לאחרונה נפגשו נציגי הסטודנטים עם שר האוצר, יאיר לפיד, וביקשו ממנו להימנע מפגיעה במערכת ההשכלה הגבוהה. לפיד אמר להם שהסטודנטים הם "העתיד של המדינה". רשטיק אמר כי הביע בפני נציגי האוצר תמיהה כיצד "מהלך שכזה מסתדר עם הבטחתו של שר האוצר ל'עשור של חינוך' אשר בו יעמדו החינוך וההשכלה הגבוהה בראש סדר העדיפויות".

בסיומה של הפגישה אמר רשטיק: "אנחנו קוראים לשר האוצר להתנגד למהלך שיביא לפגיעה בהשכלה ובחינוך בישראל. ציבור הסטודנטים בישראל עומד על המשמר. אנו מתכוונים להיאבק למען השמירה על ההשכלה הגבוהה והחינוך".

ממשרד האוצר נמסר כי "משרד האוצר מייחס חשיבות רבה להשכלה הגבוהה. תקציב המדינה יחייב קבלת החלטות קשות. בימים אלו אנו נמצאים בתהליך גיבוש התקציב שיוצג קודם כל לשר האוצר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ