היועמ"ש אינו שולל גירוש אזרחי סודאן הכלואים בארץ

המשנה של וינשטיין כתבה כי הנחייתו של היועץ המשפטי שלא לגרש אזרחי אריתריאה אינה חלה על שכניהם מסודאן - שגם היא מדינת אויב

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

מסתמן כי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אשר אסרה לגרש מבתי הכלא הישראליים אזרחי אריתריאה, אינה חלה על אזרחי צפון סודאן – כך נודע ל”הארץ”.

כפי שפורסם לראשונה ב”הארץ”, היועץ המשפטי לממשלה הורה באחרונה למנכ”ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, כי אין לאפשר כל יציאה של אזרחי אריתריאה מהכלא הישראלי אל “כל יעד שהוא מחוץ לגבולות ישראל”. אולם במכתב שהגיע לידי “הארץ” טוענת כעת המשנה לענייני ייעוץ של היועמ”ש, עו”ד דינה זילבר, כי ההנחיה שלפיה לא תתאפשר כל יציאה של אזרחי אריתריאה מהכלא הישראלי אל “כל יעד שהוא מחוץ לגבולות ישראל” אינה חלה על אזרחי צפון סודאן. למרות זאת, ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי נכון לעתה, הנחיית היועץ המשפטי לממשלה היא כי אין להוציא ממשמורת מסתננים עד לסיום הבחינה של הנושא.

“במכתבי (הראשון, שאסר להרחיק אריתריאים, ט”נ) למר בן עמי”, כותבת זילבר, “חידדתי את הנחייתו הנקודתית של היועץ המשפטי לממשלה, ביחס ליציאתם מן הארץ של אזרחי אריתריאה המצויים במשמורת. הנחיה נקודתית זו לא התייחסה ליציאתם מן הארץ של אזרחי הרפובליקה של סודאן (צפון סודאן).

"עניינם של אזרחי צפון סודאן שונה, עובדתית ומשפטית, מענייני אזרחי אריתריאה”, כותבת זילבר. במכתבה היא טוענת כי “אזרחי צפון סודאן אינם זוכים בישראל להגנה קבוצתית מפני גירוש”.

מעצר דרום סודאנים לקראת גירושם בשנה שעברה, בדרום תל אביבצילום: אורן זיו

טענה זו סותרת את עמדת המדינה עד כה, שהוצגה לאורך השנים גם לבתי המשפט, לפיה אזרחי סודאן ואריתריאה חוסים תחת “הגנה קולקטיבית” ואינם מוחזרים לארצותיהם. לפיכך, עד לאחרונה, לא אפשרה המדינה לאזרחי שתי המדינות להגיש בקשות מקלט פרטניות. אף שבאופן רשמי לא מתקיים הליך גירוש לאזרחי שתי המדינות, מאז כניסת החוק למניעת הסתננות לתוקף, ניתן לעצרם בבתי הכלא באופן בלתי מוגבל בזמן.

באחרונה הודה שר הפנים הקודם, אלי ישי, כי לפחות 2,000 צפון סודאנים “עזבו מרצון”, גם מבתי הכלא, וכן עשרות אריתריאים. נציבות האו”ם לפליטים לא מכירה בחזרה “רצונית” מבין כותלי הכלא.

במכתבה של זילבר כאמור מוגדר מצבם המשפטי של הצפון סודאנים כ”שונה, עובדתית ומשפטית” מזה של האריתריאים. מכתבה של עו”ד זילבר מופנה ל”ועד למאבק ברצח עם”, שדרש לדעת אם ההנחיה שניתנה על ידי היועץ המשפטי ביחס לנתיני אריתריאה חלה גם על נתיני צפון סודאן, לרבות מבקשי המקלט מחבל דרפור.

לדברי יו”ר הוועד למאבק ברצח עם, פסח האוספטר, “בניגוד מוחלט לאמירות ולהכרזות ולהבטחות של המדינה בדיונים בבתי המשפט, שבהם הובטח כי אם יסירו את ההגנה הקבוצתית או יחליטו לגרש יודיעו חודש מראש כדי שאפשר יהיה להתמודד, המדינה עשתה בדיוק את ההפך: היא מגרשת אנשים מהכלא למקום שבו ייתכן ויהפכו שוב נרדפים. העובדה שהיועמ”ש תומך בזה היא לא פחות ממחרידה. אם באמת מדינת ישראל שלחה אל מותם פליטי רצח עם משמעות הדבר היא לא פחות מאות קין על מצחנו”.

בעקבות עמדתה של עו”ד זילבר, פנו עו”ד יונתן ברמן מהקליניקה לזכויות מהגרים ועו”ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח ליועמ”ש ולרשות ההגירה בבקשה לקבל הבהרות.

מלבד הגדרתן של ישראל וצפון סודאן האחת את השנייה כמדינות עוינות, רבים שנכנסו לישראל הם תושבים לשעבר של חבל דרפור, שנרדפו על ידי השלטון הסודאני ומשתפי הפעולה מטעמו בגין השתייכות אתנית. אנשים אלה הם קרבנות רצח עם, ובגין רדיפה זו אף הוציא בית הדין הפלילי הבינלאומי צו מעצר בינלאומי נגד נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, באשמת רצח עם, וזאת בנוסף להוצאת צווי מעצר נגד בכירים בממשל הסודאני.

בניגוד לאמור במכתבה של המשנה ליועמ”ש, ובניגוד לתגובה לבקשה להבהרה זו מצד הוועד למאבק ברצח עם, נמסר אמש מדוברות משרד המשפטים כי: “מכתבה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה התייחס למצב המשפטי השונה החל על המסתננים מאריתריאה לעומת מסתננים מצפון סודאן. יחד עם זאת, המסקנה שלפיה אישר היועץ המשפטי לממשלה יציאת צפון סודאנים המצויים במשמורת אינה נכונה. נכון לעת הזו הנחיית היועץ המשפטי לממשלה היא כי אין להוציא ממשמורת מסתננים עד לסיום הבחינה של הנושא בכללותו”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ