סער בדרום תל אביב: "מדיניות הממשלה היא החזרת המסתננים הבלתי חוקיים"

שר הפנים החדש יצא לסיור ראשון מאז נכנס לתפקידו ושמע מהתושבים הנזעמים על המצב בשכונות דרום העיר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שר הפנים החדש, גדעון סער, יצא הערב (שלישי) לסיור ראשון מאז נכנס לתפקידו, באזור התחנה המרכזית בתל אביב. בתום הסיור הסתפק סער בהצהרה קצרה: "כבר בהתחלה אני מבקש להבהיר: מדיניות הממשלה היא לפעול להחזרת המסתננים הבלתי חוקיים למדינותיהם או למדינות שלישיות. כמובן שהדבר הזה צריך להתבצע בהתאם לחוק ולערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מדובר בבני אדם". הוא סירב להשיב לשאלות. 

תחת אבטחה משטרתית כבדה, כשהוא מוקף צלמים ועיתונאים, הסתובב סער במשך כשעה בגן לוינסקי ובמדרחוב נווה שאנן בדרום העיר. מדי כמה מטרים עצר אותו אחד התושבים וסיפר לו על המצוקה הגדולה של שכונות הדרום, שבהן מתגוררים עשרות אלפי זרים. זעם, ייאוש ותסכול ניכרו על פני הוותיקים. "כל שר שבא אומר 'יהיה בסדר' ואין שום תשובה שנוכל לקום בבוקר ולחיות פה כמו שצריך", אמר אחד התושבים. "בגין הרים אותנו מעל פני המים ואתם מורידים אותנו לרצפה. אם הם פליטים תנו להם את כל מה שצריך. אם הם מסתננים תגרשו אותם", תבע אחר.

אחד המפגשים הטעונים של סער היה עם מאי גולן, תושבת דרום תל אביב בת 26, שהתמודדה בבחירות האחרונות ברשימת "עוצמה לישראל" לכנסת. "נולדתי וגדלתי בדרום תל אביב", אמרה בהתרגשות, "מה שאנחנו עוברים פה בשכונות זה בושה. אין לי חיים. לאנשים פה בשכונה אין יותר חיים, הם הולכים בפחד. אין להם אוויר לנשום. אנחנו מותקפים על ימין ועל שמאל. לא איכפת לי אם הם פליטים או מסתננים, הם אנשים שגומרים אותנו, שחונקים אותנו. אני כבר לא אותו בן אדם". 

סער בסיור בדרום תל אביב, היוםצילום: גיל כהן מגן

מנגד, גם כמה מבקשי מקלט ביקשו לשוחח עם שר הפנים. "אנחנו באים ממקום שאי אפשר לחזור לשם", אמר אחד מהם. סער האזין ולא הגיב. מבקשי מקלט אחרים, יחד עם פעילי ארגוני הסיוע לפליטים, ליוו את הסיור בקריאות "אנחנו פליטים, לא מסתננים". "אנו מקווים כי השר החדש יבין כי מדיניות ישראל עד היום פוגעת לא רק במבקשי המקלט, אלא באוכלוסיות המוחלשות בחברה הישראלית הנושאות על גבן את הנטל", אמרה אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית בארגון הסיוע לפליטים (א.ס.ף). "מבקשי המקלט מסודאן ומאריתריאה מבקשים הגנה. הם ברחו מזוועות, ממלחמות ומרצח עם. עלינו לנהוג בהם בחסד ולא באכזריות". 

לסיור התלוו אנשי רשות האוכלוסין וההגירה, בראשות המנכ"ל אמנון בן עמי, ומנהל האכיפה במרחב תל אביב, עידן כהן. הם ערכו עם השר סיורים קצרים במבנים מוזנחים ובתי עסק של מהגרים והציגו נתונים בסיסיים על המצב בדרום תל אביב. בתום הסיור נפגש השר עם קבוצה מצומצמת של תושבי שכונות הדרום, בראשות חבר מועצת העיר שלמה מסלאוי (ליכוד). הם דרשו מהשר פתרונות מידיים. "אנחנו לא נבחנים במילים, אנחנו ניבחן במעשים", אמר סער לפני כניסתו לפגישה, "הבעיה הזאת לא נוצרה ביום אחד. לא מומלץ ליצור את הרושם כאילו ניתן לפתור אותה ביום אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ