מורים חוששים מפגיעה בשכרם בשל קיצוץ הבגרויות

יוזמת שר החינוך החדש עלולה לפגוע בשכר היות ומורים רבים מקבלים תוספות משמעותיות בהכנה לקראת ובדיקה של בחינות הבגרות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

מורים בתיכונים חוששים שצמצום מספר בחינות הבגרות לארבע בלבד יפגע באופן משמעותי בשכרם. כיום, מורים שמלמדים כתה לקראת מבחן בגרות מקבלים תוספת שכר, ואילו מורים שמשמשים בודקי בחינות בגרות מקבלים תוספת משמעותית לשכרם בתקופת בדיקת הבחינות. רוב המורים בתיכון מכינים כיום לבגרויות, וחלקם משמשים בודקי בגרויות לאחר מועדי החורף והקיץ.

“יש תחושה שהמורים כביכול בעד ביטול חלק מהבחינות, אבל רבים מתנגדים למהלך ומשום מה לא שומעים אותם”, אמרה מורה מתיכון בהרצליה, “אסור לבצע מהלכים כל כך משמעותיים באופן פתאומי. החשש שלנו הוא שהמהלך יגרום לפגיעה משמעותית בהכנסה של המורים, אך אנחנו מודאגים גם מהמעמד שלנו ושל המקצוע שאנחנו מלמדים . מה יקרה לכל המורים שהמקצוע שהם מלמדים לא ייכלל בבגרות? הם ייחשבו למורים סוג ב’? אולי אז תהיה גם הצדקה לפגוע בשכר שלהם, או לתגמל את המורים למתמטיקה ולאנגלית על חשבונם”.

אמנון רבינוביץ’, מחנך ומורה להיסטוריה ואזרחות, אמר שיש לשלם פיצויים למורים שיהיו אחראים על המבחנים הפנימים במקצועות שלא ייכללו בבגרות. “המורים האלה יצטרכו לכתוב את המבחן בעצמם וליזום מבחנים או עבודות מורכבות”, הסביר, “אני מצפה שהתגמול שלהם יהיה גבוה יותר מבעבר ולא נמוך יותר, בהתאם לכמות העבודה הנוספת שתיגרם בגלל המהלך. מבחינה פדגוגית זו תהיה הבעת אמון גדולה מאוד במורים שיתבקשו גם לבנות את כלי ההערכה וגם להעריך את התלמידים. זה יאפשר להם לפתח בקרב התלמידים מיומנויות חשיבה ולא רק יכולת שינון”.

ארגון המורים העל-יסודי, המייצג את המורים בבתי הספר התיכוניים, מתנגד אף הוא לצמצום מספר הבגרויות ולפגיעה בתנאי העבודה של המורים. נציגי הארגון חברים בוועדה שמינה שר החינוך לשעבר, גדעון סער, לבחינת בחינות הבגרות. רוב חברי הוועדה, שהתכנסה לאחרונה בדצמבר, תומכים בצמצום מספר בחינות הבגרות לארבע בלבד: במתמטיקה, בלשון ובאנגלית. המקצוע הנוסף יהיה ככל הנראה מדעים או מקצוע אחר, בהתאם לבחירת התלמיד. נציגי הארגון נמצאים בדעת מיעוט בוועדה משום שהם המתנגדים היחידים למהלך.

התנגדות הארגון נובעת גם מרצונו להגן על תנאי התעסוקה של המורים. כיום מורים בתיכון שמלמדים כיתות לקראת מבחני הבגרות מקבלים תוספת שעות שבאה לידי ביטוי רק בתלוש השכר, וכן תוספת של עד חמישה אחוזים למשכורתם.

יו”ר ארגון המורים, רן ארז, אמר בעבר כי הוא חושש כי המקצועות שלא ייכללו בבחינות הבגרות “יהפכו למקצועות סוג ב”. הוא חושש שמנהלי בתי הספר יעדיפו להשקיע בארבעת מקצועות הבגרות ויזניחו את שאר התחומים.

הארגון גם חושש מכך שמנהלי בתי הספר וההורים יפעילו לחצים על המורים שיהיו אחראים, אם התוכנית תיושם, על הציונים הפנימיים של התלמידים במקצועות שלא ייכללו בבחינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ