פשרת נשות הכותל: הקמת מתחם רפורמי

יו”ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, מציע להקים רחבה תפילה מוגבהת ללא־אורתודוקסים ליד הכותל, אך לא ברור אם היא ניתנת לביצוע

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הממשלה תכשיר שטח רחב סמוך לכותל המערבי לתפילות קבועות של יהודים לא־אורתודוקסים, נשים וגברים במשותף. זה המתווה שעומד להציע לראש הממשלה בנימין נתניהו יו”ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, כפתרון למשבר סביב נשות הכותל, הדורשות לאפשר להן לקיים תפילות ברחבת הכותל המרכזית. נתניהו הטיל לפני כמה חודשים על שרנסקי את המשימה למצוא פתרון למחלוקת המתעצמת סביב נשות הכותל, שהפכה לסוגיה בוערת גם מעבר לים.

המתווה של שרנסקי הוא שיפור והרחבה ניכרת של מתווה ישן, שנקבע כבר בבג”ץ לפני עשר שנים אך לא יושם. אם ייושם כעת, זו תהיה הכרה ממלכתית נוספת של מדינת ישראל בזרמים הרפורמי והקונסרווטיבי ובצורך להקצות להם אתר פולחן בכותל המערבי. הפתרון שמציע שרנסקי מקובל על אורתודוקסים ובכללם רב הכותל שמואל רבינוביץ, אבל צפויות לו מחלוקות רבות בדרך, על רקע פוליטי, ארכיאולוגי ואולי אף מדיני. יצוין גם כי נשות הכותל עדיין לא הסכימו לקבלו.

המתווה של שרנסקי הוצג למנהיגים יהודים בארה”ב בשעה שמשטרת מחוז ירושלים נערכת לקראת תפילות ראש חודש אייר שיקיימו מחר בבוקר נשות הכותל. מפקד משטרת המחוז ניצב יוסי פריינטי הציג אתמול לעיתונאים את הקו החדש בו תנקוט המשטרה: מעכשיו ימנעו השוטרים מנשים להתעטף בטליתות בתוך הרחבה, אקט שנעשה בפועל למרות פסיקת בג”ץ בעניין ולמרות הנחיות של היועץ המשפטי לממשלה. “ברגע שהן מתפללות ומתעטפות בטלית ברחבת הכותל זה בניגוד להנחיות של היועץ המשפטי לממשלה ובניגוד לפסיקת בג”ץ, נקודה”, אמר פריינטי, אך סירב לומר אם מעשה כזה יהיה מחר עילה למעצר.

שרנסקי, המבקר בניו יורק, הציג אתמול את תוכניתו למנהיגי קהילות יהודיות בצפון אמריקה מכל הזרמים. נשות הכותל עצמן הן לא צד במתווה, ושרנסקי מבקש את תמיכת הזרמים העומדים מאחוריהן.

נשות הכותל מתפללות
נשות הכותלצילום: מיכל פתאל

במרכז הצעתו עומדת תוכנית הנדסית מרחיקת לכת: להכשיר שטח גדול ברוחב עשרות מטרים ליד קשת רובינסון – גרם מדרגות הנמצא בפינה הדרום־מערבית של הר הבית ובעבר הוביל אליו.

שרנסקי מציע להגביה את האתר כך שהרחבה שעליה יעמדו המתפללים תוגבה ותהיה מעין עזרה שלישית, באותו מפלס של עזרת הגברים ועזרת הנשים הקיימות ובקו אחד עם הכותל המערבי (דבר שלא ברור שהוא אפשרי מבחינה הנדסית ומבחינת הממצאים הארכיאולוגיים בשטח). השטח הזה מופרד מהכותל על ידי שער המוגרבים, המוביל אל הר הבית, והוא ישמש לתפילות שוויוניות ומעורבות. מתפללים שיגיעו לכותל מכיוון שער האשפות יוכלו לבחור להיכנס לאחד משלושה אתרים – קשת רובינסון לתפילות רפורמיות, שער המוגרבים להר הבית, או הכותל לתפילות בנוסח האורתודוקסי.

גם כיום יכולים רפורמים וקונסרווטיבים להתפלל כמנהגיהם בקשת רובינסון, אבל רק בשעות מצומצמות, ולרוב בתשלום דמי כניסה לגן הארכיאולוגי שבתוכו נמצאת הקשת. שרנסקי מציע לאפשר את התפילות באופן קבוע, או לפחות לפרקי זמן משמעותיים מדי יום, וללא תשלום.

ל”הארץ” נודע כי המתווה הנועז גובש בשיתוף עם רב הכותל שמואל רבינוביץ’. מקורות בקרן למורשת הכותל אמרו כי רבינוביץ התייעץ לאחרונה עם מנהיגים חרדים וקיבל את אישורם. לדבריהם, מדובר במתווה ותיק, שנבחן עוד לפני ששרנסקי נכנס לתפקידו, ואף הוצג למנהיג הציבור החרדי הרב יוסף שלום אלישיב, שנפטר בקיץ שעבר. רבינוביץ מסר בתגובה: “אין ספק שאני הייתי רוצה שכולם יתפללו על פי ההלכה, אבל בדיעבד, במצב הנוכחי, כשהרצון הוא שהכותל לא יהיה אתר הפגנות ומקום לביטוי של חילוקי דעות, לא אתנגד למתווה שהוצע”.

קבוצת נשות הכותל אינה צד במהלך של שרנסקי, והמתווה לא הוצג להן. עם זאת, נשות הכותל, שיצאו למאבקן לפני יותר מ-24 שנים, והחריפו אותו לאחרונה, הן שהניעו את המהלך. ענת הופמן, יו”ר נשות הכותל, המבקרת אף היא בארה”ב, אמרה בראיון טלפוני ל”הארץ” כי “בגדול, ממה ששמענו, אנחנו מברכות על התוכנית שנראית שאפתנית מאוד. שאפתנית כל כך, שנראה שיעברו שנים עד שהיא תיושם - ואנחנו בינתיים רוצות להתפלל להצלחתה. אנחנו מתכוונות להתפלל בעזרת הנשים של הכותל כשאנחנו עטופות בטלית, קוראות בתורה ומניחות תפילין. נתפלל עד שהתוכנית תיושם. זה לא כל מה שרצינו, אבל אנחנו נתפשר, כי אנחנו רואות חשיבות גם בערך השוויון וגם בערך של כלל-ישראל”.

בינתיים, לקראת מחר, פנו ח”כים מיהדות התורה משה גפני וישראל אייכלר לשר לביטחון פנים ולמפקדי המשטרה בדרישה להקשיח את המדינות כלפי נשות הכותל. אייכלר קבל בפני השר אהרונוביץ, כי בחודש שעבר “אף אחת מהמתפרעות לא נעצרה למרות שזו עבירה על החוק ועל פסיקות הבג”ץ החילוני והפרת הסדר הציבורי”. הפעם, כתב, “אקדים לבקשך להתארגן מראש ולהציב מראש מספיק אמצעים ושוטרים למנוע את הפגיעה ברגשות מיליוני יהודים. האם המקום הקדוש ביותר בעולם יהיה למרמס בידי כל אנרכיסט שיחליט להפוך את הכותל לכיכר ההפגנות?!”. גפני ואייכלר נענו על ידי מפקד המחוז כי המשטרה, בהתאם להודעתה גם לנשות הכותל, “לא תאפשר את הפרת החוק במקום”.

פריינטי אמר בשיחה עם כתבים, כי “למשטרה אין פה אג’נדה. מי שרוצה לחלוק על המצב הקיים צריך לפנות למישור המשפטי, הוא יכול לעתור פעם נוספת לבג”ץ, הוא יכול לפנות ליועץ המשפטי לממשלה”. הוא גם נדרש לסוגיית אמירת הקדיש בידי נשים ברחבה המרכזית של הכותל: במכתבו לנשות הכותל בחודש שעבר הוא ציין כי בין הפעילויות שנאסרו על ידי היועמ"ש היו התעטפות בטלית, קריאה בתורה ואמירת קדיש. בשבוע שעבר, לאחר התערבות של ח”כ עליזה לביא ושל שרנסקי, הודיע רב הכותל כי השתכנע שאמירת קדיש אינה עילה למעצר. האמירה עוררה כעס בקרב נשות הכותל שאמרו כי פריינטי הוא עושה דברו של רבינוביץ. פריינטי הבהיר כי מכתבו לנשות הכותל נועד להבהיר את עמדתו הרשמית של היועמ"ש. “כתבנו להן את המצב העובדתי כפי שהוא. לא אמרנו שנעצור מי שתגיד קדיש ואני לא אומר את זה גם כיום”, אמר.הוא הכחיש שמדיניות המשטרה נקבעת על פי רב הכותל. “ברור שמי שמעביר את ההנחיות למשטרה במחוז ירושלים זה אני ואני מקבל הנחיות ופקודות אך ורק ממפכ”ל המשטרה”. אמר.

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "עומדת בפנינו משימה קשה, לקחת את הכותל ולהחזירו לידי העם היהודי כולו. לאפשר לו להיות סמל ואתר לאומי ולא בית כנסת שמשרת זרם קיצוני בלבד. התהליך שהתחיל יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, בפגישות עם הנהגת התנועות הלא-אורתודקסיות בארץ וארה"ב והמתווה המתגבש הוא מבורך, אך הוא רק ההתחלה על מנת להגיע למציאות אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ