נשות הכותל למשטרה: הימנעו ממעצרים בתפילת ראש החודש

לקראת ראש חודש אייר שיחול מחר, פרסם הארגון הצהרה הקוראת לפלורליזם בכותל המערבי. יו"ר הסוכנות שרנסקי צפוי להציג מחר לנתניהו את תוכניתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון נשות הכותל פרסם היום הצהרה שבה הוא קורא למשטרה להימנע ממעצרים בתפילת ראש חודש, שתחול מחר. "התוכניות והשינויים הגדולים דורשים זמן ומשאבים להשלמתם", נכתב בהצהרה של נשות הכותל. "עד אז, חיוני לשים קץ למעצר ולעיכוב של כל הנשים שמתפללות ליד הכותל המערבי. לא ייתכן פתרון שכל העם היהודי יעמוד מאחוריו, כל עוד נשים עלולות להיעצר מפני שהתעטפו בטלית וקראו בתורה ליד הכותל המערבי, שהוא אתר קדוש ציבורי בישראל".

באופן מסורתי נשות הכותל מקיימות תפילה בכותל בבוקר של ראש חודש. בחודשים האחרונים, התעמתו חברות הארגון עם המשטרה בשל תקנות אכיפת חדשות האוסרות עליהן להתעטף בטליתות ברחבת הכותל ולערוך תפילה משותפת בקול רם. עד כה היתה המשטרה עוצרת נשים בכל חודש בזמן התפילה ולאחריה משום שלא נשמעו לאיסורים הללו, מה שעורר מחאות רבות בקרב ארגונים יהודיים בחו"ל, התומכים בפלורליזם.

בשל הלחץ של העולם היהודי הלא-אורתודוקסי, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הסוכנות נתן שרנסקי לפני חודשים אחדים לגבש המלצות, שיפתרו את המחלוקת בעניין התפילה בכותל. שרנסקי עתיד להציג את המלצותיו לנתניהו מחר, עם שובו לישראל.

יו"ר "נשות הכותל" ענת הופמן נעצרת ברחבת הכותל, לפני חודשיים. התלוננה על יחס משפיל מצד השוטריםצילום: מיכל פתאל

השבוע פרסם שרנסקי את תוכניתו לפתרון המחלוקת בעניין תפילת נשות הכותל, בפגישה שקיים בניו יורק עם מנהיגים יהודים בעולם. התוכנית קוראת להרחבה של האזור בכותל המערבי שמותר להן להתפלל בו ולכלול בו אזור חדש שייועד לתפילה של קבוצות לא אורתודוקסיות, ושם יוכלו אנשי הקבוצות הללו לקיים את תפילותיהם בכל שעות היום.

עד כה קיבלה תוכניתו של שרנסקי לא מעט תגובות חיוביות. "טרם הגיעו לידינו המלצותיו של יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, אבל נשמח להגיב כשנראה את ההצעה הסופית", כתבו נשות הכותל בהצהרתן. "עם זאת, אנו תקווה שתהיה התקדמות בפלורליזם בכותל המערבי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ