קצין חינוך ראשי: הרחבת גיוס החרדים תגביר את הקונפליקט עם החיילות

תא"ל אלי שרמייסטר אמר כי צה"ל מתמודד כבר היום עם הסוגייה הזו, "ואם יתגייסו יותר חרדים נעמוד למבחן עמוק יותר מאשר היום"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, התייחס היום (רביעי) לנושא השוויון בנטל ואמר כי המחלוקות והמתחים בחברה הישראלית באים לידי ביטוי גם בצה"ל. שרמייסטר, שדיבר בכינוס של עמותת חיל החינוך והנוער היום בתל אביב, אמר כי כבר היום בחיל החינוך והנוער מתעסקים בסוגיית השירות המשותף של גברים ושל נשים, "ואם יתגייסו יותר חרדים נעמוד למבחן עמוק יותר מאשר היום".

קצין החינוך והנוער הראשי סקר את המאפיינים של חיל החינוך כיום ואת האתגרים העומדים לפניו - בין היתר לאור משימות צה"ל בגבולות ישראל, המציאות התקציבית הלא-ברורה, וסוגיות נוספות הנוגעות למעמדו של צה"ל כצבא העם. אחד מהאתגרים אותם סימן שרמייסטר היה "הציביון הממלכתי של צה"ל", ובכך רמז לשורה של תחומים בהם נפגע מעמדן של הנשים בצה"ל. בין היתר בטקסים רשמיים, כמו בעת חגיגות שמחת תורה, אז התבקשו חיילות לציין את שמחתם בנפרד מהגברים במקום. החיכוכים אירעו גם בזמן פעילויות מבצעיות ואימונים, כמו כאשר לוחם שעמד לצנוח כחלק מהכשרתו סרב לקבל הדרכה ממדריכת צניחה, אלא ממדריך צניחה בלבד.

"זו אמירה שיש מאחוריה מאבקים, וסט של פעילויות ודאגות, לצד כוחות רבים שלוקחים בה חלק", אמר שרמייסטר . "מדובר בשמירה על הדמוקרטיה הישראלית ושמירה מכל משמר של מה שהצבא השיג בשנים האחרונות - שוויון הזדמנויות לנשים בצה"ל, שנשים יכולות לשרת בכל מקום", אמר הקצין. "זה נגזר באופן ישיר מערכי יסוד כבוד האדם. יש צבאות שאצלם זה לא ככה, וגם אצלנו עד בג"ץ אליס מילר זה לא היה ככה. האם נפגע בזה כי יש אוכלוסיות אחרות שמשרתות? זה אתגר משמעותי, לקלוט אוכלוסיות שתפיסת עולמן אחרת, ושהמרחב הקולקטיבי הצבאי יישארו באותם מאפיינים. (על זה) אנחנו לא מתפשרים".

בצה"ל נערכים להגברת הגיוס של המגזר החרדי בצה"ל ולתחילת עבודתה של הוועדה לבחינת השוויון בנטל, אך במקביל נשמעים קולות של קצינים בכירים - בשירות קבע או במילואים, המביעים חשש מתוצאות מהלך זה.

חיילות ביחידת קרקלצילום: עמרי חזן

לאחר ביטול חוק טל ופעילות ועדת פלסנר, פנו 20 קצינות בכירות במילואים לראש הממשלה במכתב בו הביעו את דאגתן מפגיעה בחיילות המשרתות לאור גיוס החרדים. השבוע אף פנה פורום "דבורה" לקידום נשים במדיניות חוץ וביטחון לאומי אל ראש הממשלה ואל ראשי הסיעות בכנסת, בבקשה להבטיח את מקומה של אשה בוועדה שתקבע את הסדר השוויון בנטל המיועד.

שרמייסטר מכהן בתפקידו מזה כשש שנים ועתיד לפרוש בקרוב משירות קבע. תקופת כהונתו נודעה כבעלת מתחים אל מול הרבנות הצבאית, שהגדילה את פעילותיה בשנים האחרונות, נושא שעמד גם לבחינה של מבקר המדינה. 

סיום טירונות של הנח"ל החרדי במצדה. גם שם נרשמה באחרונה עלייה במספר החיילים הדתיים-לאומייםצילום: אלכס ליבק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ