בעקבות המחאה: אשה תצורף להרכב הוועדה לשוויון בנטל

רה"מ נתניהו החליט על צירוף השרה לבנת לוועדה לאחר שפורום "דבורה" הזהיר כי לשילוב החרדים יהיו השלכות מרחיקות לכת על שירות נשים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לצרף את השרה לימור לבנת לוועדה לקביעת הסדר הגיוס וקידום השוויון בנטל. זאת בעקבות הלחץ של ארגוני נשים בנושא.

מינויה של השרה לבנת לוועדה, שבראשה עומד השר יעקב פרי, יובא ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה. המינוי לא יבוא על חשבון מקומו של אחד מחברי הוועדה הנוספים, אלא בנוסף.

ההחלטה של נתניהו התקבלה לאחר שפורום "דבורה", לקידום נשים במדיניות חוץ וביטחון לאומי, קרא השבוע לצרף אשה לוועדה. הפורום, שבו חברות קצינות בכירות בצה"ל במילואים, שלח מכתב לנתניהו ולשרים נוספים ובו נכתב כי "הממשלה לא ראתה לנכון למנות שרה לוועדה, למרות שלאופן בו תשולב האוכלוסייה החרדית בצה"ל יהיו השלכות מרחיקות לכת על שירותן של חיילות וקצינות בצה"ל, על סוג התפקידים והמקצועות שיהיו פתוחים בפניהן ועל יכולות הקידום שלהן".

הכותבות הוסיפו כי "למתווה העתידי לקידום השוויון בנטל יהיו השלכות פוליטיות, חברתיות, כלכליות ותרבותיות על כלל החברה הישראלית, החורגים בהרבה משאלת השירות לכשעצמה (כפי שנוכחנו לראות בשנתיים האחרונות בריבוי המקרים של הדרת נשים ואפלייתן לרעה הן במהלך השירות הצבאי והן בחלחול נורמות ההפרדה הללו גם למרחב הציבורי והאזרחי)".

לימור לבנתצילום: ניר קידר

יושבת ראש הועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) שפנתה שלשום לראש הממשלה וביקשה ממנו לפעול למען צרוף שרה לועדה, אמרה בעקבות החלטה: "אני מברכת על כך שבסופו של דבר הפניות שלי ושל חברותיי נענו ונתקבלה ההחלטה הנכונה. ברור לכל כי ההחלטות שתתקבלנה על ידי הועדה, ישפיעו באופן ישיר בין השאר על מעמדן וקידומן של נשים, בצה"ל בפרט ובחברה בכלל, ועל כן הכרחי שגם נשים ייקחו חלק בהליך קבלת ההחלטות".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) בירכה אף היא על ההחלטה, אך אמרה כי אין בה די. "זה נהדר,אבל זה רק ממש לא מספיק. די לתמונה הקבוצתית עם גברת. אי אפשר להמשיך להסתפק באשה - מצוינת ככל שתהיה - יחידה בקבוצה גברית. אשה שהיא עלה תאנה לכסות את ערוותם של הממנים והנוכחים. נשים צריכות להיות חלק מכל הוועדות כדי שתוכלנה להשפיע, וכדי שנשים יוכלו להשפיע צריכות להיות נשים, לא אשה. בסך הכל אנחנו דורשות שוויון בנטל."

במקביל היום הודה קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, כי הגברת גיוס החרדים תחמיר את הקונפליקטים בין שירות נשים לשירות חרדים. "אם יתגייסו יותר חרדים נעמוד למבחן עמוק יותר מאשר היום", אמר בכנס של עמותת חיל החינוך והנוער בתל אביב. 

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ