נשות הכותל

מתווה שרנסקי יקודם גם ללא הסכמת הנשים

יו"ר הסוכנות, שיזם מתווה שיסדיר תפילת זרמים לא־אורתודקסיים בכותל, לא פנה לארגון הנשים. רב הכותל: ככל שהתוכנית תהיה צנועה, יגבר הסיכוי לקדמה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אף שתוכניתו מיועדת לפתרון המשבר סביב נשות הכותל, יו”ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, לא פנה עד כה לארגון הנשים ובכוונתו לקדם את התוכנית גם אם זו תיתקל בהתנגדותן, כך אומרים אישים המעורבים בתוכנית. בביקורו השבוע בארה”ב, נפגש שרנסקי עם ראשי כל הזרמים היהודיים, ובכללן התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית. שרנסקי ניסה לקבל את תמיכת התנועות בתוכנית שלפיה הממשלה תכשיר שטח רחב סמוך לכותל המערבי לתפילות קבועות של יהודים לא־אורתודוקסים, נשים וגברים במשותף. יו”ר נשות הכותל, ענת הופמן, לא הוזמנה למפגש עם שרנסקי, לא בישראל ולא בארה”ב, שם היא שהתה בזמן ששרנסקי ערך את הפגישות. יש לציין כי התנועה הקונסרבטיבית מספקת גב כלכלי ופוליטי לנשות הכותל.

שרנסקי גיבש את המתווה בשליחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והוא אמור להגיש לו אותו היום. על פי המתווה, המדינה תכשיר עזרה שלישית בצד הדרומי של הכותל, בקשת רובינסון השוכנת מעבר לגשר המוגרבים ומהווה מתחם מנותק מהכותל. הרחבה תהיה מתחם תפילה מעורב ושוויוני, על פי מנהגם של קהילות רפורמיות וקונסרווטיביות, וזו תהיה הכרה נוספת של מדינת ישראל בזרמים אלו. מדובר בפרויקט הנדסי נרחב ושאפתני, שעלול להיתקל במכשולים רבים – הן בגלל המגבלות המדיניות על בנייה באזור הר הבית והן בגלל העובדה שמדובר בגן ארכיאולוגי.

רב הכותל שמואל רבינוביץ הוציא אתמול הודעה, המביעה תמיכה בתוכנית, אבל מבין השורות עולים ספקותיו בקשר לסיכויי התוכנית השאפתנית להתממש. “מאד הייתי רוצה שהכותל ימשיך לאחד את העם כבעבר, לפי מנהגי המקום ובלי לסטות מן ההלכה היהודית. עם זאת, בשם האחדות ובשם הרצון להשאיר את הכותל מחוץ לכל ויכוח ומחלוקת, לא אתנגד להצעה המתייחסת לקשת רובינסון שאינו חלק מבית הכנסת של הכותל, באם אכן פתרון זה יהיה מקובל על כולם וירחיק את המחלוקת מרחבת הכותל המערבי וימנע את המשך הפרובוקציות ושנאת החינם”, כתב, והוסיף כי “יש לבחון היטב את ההצעה והשלכותיה לגבי ארכיאולוגיה, היתרי בנייה, והרגישות המדינית והביטחונית”. לדברי פעילים בקרן למורשת הכותל, “ככל שהתוכנית תהיה צנועה יותר, כך יהיה אפשר ליישם אותה. היום מבחינה מדינית אין בעיה לעשות עבודות בקשת רובינסון אבל אי אפשר לדעת מה יהיה בעוד שבוע”.

נשות הכותל חוששות בדיוק מזה: צמצום התוכנית יחזיר אותן למשבצת מספר אחת, והיא הפשרה של בג”ץ – שאותה הן מעולם לא קיבלו – להקצות להן את קשת רובינסון בלבד. בינתיים, ח”כ מאיר פרוש (יהדות התורה) יצא אתמול נגד המתווה שמציע שרנסקי לפתרון המחלוקת סביב תפילה לנשות הכותל. “הכותל הוא המקום הקדוש ביותר לעם ישראל, אבן שואבת לכל מתפלל ומאמין. כל מי שמבקש לפגוע בקדושת המקום ידו על התחתונה. דורות אחרי דורות כך היה ואסור לשנות”, מסר פרוש.

היום יקיימו נשות הכותל את תפילת ראש חודש אייר, וזאת על רקע הודעת המשטרה כי לא תגלה סובלנות כלפי ניסיונות של נשות הכותל להתעטף בטליתות ברחבה המרכזית. יחד עמן יגיעו חברות הכנסת ממרצ תמר זנדברג ומיכל רוזין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ