יניר יגנה

שלושה חודשים בלבד לאחר שנכנס לתפקידו, נאלץ השבוע להתפטר עאטף אבו עג'אג', הבדואי הראשון שעבד במטה יישום ההתיישבות של הבדואים בנגב. הסיבה: לחצים וחרמות נגדו מצד תושבי המגזר הבדואי. אבו עג'אג' (33), היה ראש מחלקת הפיתוח הכלכלי במטה היישום של דו"ח פראוור להסדרת היישובים הבדואים בנגב.

מטה היישום הוקם בשנת 2011 והוא כפוף למשרד ראש הממשלה. מטרתו העיקרית הינה יישום דו"ח פראוור ופיקוח על ביצעו בשטח. ראש המטה, האלוף (במיל') דורון אלמוג, מנסה מאז הקמתו לגייס עובדים מהמגזר הבדואי, אך חוץ מאבו עג'אג' איש מהמגזר לא הביע נכונות להצטרף.

בשיחה עם "הארץ" מתאר אבו עג'אג' את מסכת הלחצים הבלתי נגמרת שהופעלה עליו ועל בני משפחתו על ידי בדואים, במטרה לגרום לו לעזוב את עבודתו במטה. "לפני כמה שבועות פורסם מכתב בכל היישובים הבדואים בנגב, בו נכתב לא לשתף פעולה עם המטה, אבל העיקר בו היה להחרים אותי", הוא מספר. לדבריו, אחרי המכתב המצב רק החמיר. "רוב החברים שלי כבר לא מדברים איתי. נכנסתי לחנות המכולת כדי לקנות חלב לילדיי, ואז הצביעו עליי ואמרו 'הנה המשת"פ הגיע, הנה זה שהשב"כ עובד איתו'".

הפזורה הבדואיתצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי אבו עג'אג', הוא הצליח לעמוד בלחצים עד שהגיע המכתב להוריו. "ברגע שהם ידעו, הכל השתנה", הוא מספר. "אבא ואמא פשוט בכו לי. 'תעזוב את העבודה הזאת, אין לי 20 בנים כדי שישמרו עלייך', אמר לי אבי. הוא פשוט פחד על החיים שלי, כנראה שזה היה רק עניין של זמן עד שהיו שורפים לי את הבית. חלק מהאנשים פה קודם פוגעים ואחר כך מדברים. ההחלטה לעזוב נכפתה עליי", מסביר אבו עג'אג'.

סגן יו"ר מטה היישום, עמי טסלר, אומר שקיצונים בתוך המגזר גרמו לאבו עג'אג' לעזוב. "מדובר בבחור מצוין ומוכשר שהתקבל לעבודה במטה לפני כמה חודשים. מתוך הבנת הרגישות הוא הוצב בתפקיד שמטרתו היחידה היא עזרה ליישובים הבדואים בפיתוח הכלכלי. לדוגמא – הבאת סניפים של בנקים, פיתוח בריכות שחייה ותחבורה. גורמים קיצוניים החלו לפזר בנגב כרוזים בגנותו. במקום לראות את המטה כגוף שיהיה להם לעזר, הם רואים אותנו כדבר שלילי".

ממטה היישום להתיישבות ופיתוח כלכלי של הבדואים בנגב נמסר בתגובה: "עובד מטה היישום להתיישבות ופיתוח כלכלי של הבדואים בנגב, מר עאטף אבו עג'אג' מכסייפה, התפטר לאחרונה מתפקידו נוכח לחצים שהפעילו עליו גורמים בדואים קיצוניים. יש להצר על כך שגורמים קיצוניים מנסים לפגוע בפיתוח הכלכלי והחברתי של אוכלוסייה שלמה. מטה היישום נחוש להמשיך לקדם ולשפר את תנאי חייהם של אוכלוסיית הבדואים בנגב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ