אסירים לשעבר ונרקומנים שנגמלו ביקרו בכנסת: "להיות פה זאת התקדמות"

קבוצת המבקרים, היום סטודנטים ב"אוניברסיטה בעם" ביקרו במשכן עם יוזמת הפרויקט ח"כ עדי קול: "מקווה שתבואו לכאן הרבה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

קבוצת המבקרים שסיירה השבוע בכנסת לא משכה יותר מדי תשומת לב. במבט מהצד, היה קשה לנחש שמדובר באסירים לשעבר, בנרקומנים שנגמלו ובלא מעט אנשים קשיי יום שהחליטו לחלץ את עצמם ממעגל החיים הקודר ולנסות לפתוח בדרך חדשה. עבור רובם, היה זה ביקור ראשון בפרלמנט הישראלי.

הם הכירו כסטודנטים במסגרת פרויקט "אוניברסיטה בעם", שבו למדו קורסים אקדמיים בחינם. יוזמת הפרויקט, הד"ר עדי קול, חצתה את הקווים לפני חודשים אחדים ונבחרה לכנסת מטעם מפלגת "יש עתיד". כעת, היא ביקשה לארח אותם במקום העבודה החדש שלה. "אני מקווה שתבואו לכאן הרבה, אבל אני לא בטוחה שזה כל כך מעניין", סיפרה להם. "אני עוד לא בטוחה איזו עבודה שלי אני יותר אוהבת, את הקודמת או זאת. לא יודעת איפה אני יכולה להשפיע בצורה יותר משמעותית".

דוד, בן 49, נקי מסמים כבר ארבע שנים. במשך 35 שנים הוא היה מכור, ו-10 פעמים ריצה תקופות מאסר בגין עבירות שונות. הוא לא האמין שיום אחד יעמוד מאחורי דוכן נואמים בכנסת ויספר על עברו. "לדרוך פה בתוך הכנסת, זה נותן לי הרגשה של התקדמות משמעותית", סיפר השבוע. "קצינת המבחן ובית המשפט החליטו שאני אלך לשיקום בקהילה, לגמילה מסמים. לא האמנתי שאני מסוגל. העדפתי מאסר ולא שיקום. אחרי שסיימתי תקופה בהוסטל ונגמלתי, הייתי צריך לחזור הביתה. אבל לא ידעתי איך לעשות את זה. קצינת המבחן היתה צריכה להסביר לי איך לחיות. יום אחד היא אמרה לי, 'אתה תלמד באוניברסיטה'. חשבתי שהיא קמה ביום של סתלבט". לדבריו, "באתי לאוניברסיטה עם דפיקות לב. האוטו הכי מהיר לא עבר אותן. שום מחיר בעולם לא שווה את האושר שאני מרגיש כשאני בא ללמוד".

ח"כ עדי קול עם הסטודנטים בכנסת, השבועצילום: מיכל פתאל

6,000 סטודנטים סיימו עד כה את הלימודים במסגרת הפרויקט שפועל באוניברסיטת תל אביב מאז שנת 2005 ובאוניברסיטת בן-גוריון מאז שנת 2010. התוכנית מאפשרת לאוכלוסיות מוחלשות לרכוש השכלה בתחומים שונים בסביבה אקדמית. את הלימודים מעבירים סטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות.

גם צ'רלי אלקיים, שריצה 30 שנות מאסר בגין מעשי שוד וגניבות, התייצב לסיור. אלקיים הוא סטודנט ותיק יחסית. הוא הספיק ללמוד קורסים במשפטים, במנהל עסקים ואפילו ברפואה. בשנה הבאה הוא מתכוון ללמוד פסיכולוגיה. "הלימודים באוניברסיטה נתנו לי כוח להמשיך. אני שמח מאוד שהכרתי את הדרך הזאת. אני, שבבית ספר לא הייתי, פתאום קפצתי לאוניברסיטה".

אבל לא רק אסירים לומדים באוניברסיטה. אמירה, שמגדלת לבדה שלושה ילדים, שניים מהם חולי אפילפסיה, החליטה לצאת ללימודים כדי לשבור שגרה. לדבריה, "מגיל שמונה גדלתי לבד. לטפל לבד בילדים חולים זה קשה. להיות איתם בבית חולים זה קשה. פתאום גיליתי אנשים עם יחס חם. גיליתי שאני לא לבד".

"אוניברסיטה בעם" הוא פרויקט הדגל של קול, והוא גם זה שסלל את דרכה אל הכנסת. מנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, ראיין אותה לפני שנים אחדות בתכנית האירוח שלו, שם סיפרה על היוזמה. לפני כשנה לפיד התקשר אליה והציע לה להצטרף לרשימתו. "אף פעם לא חשבתי, לא חלמתי ולא תכננתי להיות חברת כנסת", סיפרה לתלמידיה לשעבר. "אני עוד לא יודעת אם זה המקום שלי. אני אוהבת לעשות שינויים גדולים, אבל שינויים גדולים לוקחים פה בכנסת המון זמן".

שר הרווחה, מאיר כהן, קפץ לאולם כדי לעודד את התלמידים. "מי שעבר, כמוכם, מבחנים בחייו והחליט לצאת מהמקומות הכי חשוכים וקשים ולהפוך עצמו לאדם נורמטיבי, הוא בשבילי מלח הארץ. אני גדלתי בירוחם ודימונה. הייתי ילד שקוף. בתיכון חשבתי שהכי טוב לטייל ולעשות חיים. אבל מישהו חיכה לי באיזו פינה והדליק את האור. השלמתי בגרות והקמתי בית ספר". אחר כך פנה אל הסטודנטים ואמר להם: "יש המון אנשים שעדיין לא גילו אותם, לא הגיעו אליהם. שלא יודעים שהם במצוקה ורוצים להיחלץ ממנה. אני מבקש מכם: תאתרו אותם, תביאו אותם. תדפקו לנו על הראש. זה המעט שאתם יכולים לעשות כדי להחזיר לכל החברה הישראלית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ