הנשיא פרס: אויבינו התנסו בכוחו של צה"ל, מן הדין שלא יטעו מחדש

הרמטכ"ל גנץ אמר הערב בטקס הדלקת הנר הזיכרון: חומת המגן של עמנו בצורה מתמיד. חרבנו מושחזת מאי פעם. להבה הקטלני פועל בכל טווח ובכל תווך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי יום הזיכרון לציון זכרם של 23,085 הנופלים במערכות ישראל ו-2,493 נפגעי פעולות האיבה נפתחו אחר הצהריים (ראשון) בטקס בבית יד לבנים בירושלים, בנוכחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת והרבנים הראשיים. הערב, בשעה 20:00 התקיים טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי, בהשתתפות נשיא המדינה, שמעון פרס, והרמטכ”ל, בני גנץ. הנשיא פרס הדליק את נר הזיכרון עם מגי לקריף, אלמנתו של ניר לקריף שנפל בהתרסקות מסוק ברומניה ב-2010.

"משפחות יקרות", אמר פרס, "אנחנו היודעים כי שיגרת חייכם לעולם כבר לא תהא כמו זו שלנו. אנחנו היודעים את סוד הכרית הרטובה שלכם בלילות. אנחנו שהלכנו לצד ילדיכם, והיו בתוכנו שגם ראו אותם ברגעי חייהם האחרונים, אנחנו יודעים היטב שאין העֶרב בפינו מילים שיכולות לרפא כאב. אנחנו יודעים היטב שעוד לא מצאו בעולם את החיבוק שיחזיר לאחור את גלגל החיים, כאילו לא קרה דבר. כאילו נגמר הסיוט, כמו היה זה חלום בלהות.
ואילו הייתה מילה כזו, חיבוק כזה, היינו הולכים עד קַצְווי עולם כדי להביא אותו אליכם".

"אתם, שלא תשמעו עוד את צחוק הילדים, ולא את קולם של צעדים במדרגות, לא תכסו את הילד, האב והבעל, בשמיכה לעת לילה. אתם שלא תגלו עוד דאגה לשובם המאוחר הביתה. לכאבכם אין סוף, אין יום ואין לילה, לא חודש ולא שנה. אתם, ההורים, הרעיות, הילדים, האחים והאחיות - אתם הגיבורים האמיתיים של החיים". 

ההכנות ליום הזיכרון בהר הרצל, הבוקרצילום: אי-אף-פי

"עוז רוחם של לוחמות ולוחמי צה"ל ומפקדיו, אומץ לבם ואמונתם בצדקת הדרך יחד עם שמירה על ערכי מוסר הם הערובה שידו של צה"ל תהא על העליונה", הוסיף פרס. "אנחנו יודעים זאת. אויבינו התנסו בזאת. מן הדין שלא יטעו מחדש. בתוך ה"יש" הזה חובתנו לא לחסוך שום מאמץ ומחיר כדי לְכַלּוֹת את המלחמה מן הארץ וּלהביא לה ביטחון ושלום. כי גם אם יהיה מחיר השלום כבד – לעולם לא יִכְבַּד מחירו. הטרור נושא רצח. השלום נושא חיים. לנו ולשכנינו".

הרמטכ"ל: כשנשוב ונידרש נעמוד מוכנים מאי פעם

הרמטכ"ל, בני גנץ, דיבר גם הוא בטקס ואמר ״הערב אני ניצב לפניכם, ראש המטה הכללי של צהל ומבטיח לכם, אם לעתים נדמה שארצנו זרועת האנדרטאות היא ארץ על שמם, אז צה"ל הוא צבא בשמם. אנו מחנכים, מכשירים מאמנים את לוחמינו ומבצעים את משימותינו כשדרכם של הנופלים היא נר לרגלנו״.

״השנה נציין ארבעה עשורים למלחמת יום הכיפורים. ארבעים שנה אחרי, אנחנו זקוקים לכולם, לטובים ביותר מכל קצוות החברה שיתייצבו כתף אל כתף בשורות צה"ל. ארבעים שנה אחרי, אם נדמה שהאויב לא מתדפק שוב על דלתנו, אל תניחו לשקט להטעות אתכם. פני השטח תוססים ותחתיהם גועשת סערה של סכנות ואיומים מתפתחים. כל העת מתנהלת מערכה עיקשת ואמיצה בגבולותינו והרחק מעבר להם על ביטחון ישראל. הערב, מתוך מבט מפוכח באויבינו ובפלדת עוצמתנו, שחושלה בלהבות האחדות, הנכונות והנתינה, מתוך היכרות עם תעצומות נפשם של מפקדי צהל וחייליו, אני אומר לכם: חומת המגן של עמנו בצורה מתמיד. חרבנו מושחזת מאי פעם. להבה הקטלני פועל בכל טווח ובכל תווך. ומי שצריך לדעת יודע: אין מקום ואין מטרה שקצרו זרועותיו הארוכות של צה"ל מלהשיג. ואני יודע שכאשר נשוב ונידרש לרגע, נתייצב נכונים כתמיד ומוכנים מאי פעם. נמשיך וניאבק על מנת להבטיח את שלומם של אזרחי ישראל״.

רה"מ: איננו ששים אלי קרב,אבל אם ייגזר עלינו נאחז בחרבנו

"היגון אינו מרפה מאף אחד מאיתנו, משפחת השכול, אבל פצעי השכול לא גרעו מהנשמה הגדולה ומהרוח האיתנה שלכם", אמר נתניהו בטקס שהתקיים אחר הצהרים. "זה סוד כוחנו וזה סוד עוצמתנו".

"מאז היותנו לעם נאלצנו להילחם על חרותנו וקיומנו. שונאי ישראל הגלו אותנו, רדפו אותנו וביקשו למחות את זכר ישראל. גם היום יש מי שקם לאיים לכלותנו. הם לא הצליחו, הם לא יצליחו לעולם. אינננו ששים אלי קרב, אבל אם ייגזר עלינו, נאחז בחרבנו ונצא לשדה המערכה".

"איננו ששים אלי קרב, איננו צמאי דמים, ידנו מושטת לשלום לכל העמים ולכל המדינות אבל במהלך הדורות למדנו שרק כוח מגן חזק יבטיח שלא יאונה לנו רע. גם משפחתי שילמה את מחירה של קוממיות ישראל. גם אני חוויתי את ייסורי האובדן והחסר", הוסיף נתניהו. "נחמתי, נחמתנו, היא שהבנים והבנות, ההורים והאמהות, לא נפלו לשווא. רק בזכות מסירות נפשם אנחנו יכולים להיות עם חופשי בארצנו".

לפני דבריו של ראש הממשלה, נאם גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, באחד מנאומיו הראשונים: "אחזנו בחרב בלית ברירה, ואנו נשבעים להמשיך לאחוז בה כל עוד תונף המאכלת על מפעלנו, כל עוד יאוים גן ילדים בשדרות, ובחבל אשכול לא יוכל חקלאי לעבד את אדמתו. אנחנו נתייצב נכונים לשלם את מחיר החירות. כל עוד תיפגע פעוטה מאבן רצחנית, טילים ישוגרו לעבר ערינו ונאומי השמדה ושטנה יושמעו מפי אלו המבקשים להשיג נשק להשמדה המונית, אנחנו נתייצב להגן על כבודנו על חירותנו ועל עצמאותנו. אויבינו חייבים לדעת שדבר לא ירחיקנו מאדמה זו. לא עוד".

בפתח ישיבת הממשלה אמר הבוקר ראש הממשלה כי "אנחנו כאן בזכות לוחמי ישראל שהתגייסו למאבק על קיומנו. בזכות אלו ששרדו את מערכות ישראל ובזכות אלו שנפלו בהן. אנחנו לא שוכחים אפילו לרגע שאנחנו כאן בזכות הנופלים".

בשעה 20:30 יתקיים בכנסת אירוע “שרים לזכרם”, בהשתתפות יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שר הרווחה מאיר כהן, סגן הרמטכ”ל האלוף גדי אייזנקוט ומפכ”ל המשטרה רב־ניצב יוחנן דנינו.

לפי נתוני משרד הביטחון, מאז יום הזיכרון הקודם נוספו 92 חללים למניין הנופלים, בהם 37 חללי צה”ל, 12 חללי המשטרה, ו-43 נכי צה”ל שמתו והוכרו כחללים. מספר בני המשפחות השכולות עומד על 17,533 איש, הכוללים הורים שכולים, אלמנות ויתומים. מספר החללים שמקום קבורתם אינו ידוע הוא 555.

2,493 אזרחים נהרגו בפעולות האיבה מתום מלחמת העצמאות ועד היום, כך לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי. נתון זה כולל גם 120 אזרחים זרים, תיירים ועובדים שנהרגו בפיגועי הטרור. מתחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000 ועד היום, נהרגו 974 אזרחים בפעולות איבה. בשנה החולפת נהרגו 10 אזרחים בפעולות אלו. פיגועי הטרור הותירו 4,623 יתומים, הורים שכולים, אלמנים ואלמנות.

מחר (שני) בשעה 11:00 תשמע צפירה בת שתי דקות, ולאחריה יתקיימו טקסי האזכרה לחללי מערכות ישראל בבתי העלמין וטקסי הזיכרון ברחבי הארץ. בהר הרצל יתקיים הטקס הממלכתי, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ”ל.

בבית העלמין בקרית שאול יתקיים טקס נוסף במעמד שר הביטחון. טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה יתקיים ביום שני בשעה 13:00 בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, שר הרווחה והרמטכ”ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ