נתניהו: "תמיד נשאף לשכנות טובה בין העמים אך נדע לגבות את מחיר דם ילדינו"

בטקס הזיכרון המרכזי לנפגעי פעולות האיבה יו"ר הארגון התרעם נגד המדינה כי "בתי שנרצחה לא תונצח בהיכל ההנצחה הלאומי, וחייל בחופשה כן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי יום הזיכרון החלו הבוקר (שני) לאחר צפירה בת שתי דקות שנשמעה בשעה 11:00. טקס האזכרה הממלכתי בנוכחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנשיא שמעון פרס והרמטכ"ל בני גנץ התקיים בהר הרצל שבירושלים. אלפי בני אדם הגיעו לטקס הזיכרון בבית העלמין בקריית שאול בתל אביב, בו נכחו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וסגן הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. בטקס שנערך בבית העלמין הצבאי בחיפה נאמה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'. בצהריים יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל.

את אבוקת הזיכרון בטקס המרכזי הדליקה השנה אביבה בוזגלו, אלמנתו של רס"ר שלום בוזגלו, שהיה בן 43 במותו. דוד אלעד, אביב של לוחם ההנדסה, נדב אלעד, שנפל בחברון ב-2001, הקריא תפילת קדיש בפתח הטקס.

ראש הממשלה אמר בטקס בהר הרצל כי "מיום לידתה של ישראל כוחות רבים נערכו להכחידה. הם לא הצליחו במזימתם, הם לעולם לא יצליחו. מדינת וישראל כולה היא אי שטוף אור של יציבות וקדמה במרחב שהוא אפל, רועש וגועש. מול צבר האיומים סביבנו צה"ל חזק מאי פעם. נוכל לעמוד בכל מבחן. נמשיך לבצר את כוחנו לפעול להשגת שלום עם שכנינו ולהגן על מדינתנו. יום העצמאות הושג בזכות לוחמינו. בעיניים דומעות ולב מלא גאווה אנו מצדיעים לנופלים יקירינו, גיבורי ישראל".

צפירת יום הזיכרון בכיכר דיזינגוף בתל אביב, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

בטקס שנערך בקריית שאול, אמר יעלון לנוכחים כי "עם רודף שלום אנחנו. ידנו לעולם תהיה מושטת, ונחתור בכל מאודנו להשלמה עם שכנינו. איננו רוצים לאבד את בנינו ובנותינו. אך לצערנו, ישנם עדיין לא מעט גורמים אשר מסרבים להכיר בזכותנו לבית לאומי יהודי בארץ ישראל באיזשהו גבול, ומאלצים אותנו להשיב מלחמה שערה כדי לגדוע את כוונותיהם".

שר הביטחון התייחס גם למציאות הביטחונית הנוכחית, ואמר כי "אויבינו לא הצליחו לנצח אותנו בצורה צבאית, ופנו לדרכים אחרות. פיגועי טרור, ירי רקטות על אוכלוסייה אזרחית ומסע דה לגיטימציה הם אתגרים שניצבים בפנינו בשנים האחרונות, ילוו אותנו גם בעתיד הנראה לעין ויאלצו אותנו להגיב ביד תקיפה". לדבריו, "תוכנית גרעין של מדינה אשר מקדשת את שנאת היהודים והשמדת ישראל קורמת בימים אלו עור וגידים, ואם לא תטופל באופן הראוי, היא תאיים עלינו, על המזרח התיכון ועל העולם כולו: אל לו לעולם לטאטא אל מתחת לשטיח את בעיית הגרעין האיראני שכן ההיסטוריה הקרובה והרחוקה מוכיחה כי ויתור וחוסר נחישות עכשיו הם מתכון לחוסר שליטה ואסון בשנים הבאות".

הורה שכול לרה"מ: מדוע בתי שנרצחה בפיגוע לא מונצחת וחייל בחופשה כן?

בשעה 13:00 התקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה. יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, צביקה שחק, מתח באירוע ביקורת נוקבת על היחס לארגונו ולהנצחת הנופלים. שחק פנה לנתניהו ואמר, ״לא דמי חסד מבקש אני אלא תקציב שנתי קבוע וראוי, בית קבע וסניפים, שיאפשרו לנו לסייע לחברינו הקוראים לעזר. אל מי יפנו המשפחות בצר להן אם לא אלינו? תקציב ראוי יאפשר לנו, העוסקים בעבודת קודש זאת, להרחיב את הסיוע והתמיכה", אמר שחק, שבתו בת חן בת ה-15 שנהרגה בפיגוע ברחוב דיזינגוף בפורים 1996.

לדבריו, "המשאבים חשובים עד מאוד אך לצידם ישנם נושאים ערכיים אשר ממשלת ישראל חייבת לתקנם מיידית. החל מהקפדה כי כל אמצעי התקשורת יציינו את היום הזה, שיזכירו את חללי הטרור בערב וביום הזיכרון. כאן בהר הרצל עתידה ממשלת ישראל להקים בעלות של מיליוני שקלים את היכל ההנצחה הלאומי, שלא יכלול את שמותיהם של נפגעי פעולות האיבה. ביום הזה אני פונה לראש הממשלה: מדוע בתי שנרצחה ביד אוייב אינה ראויה להיות מונצחת בהיכל ההנצחה הלאומי, ואילו החייל שנרצח עימה באותו הפיגוע בעת היותו בחופשה וללא מדים כן יונצח?״

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזכיר בפתיחת נאומו את אדל ביטון בת ה-3. "אם למישהו היה ספק בכך, קיבלנו תזכורת נוספת שאבן היא כלי נשק קטלני. טרור האבנים מהמארב מצטרף לטרור בקבוקי התבערה, טרור הסכינים, היריות והטילים, פצצות ההשהיה ומכוניות התופת וטרור המתאבדים. כל אלה הפילו בנו 2,500 קרבנות. תולדות המפעל הציוני זרועות פעולות איבה. שמות הפעולות מתחלפות, אך מטרתן זהה. הפרעות, המאורעות, חדירת הפדאין והמסתננים. בשנים האחרונות אנחנו קוראים לזה פיגועי מחבלים".

לדברי נתניהו, "הטרור איננו מכה משמים או מעשה ידי אדם, אלא תת אדם. נוסיף להפריח ולבנות את מולדתנו. בעזרת כוח הרצון הלאומי שלנו נעמוד בכל מבחן. כוח הרצון שלנו חזק מכוח הרצון שלהם. זה מה שאנחנו לומדים מ-65 שנות עצמאותנו. ישנם אנשי מוסר שמטיפים לנו השכם והערב, רק שאני שם לב שהם לא ממהרים לגנות את אויבינו כשהם שופכים דם נקיים. לא נחנך את ילדינו לנקמה ולשנאה. לא נסית בצורה עיוורת. לא נשלח את מה שהם מכנים שאהידים שיקחו לשאול נשמות של נקיי הכפיים. גם תוקפים אותנו, גם טובחים בנו וגם מבקרים אותנו על כך שאנחנו מגינים על עצמנו בדרכי מוסר ובטוהר הנשק בדרך שאין לה משל בין האומות. תמיד נשאף לשכנות טובה בין העמים אבל גם נדע לגבות את מחיר דם ילדינו"

אירועי יום הזיכרון לציון זכרם של 23,085 הנופלים במערכות ישראל ו-2,493 נפגעי פעולות האיבה נפתחו אתמול אחר הצהריים בטקס בבית יד לבנים בירושלים, בנוכחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת והרבנים הראשיים. אמש, אחרי צפירה בת דקה התקיים טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי, בהשתתפות נשיא המדינה, שמעון פרס, והרמטכ”ל, בני גנץ. הנשיא פרס הדליק את נר הזיכרון עם מגי לקריף, אלמנתו של ניר לקריף שנפל בהתרסקות מסוק ברומניה ב-2010.

הרמטכ"ל, בני גנץ, דיבר בטקס ואמר: ״הערב אני ניצב לפניכם, ראש המטה הכללי של צהל ומבטיח לכם, אם לעתים נדמה שארצנו זרועת האנדרטאות היא ארץ על שמם, אז צה"ל הוא צבא בשמם. אנו מחנכים, מכשירים מאמנים את לוחמינו ומבצעים את משימותינו כשדרכם של הנופלים היא נר לרגלנו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ