משרד הרווחה: נקים מערך לטיפול בבני נוער המעורבים בזנות

השר מאיר כהן אמר כי "מדובר בתופעה שאסור לנו לסבול בשום דרך" ומצריכה טיפול מיידי. עם זאת, ניסיון העבר מלמד כי יש פער בין ההצהרות ליישום התכנית

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

משרד הרווחה הודיע היום (שישי) על תוכנית חדשה למאבק בזנות בקרב בני נוער. העלות התקציבית של התוכנית לשנה הקרובה נאמדת בכ-4.5 מיליון שקלים. על פי הערכות, כ-900 בני נוער עוסקים בזנות, כ-80% מתוכם הן נערות. לדברי שר הרווחה, מאיר כהן, "מדובר בתופעה שאסור לנו כחברה וכמדינה לסבול בשום דרך. יש נושאים שמצריכים טיפול מיידי. לא מדובר בעניין תקציבי. זהו עניין מוסרי ואנושי". משרד הרווחה התחייב להתחיל ביישום התוכנית תוך חודש.

לפני כחודש פורסמה ב"הארץ" כתבה המתארת את המחדל המתמשך בהתמודדות המדינה עם בעיית הזנות של בני הנוער. מאז שהוגשו ב-1997 המלצות הוועדה "לבחינת ניצול מיני מסחרי של קטינים", סבל הטיפול בנושא ממחסור בתקציבים ומאכיפה חלקית ורופפת - לצד הצהרות עקרוניות על חשיבות הנושא. ניצול מיני מסחרי של קטינים אסור על פי החוק, כמו גם שידול קטינים לזנות וסרסרות. על פי הדו"ח של מרכז המחקר והמידע בכנסת, בשנת 2008 נפתחו רק שני תיקים על עבירות של ניצול מיני מסחרי של קטינים, וב-2010-2009 נפתחו שישה תיקים בכל שנה.

אסף רג'ואן, שניהל עד לפני כמה חודשים את התוכנית "ערים בלילה" של עמותת עלם המטפלת בבני נוער המעורבים בזנות, אמר בכתבה כי "אי אפשר להגיד שהתופעה לא ידועה, שאין תוכניות טיפול או שאין אנשי מקצוע מסורים ומצוינים. האמת הפשוטה היא שהמדינה הפקירה את הילדים האלה לגורלם. כבר 16 שנים שאף אחד לא לוקח עליהם אחריות". בין השאר ציין רג'ואן כי יש מחסור חריף במסגרות לשיקום בני נוער המעורבים בזנות, וכן כאלה שאפשר להשתמש בהן למטרות חירום. "באופן שנתפס אולי מוזר בעיני כמה אנשים, לטפל בילדים בזנות עולה כסף", הוא אמר אז.

זונה בדרום תל אביב, ארכיוןצילום: ניר כפרי

בשבועיים האחרונים נפגש השר כהן עם נציגי עמותות ופעילים בתחום, ביניהם גם רג'ואן. בסיום הפגישות החליט כהן להקים תוך זמן קצר מערך נרחב לאיתור נערים ונערות בקבוצות הסיכון לזנות, במקביל לאיתורם ברשת ובמכוני ליווי במקומות שונים בארץ. כמו כן יוקם מערך רב-תחומי שיטפל בבני הנוער באמצעות השמה בדירות לנפגעי זנות, טיפול פסיכולוגי פרטני, ועוד. מהלך נוסף שיוביל השר יהיה קמפיין הסברה רחב היקף שיעסוק בתופעה, ויתמקד בחטיבות ביניים ותיכונים ברחבי הארץ ובמרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית.

בינואר 2011, זמן קצר לאחר שמשה כחלון נכנס לתפקידו כשר הרווחה בממשלה הקודמת, הוא הצהיר כי אחת המשימות הראשונות שלו הוא טיפול בבני נוער המעורבים בזנות. כעבור כמה חודשים הגישו לכחלון גורמי המקצוע במשרד הרווחה תוכנית שביקשה להתמקד ב"אנשים בקצה הרצף הטיפולי", שבמסגרתה היו מיועדים 6 מיליון שקלים לטיפול בקטינים המנוצלים בזנות. ואולם, מעבר להבטחות וההצהרות לא נעשה דבר. על רקע ניסיון העבר, עוד מוקדם לקבוע אם התכנית החדשה של השר כהן אכן תיושם וכיצד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ