שר החינוך בוורשה: חלל גדול נפער בנשמת העם היהודי

שי פירון בטקס במלאת 70 שנה למרד גטו ורשה: “חישבו על האינטלקטואלים, הרבנים, המוזיקאים והאמנים, שהיו יכולים לעמוד כאן אילולא הטרגדיה"

עופר אדרת
ורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
ורשה

שר החינוך, הרב שי פירון, ייצג היום (שישי) את ישראל בטקס המרכזי לכבוד יום השנה ה-70 למרד גטו ורשה, שנערך ב"כיכר גיבורי הגטו” בבירת פולין, מולה הוקם המוזיאון החדש ליהדות פולין. בנאום שנשא הבוקר בעברית מול אורחים רבים, בהם נשיא וראש ממשלת פולין ונציגי האיחוד האירופי, התייחס פירון לרצח יהדות פולין בשואה.

"מאז גלות בבל לא היה מקום בו יצר העם היהודי יצירה רוחנית אינטלקטואלית כל כך גדולה. שישה מיליון איבדנו בשואה, מהם מיליון וחצי ילדים. אני מבקש מכם לרגע אחד לדמיין איך היתה נראית הכיכר שלפנינו אם הם היו אתנו. עצמו לרגע את עיניכם וחשבו על האינטלקטואלים פורצי הדרך, הרבנים הגדולים, המוזיקאים והאמנים, שהיו יכולים לעמוד כאן אילו לא התרחשה הטרגדיה הנוראית שאין לתארה במלים", אמר.

"חלל גדול נפער בנשמת העם היהודי עם הירצחם של רוב רובם של יהודי פולין...", הוסיף פירון, "יהדות פולין היתה רב-גונית מאוד: דתיים, חילוניים, מתנגדים, ציונים, קומוניסטים, אנטי ציוניים - לדידם של הנאצים כולם יהודים", הוסיף פירון.

השר פירון בטקס בוורשה, היוםצילום: רויטרס

"באתי לכאן מירושלים בירת ישראל, כשר החינוך של מדינת ישראל המבקש להצהיר על חובתינו להמשיך וללוות את הרוח הגדולה שכיהנה במורדים: מלחמה ללא פשרות ברוע, תוך מחויבות עמוקה לכבוד האדם ולשלום. החינוך הוא המפתח היחיד לכינונה של חברה שוחרת שלום ואוהבת אדם, לחידוד זהות לאומית עמוקה שלא דורסת את האחר, כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים".

בהתייחסו למורדי גטו ורשה אמר פירון כי "המרד הביא לידי ביטוי את המלחמה ברוע. את היכולת לשנות את ההיסטוריה בשם המוסר והטוהר. הלוחמים נרצחו, אך רוח המרד ומורשתו נחרטת בדורות רבים של אוהבי אדם ולוחמי חירות. סיפור המרד מכריח אותנו לתבוע מעצמנו – קודם שנתבע מהזולת – לקחת אחריות לבניינה של חברת מופת ולתיקון העולם".

פירון התייחס בדבריו גם לחסידי אומות העולם הפולנים – שמספרם עומד על כ-6,000. "בחשיכה הגדולה שירדה על אירופה הם זהרו והאירו כנרות בעלטה, ושמרו על כבוד וצלם אנוש. הם הראו לכולנו שניתן לעמוד מול הרוע גם אם לפעמים משלמים בחיים עצמם", אמר.

הטקס נפתחה בצפירת דומייה בת דקה. לפני פירון נאם נשיא פולין ברוניסלב קומורובסקי, שאמר כי "אין עוד בירה באירופה כמו ורשה. ורשה הפכה במלחמה לאי של הריסות". בנאומו קשר הנשיא הפולני בין המרד היהודי למרד הפולני בגרמנים. "יהודים ולוחמי התנגדות פולנים לחמו אלה לצד אלה, דגל לצד דגל. צריך לזכור את זה כדי לקדם יחסים פולניים-יהודיים ופולניים-ישראליים", אמר, “המהות של המרד היתה הכבוד. גם למות בכבוד.

בתום נאומו של הנשיא, הוא העניק עיטור כבוד לשמחה רותם (קאז'יק), אחד מאחרוני הלוחמים במרד גטו ורשה שעודם בחיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ