הצצה ראשונה למוזיאון יהדות פולין החדש בוורשה

120 היסטוריונים עמלו על התערוכה במוזיאון, שמתארת אלף שנות חיים יהודיים ונלחמת בתפישה שתולדות יהודי פולין מתמצות בתולדות קורבנות השואה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

בכניסה למוזיאון לתולדות יהדות פולין, שפתח אתמול (שבת) את שעריו בפעם הראשונה, השתרכו תורים ארוכים. מאות מבקרים – בהם עיתונאים ותיירים רבים – גדשו את רחבת הכניסה בכיכר גיבורי הגטו. העובדה שתערוכת הקבע של המוזיאון טרם נפתחה לא הפריעה להם. הם באו לראות את המבנה המיוחד, שתוכנן על ידי אדריכלים מפינלנד ובנייתו החלה ב-2009. הם באו לסייר בחלליו ולצפות בסרט על גיבור מרד גטו ורשה, שמחה רותם, שביום שישי קיבל אות מיוחד מנשיא פולין, בטקס המרכזי לציון 70 שנה למרד.

רבים מהמבקרים במוזיאון הדביקו על דש חולצתם את הפרח הצהוב שחילקו בימים האחרונים מתנדבים צעירים ברחבי ורשה ובכניסה למוזיאון. 50 אלף פרחים כאלה הוכנו על ידי אנשי המוזיאון. “זה לא טלאי צהוב. בגטו ורשה לא היה טלאי צהוב. זה הסמל למרד גטו ורשה. אותי זה מרגש. הוורשאים הולכים עם זה בגאווה", אמרה נילי עמית, ישראלית בתפקיד בכיר במוזיאון החדש.

חגי הכהן, ישראלי שחי בוורשה ועובד ברדיו "קול פולין", הסביר: “זו מסורת שהחל בה מארק אדלמן, לוחם גטו ורשה המנוח. אשה יהודיה נתנה לו במתנה פרח צהוב, לאחר שהציל את חייו של הילד שלה. בגטו לא היו פרחים, כך שהליכה עם פרח בדש החולצה היתה הצהרה של תקווה ואמונה בעתיד מתוך תנאים מאוד קשים", אמר.

שחזור גג בית הכנסת במוזיאוןצילום: עופר אדרת

רק לפני שלושה שבועות אוכלס המבנה של המוזיאון. בסוף השבוע האחרון הוא נפתח בפעם הראשונה למבקרים, אך רק בעוד כמה חודשים תיפתח בו תצוגת הקבע. המוצג החשוב ביותר של המוזיאון נשמר בינתיים בסודיות מתחת לאדמה. כדי להגיע אליו צריך היה לצאת לחצר האחורית של המוזיאון ולעבור דרך אתר בנייה.

במרכז החדר ניצב המוצג: שיחזור מדויק של ציורי קיר על גג עץ מבית כנסת בן המאה ה-17 מהעיירה גווז'דייץ (Gwozdiziec) בפולין. הרבה בתי כנסת מעץ היו בפולין לפני השואה. אף אחד מהם לא שרד. בזכות תיעוד אדריכלי וצילומים של בית הכנסת בגווז'דייץ, אפשר היה לשחזר את אחד מהם במדוייק ולהקים לחיים חדשים את הגג המרהיב שלו. “היהודים בעיירה, שבאו לבית הכנסת הרגישו עצמם בגן עדן", אמרה עמית, כשהצביעה על האיורים המרהיבים.

חברה אמריקאית מבוסטון, שמתמחה בשיחזור אובייקטים תוך שימוש בכלים ובחומרים מהתקופה שבה נוצרו, נרתמה למשימה. בהמשך, סטודנטים מרחבי העולם שבאו במיוחד לפולין, צבעו את הציורים, בהם ניתן לראות מוטיבים שונים כמו גלגל המזלות.

כשתיפתח תערוכת הקבע של המוזיאון, יוצג בה גג בית הכנסת בגלריה שתעסוק בחיים בפולין במאה ה-17 וה-18. המוזיאון החדש יכלול שמונה גלריות שיסודרו באופן כרונולוגי: החל מהעיירה, דרך הערים, עבור בפולין העצמאית ובשואה ועד החיים אחרי המלחמה. “גלריית השואה תהיה הגדולה מכולן. נציג בה שני קולות מגטו ורשה – של מי שדגל במרד ובהתנגדות ושל מי שתמך בשיתוף עם הגרמנים”, אמרה עמית.

המוזיאון יציג בפעם הראשונה תחת קורת גג אחת תולדות של אלף שנות חיים יהודיים בפולין: מימי הביניים ועד ימינו. עמית מדגישה, שלממשלת פולין לא היתה השפעה על התוכן שלו, כדי שלא תואשם בהטיה או בניסיון להשפיע על האופן בו מוצגת ההיסטוריה. “אין למוזיאון שלנו חזקה על האמת. איננו מספקים תשובות מוכנות אלא מעודדים חשיבה עצמאית, הצגת שאלות אמיצה ועימות בין דעות שונות", כתב אנדז'י צודאק, מנהל המוזיאון, בחוברת שחולקה למבקרים.

120 היסטוריונים ומוזיאולוגים מרחבי העולם – כולל מישראל - שקדו על התערוכה המרכזית, שתשתרע על 4,000 מ"ר ותכלול מסע אינטראקטיבי דרך אלף שנות יהדות פולין. “היא אינה מציעה תשובות מן המוכן, אינה מציגה אמת אחת ויחידה על העבר. היא מתבססת על אובייקטים היסטוריים ומסמכי מקור, אבל את הפרשנות היא משאירה למבקר", כותבים אנשי המוזיאון.

אחד המוצגים שייחשף למבקרים הוא תיבת קרן קיימת לישראל שנמצאה לפני כמה שנים בבניין ישן ליד ורשה. עטופה בעיתון ביידיש מ-1932, התיבה הוסתרה מתחת לקורת גג. ידיד של עמית סיפרה לה על כך, והסכים למסור את התיבה לתצוגה במוזיאון. מוצגים אחרים יועברו למוזיאון בהשאלה. “הבייבי" של עמית, כדבריה, הם הציורים של מאוריציו גוטליב, שהיא תקבל בהשאלה ממכון וייצמן. תערוכה קטנה וזמנית, שמציגה את הארכיון המחתרתי של עמנואל רינגלבלום, כבר מוכנה במוזיאון. פריטיה הוסתרו בכדי חלב במלחמה. 80% מהם שרדו.

3.3 מיליון יהודים חיו בפולין לפני מלחמת העולם השנייה. בוורשה הם היו שליש מהאוכלוסייה. השואה קטעה את ההיסטוריה היהודית של פולין, כשיותר מ-90% מהאוכלוסייה נספתה. רוב הניצולים היגרו אחרי המלחמה – רבים בגלל רדיפות. המוזיאון החדש, שרק בתחילת 2014 ייפתח למבקרים, מוקם מול האנדרטה לגיבורי גטו ורשה. “היא מנציחה את מותם של יהודי פולין בעוד המוזיאון מנציח את חייהם. האנדרטה היא מקום להרהורים, המוזיאון הוא גשר בין דורות, בין יבשות ובין אנשים. תולדות יהודי פולין אינן רק תולדות קורבנות השואה", נכתב בחוברת ההסבר.

המוזיאון כולו משתרע על 13 אלף מ"ר. הוא נבנה על שטח שבעבר היה מגרש אימונים של הצבא והמשטרה הפולניים. הרשויות בוורשה העבירו אותו לידי המוזיאון, ומימנו את הקמתו. במימון השתתפו גם תורמים פרטיים - יהודים ולא-יהודים. בפתחו נקבעה מזוזה מיוחדת, שעשויה מלבנה שנלקחה מהריסות בית יהודי ישן בוורשה.

מבחוץ נראה המוזיאון כבלוק סגפני המכוסה בלוחות זכוכית. המילה פה-לין, שמה העברי של פולין, רשומה באותיות עבריות ולטיניות. בתוך הבניין יש חלל ריק, שמסמל את השבר בתולדות יהודי פולין, אבל גם גשר שמסמל את החיבור בין העבר לעתיד, בין ההיסטוריה לעכשיו, ואמור למלא את החלל.

בסוף השבוע היתה המולה רבה במוזיאון. פולנים צעירים רבים, שמתעניינים בעברה היהודי של העיר, גדשו אותה. חלקם הם סטודנטים של עמית, שמלמדת באוניברסיטת ורשה על ישראל. “הם אוהבים את ישראל, ורואים בה קולוניה פולנית במזרח התיכון", אמרה עמית. ההמולה הרבה הזכירה לה בדיחה ישנה, על איש עשיר שהחליט לתרום בריכת שחיה לבית משוגעים. אחרי שנפתחה, הוא בא לביקור, והתרשם מאוד מההמולה באתר החדש. “חכה שתראה את הבריכה אחרי שיהיו בה מים", אמרו לו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ