רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

שר הפנים גדעון סער הודיע היום (ראשון) על מינוי ועדה חדשה לבחינת שעון הקיץ, שנתיים בלבד אחרי ועדה דומה שהקים קודמו אלי ישי. הוועדה הקודמת המליצה לדחות את מועד סיום שעון הקיץ מהיום שלפני יום הכיפורים ל-1 באוקטובר ודחתה הצעות שונות להאריך את השעון אף עד ל-1 בנובמבר, כפי שנהוג במדינות האיחוד האירופי.

בראש הוועדה החדשה יעמוד מנכ"ל משרד החינוך לשעבר וכיום מנכ"ל עמותת אור ירוק, שמואל אבואב, ויישבו בה פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילוב בתל אביב, אבי ניסנקורן מההסתדרות, ד"ר שמשון שושני, סגן יו"ר המל"ג ומנכ"ל משרד החינוך לשעבר ושרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר.

עוד יקחו חלק בפעילותה גם חזי ליפשיץ, סמנכ"ל שימור אנרגיה במשרד האנרגיה והמים, פרופ' יונינה אלדר, פרופסור להנדסת חשמל בטכניון, ינון אלרועי, המשנה למנכ"ל במשרד הכלכלה והמסחר, ד"ר קרני לוטן, חוקרת תחומי איכות סביבה וקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה, וראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר.

תהליך אימוץ מסקנות הוועדה הקודמת שהוקמה, בראשות דב קהת, התנהל בעצלתיים. המסקנות עוגנו בתיקון החוק לקביעת הזמן שאושר רק באוקטובר האחרון, כך שלמעשה רק בשנה הנוכחית ייהנה הציבור מהארכת שעון הקיץ. בעקבות התיקון לחוק, שעון הקיץ השנה צפוי להימשך 193 ימים לעומת 182 ימים בעבר, ולעומת 218 ימים במדינות האיחוד האירופי. בצפון אמריקה נהוג שעון קיץ של 211 ימים, גם עד 1 בנובמבר. בירדן ובלבנון התאריכים זהים לתאריכי האיחוד האירופי, ובסוריה השעון קצר במעט ועומד על 266 ימים, כך שהוא מסתיים 21 באוקטובר.

בוועדת קהת, שהוקמה בפברואר 2011, השתתפו פרופ' עלי מרצבך, חזי צאיג, ד"ר גבי אביטל, ישראלה מני, אבי ברק, זאב חושינסקי, יורם בר סלע ודני רייף. דיוני הוועדה נמשכו כחודשיים, בהם הופיעו בפניה 11 עדים והתקבלו 350 מכתבים מטעם הציבור.

לפי דו"ח הוועדה, לא נמצאו מחקרים מדעיים המאששים או מפריכים את הטענה כי לשעון הקיץ יש תועלות מוכחות לחיסכון ממשי באנרגיה עקב הפעלת שעון קיץ. עם זאת, התברר שהוועדה לא התייעצה עם גורמים מקצועיים במשרד האנרגיה, משרד הבריאות או הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בנוגע ליתרונות או לחסרונות של שעון הקיץ בתחומי חיסכון ואנרגיה ותאונות הדרכים.

הפגנה נגד קיצור שעון הקיץ בתל אביב, בספטמבר האחרוןצילום: אלון רון

מחקר מקיף שנעשה בארץ בשנים 1994-1987 העלה כי שעון הקיץ הביא לחיסכון קבוע בצריכת החשמל. הוא גם מצא קשר בין הסיכוי להתרחשות תאונת דרכים לבין נהיגה בשעות החשכה.

במחקר שפרסם מרכז המידע והמחקר של הכנסת נכתב כי "לא ברור מדוע הוועדה הסתפקה בפרסום קול קורא לציבור בנושא, ולא פנתה באופן יזום לגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה ולגופים ציבוריים".

במחקר העלו טענות על כך שבדו"ח הוועדה לא הובאו סימוכין למחקרים על היתרונות או החסרונות של הנהגת שעון הקיץ, שיכולים לתמוך בטענות שעלו בסוגיות השונות בהפעלת שעון הקיץ. כמו כן, לא הובאו חוות דעתם של אנשי מקצוע ממשרדי הממשלה הרלוונטיים. בדו"ח הוועדה נאמר כי "הוועדה גיבשה את המלצותיה בהתחשב בעמדות כל חבריה, תוך מציאת איזון מתאים בין ההצעות השונות שהובאו בפניה". לא ברור מדוע התאריך שנבחר, 1 באוקטובר, נחשב לאיזון המתאים.

אי השתתפות נציגי ממשלה רבים בוועדת קהת עלה בדיון שהתקיים בוועדת הפנים באוקטובר האחרון. עם זאת, יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמנון כהן, קרא לשר הפנים להקים ועדה נוספת שתבחן לעומק את נושא שעון הקיץ תוך תיאום עם כל משרדי הממשלה. הצעת החוק אושרה לקריאה שנייה ושלישית ברוב של שלושה חברי כנסת בעד (אמנון כהן, דב חנין ורונית תירוש) מול ח"כ אחד שהתנגד (ניצן הורוביץ).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ