התאחדות התעשיינים פנתה הערב (ראשון) לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה שיוציא צו מניעה נגד השביתה של שלוש חברות התעופה הישראליות והשביתה המתוכננת ביום שלישי בנתב"ג. ההתאחדות מבקשת לזמן לדיון את שר האוצר יאיר לפיד, שר התחבורה ישראל כץ ואת יו"ר ההסתדרות עופר עיני. צפוי שהדיון יתקיים כבר מחר.

מוקדם יותר הערב איימה ההסתדרות להשבית את הפעילות בנתב"ג ביום שלישי, בתגובה להחלטת הממשלה לאשר את הסכם "שמים פתוחים". ביום שלישי בשש בבוקר יצטרפו עובדי רשות שדות התעופה לשביתת עובדי חברות התעופה הישראליות כאות סולידריות. המשמעות היא שלמשך כמה שעות, גם חברות התעופה הזרות לא יוכלו לנחות ולהמריא מנתב"ג. בהמשך מאיימים בהסתדרות לשבש את הפעילות במקום.

חברות ארקיע וישראייר הודיעו כי עקב החלטת ההסתדרות על הימשכות השביתה, הן מבטלות את כל טיסותיהן הבינלאומיות והפנים ארציות עד למחר בערב. חברת אל על הודיעה כי היא מבטלת את כל טיסותיה עד להודעה חדשה.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, קרא לשרי האוצר והתחבורה להיכנס עמו ועם שלושת חברות התעופה הישראליות למשא ומתן למציאת פתרון לסכנת קריסתן. עוד אמר כי השביתה שאמורה להתחיל מחר בבוקר תיפסק אם יימצא פתרון שימנע מצב הרסני. לטענתו, משרדי האוצר והתחבורה מעולם לא דנו עמו, כנציג הבכיר של העובדים, בתוכנית "השמים הפתוחים". לדבריו, "אם רוצים לעשות מהפיכה גדולה בענף, חשוב לדון על כך עם העובדים ונציגיהם ולקחת בחשבון את עמדתם". 

דובר רשות שדות התעופה מסר כי לאחר קבלת ההודעה הרשמית על השיבושים הצפויים בנתב"ג ביום שלישי, נערך שדה התעופה לשינויים בלוח הטיסות. מנהל נתב"ג בפועל, שמואל זכאי, העביר הודעה מסודרת לכלל חברות התעופה הזרות הטסות לישראל וממנה על השיבושים הצפויים. "נמל התעופה נערך לטפל בשינויים אותם יבקשו חברות התעופה הזרות לבצע". כמו כן, נערכים בנתב"ג לתת מענה לנוסעים שיגיעו לטרמינל במהלך העיצומים הצפויים.

מנכ"ל הארגון הבינלאומי של חברות התעופה בישראל, קובי זוסמן, גינה בתגובה את השביתה הצפויה ואמר כי אין מקום להשבית את שדה התעופה היחיד של ישראל וכי השביתה תפגע באלפי נוסעים ובחברות התעופה.

מוקדם יותר הבוקר אישרו שרי הממשלה את הסכם "שמים פתוחים" ברוב של 19 תומכים לעומת שלושה מתנגדים. מרכז השליטה של חברת אל על הודיע לרשות שדות התעופה כי 27 טיסות החברה, כולל טיסות הפנים, שתוכננו להמריא עד הערב בשעה 21:00 מבוטלות. משמעות המהלך היא שאלפי ישראלים שתכננו לשוב היום מחו"ל או לצאת לחופשה ייאלצו למצוא טיסות חלופיות.

השרים שהתנגדו לאישור ההסכם היו עמיר פרץ, סופה לנדבר ויצחק אהרונוביץ'. שר החקלאות יאיר שמיר בחר שלא להשתתף בדיון ובהצבעה בשל "ניגוד עניינים למראית עין", משום ששימש בעבר יו"ר דירקטוריון אל על. ההסכם אושר בכפוף לרפורמה במדיניות התעופה, שתכלול הטבות לחברות התעופה הישראליות, בהן תוספת תקציב להוצאות הביטחון וכן אפשרות לשיתוף פעולה ביניהן, מהלך שנמנע עד כה בשל התנגדות הרשות להגבלים עסקיים וכעת עשוי לקבל אישור. לצד זאת, ייתכן שתתאפשר הרחבת שיתוף הפעולה בין חברות התעופה זרות בעניין קוד-שרינג. בתמורה לכל זאת, ייתכן שהחברות הישראליות ייאלצו לנקוט צעדי התייעלות.

יו"ר ועד עובדי אל על אשר אדרי הביע צער על אישור ההסכם בממשלה ואמר כי "שר התחבורה ישראל כץ הטעה את השרים". אדרי ייפגש בזמן הקרוב עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני כדי לבקש אישור להחריף את צעדי המאבק של חברות התעופה הישראליות כנגד הממשלה. 

מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, תקף גם הוא את ההחלטה ואמר כי אישור ההסכם הוא "החלטה קשה המונעת מהתעופה הישראלית יכולת תחרות הוגנת ושוויונית". עוד אמר: "אישור ההסכם, במתכונת שהוצעה על ידי שר התחבורה ואושר בממשלה, יחליש את יכולתן של חברות התעופה הישראליות להתחרות באופן שוויוני והוגן בחברות התעופה הזרות.ממשלת ישראל לא הכירה בצורך לקיום תעופה ישראלית איתנה, אשר בשעת חירום תהווה הקשר האווירי לישראל וממנה". שקדי הוסיף כי להחלטה עלולות להיות השלכות כבדות משקל על העובדים בענף התעופה.

מנגד, שר התחבורה כץ בירך על אישור ההסכם ואמר כי החלטת הממשלה בעניין היא "ההחלטה המשמעותית הראשונה שמקבלת הממשלה בנושא השוויון בנטל הכלכלי". שר האוצר יאיר לפיד אמר בדיון כי רפורמת השמים הפתוחים טובה לישראל. "היא תוביל להורדת המחירים ולהגברת התחרות, ולא תפגע בהיקף מקומות העבודה במשק אלא להפך"', אמר.

נוסעים בנתב"ג הבוקרצילום: עופר וקנין

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, קראה לבצע את רפורמת "השמים הפתוחים" בהדרגה ובמתינות, תוך קיום הידברות עם עובדי החברות הישראליות. "מדינת ישראל היא מדינת קצה ומטוסי חברות התעופה שלה מנועים מלטוס באיזורים נרחבים בעולם,  יש להן צרכי אבטחה  מיוחדים, ולכן החברות הישראליות נכנסות לתחרות מתוך עמדה שונה מאשר חברות התעופה הזרות וזאת יש לקחת בחשבון", אמרה.

שר האוצר הזכיר כי ההסכם ייכנס לתוקפו רק בעוד שנה (באפריל 2014) ואמר כי לאחר אישור ההסכם יחל דיאלוג עם חברות התעופה, על מנת לאזן בין ההתייעלות המתחייבת לבין צורכיהן, עובדיהן וצורכי הביטחון בטיסות לישראל וממנה.

שר האוצר ושר התחבורה יתייחסו תוך 45 יום לשאלות שעלו בדיון. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את השניים על אישור ההסכם. "מטרת הרפרומה שאישרנו היא הורדת מחירי הטיסות מישראל ואליה והגברת התיירות הנכנסת", אמר, "נמשיך לקדם רפורמות להורדת יוקר המחייה ולייעול השירותים לאזרחי ישראל".

בעת ההצבעה הפגינו מאות מעובדי שלוש חברות התעופה מול קרית הממשלה בירושלים במחאה על אישור ההסכם. אחד המפגינים שניסה לפרוץ למקום נבלם בידי המשטרה. מניית אל על ממשיכה לרדת בשעה זו בבורסה, והיא משילה עוד 10% מערכה. לצד מאבק החברות הישראליות הודיעה חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה כי תשבית מחר (שני) ליום אחד את פעילותה בשל מאבק מקצועי ותבטל שש טיסות לישראל וממנה. 

חברות התעופה הישראליות, אל על, ארקיע וישראייר, פתחו היום ב-5:00 לפנות בוקר בשביתה ללא הגבלת זמן במחאה על כוונת הממשלה לאשר את הסכם השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי.הטיסות הנכנסות נוחתות בישראל כסדרן לאורך היום, ומחצות עד השעה 6:00 בבוקר נכנסו ארצה כ-5,000 נוסעים. מרשות שדות התעופה נמסר כי הטיסות של חברות התעופה הזרות יתקיימו כסדרן. יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי אישרו במסגרת ועדת חריגים של ההסתדרות להוציא טיסת אל על של "עמותת חיים". זוהי טיסה מיוחדת של עשרות אבות לילדים חולי סרטן, שתמריא בשעה 19:30. ועדת החריגים של ההסתדרות צפויה לאשר גם הוצאת מטוס מטען עם כ-60 טון תוצרת חקלאית מתכלה.

מניית אל על בבורסה


איגוד לשכות המסחר המסחר בירך על החלטת הממשלה. נשיא האיגוד אוריאל לין קרא ליו"ר ההסתדרות עופר עיני לכבד את החלטת הממשלה ולא לפתוח במה שכינה "שביתה פוליטית". חברת הלואו-קוסט איזי-ג'ט בירכה גם היא על ההחלטה ומסרה כי היא תאפשר לה להרחיב את פעילותה מאירופה לישראל. 

נציגת הבידוק הביטחוני בנתב"ג סיפרה כי במהלך הלילה לא ניכר עומס נוסעים יוצא דופן בנמל. מלבד נוסעים בודדים, אולם ההמתנה היה הבוקר כמעט ריק מנוסעים שממתינים לטיסות שנדחו. סאלח סאבק מכפר חורפיש נכנס עם חמשת ילדיו ואשתו לאולם ההמראות, כשהם כלל לא ידעו אם הטיסה שלהם לרודוס בסאן דור, חברת הבת של אל על, יוצאת בזמן או לא. "קנינו את הנופש שלנו דרך חברת טלטוס והמשרדים שלהם נפתחים רק בשעה 8:30 אז לא יכולנו לחכות לשמוע מהם האם יש טיסה או אין טיסה", אמר, "יש לנו נסיעה ארוכה מהצפון לנתב"ג. יצאנו מהבית בשעה 5 בבוקר והגענו עכשיו רק כדי לגלות שהטיסה שלנו נדחתה לשעה 12:30, בינתיים".

ילדיו של סאבק ישבו בשקט על ספסל באולם ההמראות ולא נותר להם אלא לחכות לחדשות המיוחלות על סיום השביתה. "נחכה בסבלנות, גם ככה הימים שבהם נוסעים לחו"ל וחוזרים מחו"ל הם אבודים, במיוחד בטיסות צ'ארטר", הוסיף סאבק, "הילדים קצת מבואסים אבל יהיה בסדר, העיקר שנצא". 

בספסל הסמוך להם בכניסה לאולם ההמראות ישבו זוג תיירים מצרפת שהיו אמורים לעלות ב-9 בבוקר על טיסה לפאריס, אך לא ידעו על השביתה וחיפשו פתרון אחר שיאפשר להם לחזור הביתה. "רק אחרי שעברנו את התור של הבידוק הביטחוני אמרו לנו שהטיסה שלנו לא יוצאת בגלל השביתה", סיפרה ביאטה, "אמרו לנו שהטיסה הבאה לפאריס תצא רק בשעה 6 בערב, וגם זה לא בטוח. בינתיים אנחנו תקועים כאן".

ג'ון פייר ואשתו אף הם היו אמורים לעלות על הטיסה, אך גם הם נותרו באולם ההמתנה. "לא התקשרו אלינו, אז הגענו לכאן בשעה 5 בבוקר ואז גילינו שכל הטיסות כבר יצאו", סיפר פייר, "הלכנו לדוכן המידע של חברת אל על ומצאו לנו פתרון שנטוס דרך איסטנבול, אבל זה אומר שנגיע רק בלילה לפאריס. זו הפעם הראשונה שלנו בישראל וזו הפעם הראשונה שיוצא לנו לחוות שביתה של חברת תעופה. זה קורה אצלכם הרבה?", שאל.

גבי ושלי שימעונוב מהקריות הגיעו אף הם לשדה התעופה, מוכנים לצאת לנופש של חמישה ימים ברודוס, אך קיבלו את ההודעה על דחיית הטיסה מחברת הדקה ה-90 רק כשכבר היו קרובים לשדה התעופה. "אמרו לנו אתמול בדקה ה-90 שכל עוד לא קיבלנו הודעה אחרת נגיע לשדה, אז באנו", סיפרו, "הטיסה שלנו היתה אמורה לצאת בשעה 12:30. רק בשעה 8:30 כשכבר היינו כמעט כאן, שלחו לנו מסרון עם הודעה על דחייה לשעה 15:30".

על אף הטענות, גבי הדגיש כי הוא מבין ומכבד את השביתה "אם הייתי עובד של חברת אל על הייתי עושה בדיוק אותו הדבר. אני מבין אותם", הוסיף, "מצד שני, בתור לקוח, אני אהיה שמח אם יאושר הסכם 'שמיים פתוחים' והמחירים באמת יוזלו". למרות הדחייה לא נראה שהזוג שימעונוב מתרגש. "אין לנו בעיה שהטיסה נדחתה, רק שהיא לא תתבטל", הוסיפו, "בכל זאת, לקחנו חופש מהעבודה. נלך לבזבז עוד קצת כסף בחנויות כאן, נשתה קפה ברוגע. הכל בסדר".

הטיסות הבודדות של חברות ארקיע וישראייר המריאו כסדרן לפני השעה 5:00, כך שלא היתה כל פגיעה בנוסעים. בשלב זה השביתה היא אמנם ללא הגבלת זמן, אך אפשר שאם הממשלה תאשר את ההסכם לפתיחת השמיים לתחרות - אולם תוסיף לכך תנאים למשא ומתן עם חברות הטיסה הישראליות - השביתה תיפסק.

הסכם השמיים הפתוחים נועד לפתוח את ענף התעופה לתחרות מלאה בין חברות התעופה הישראליות לאירופיות וצפוי להגדיל את מספר חברות התעופה הזרות שפועלות בישראל וכן יעלה את נפח הפעילות של חברות התעופה הישראליות והחברות הזרות הפועלות כבר היום.

חברות התעופה הישראליות טוענות כי משמעות ההסכם במתכונתו הנוכחית היא חיסול חברות התעופה הישראליות ופיטורים ישירים ועקיפים של עשרות אלפי עובדים. לטענתם, ההסכם יביא לתחרות לא הוגנת מול חברות התעופה האירופיות בשל הוצאות הביטחון הגבוהות שלהן, בריתות תעופה גלובליות שישראל לא שותפה להן, זמני פעילות לא אטרקטיווים בשדות התעופה באירופה. 

ללא קשר למאבק חברות התעופה הישראליות, חברת לופטהנזה הגרמנית הודיעה כי תשבית מחר (שני) ליום אחד את טיסותיה על רקע מאבק מקצועי. החברה תבטל ארבע טיסות בקו פרנקפורט-תל אביב ושתי טיסות בקו מינכן-תל אביב. דובר החברה בישראל מסר כי היא מנסה להעביר את הנוסעים לטיסות בחברות תעופה אחרות, לפי המקומות הזמינים במערכת. 

השתתף בהכנת הידיעה: מוטי בסוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ