הסתיימה שביתת חברות התעופה הישראליות

הצדדים הסכימו שהמדינה תממן 97.5% מהוצאות האבטחה; לטענת האוצר, הסיכום הושג כי באל על "הבינו שמדיניות השמים הפתוחים היא מציאות גמורה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסתיימו עיצומי חברות התעופה הישראליות, שנפתחו אתמול (ראשון), בעקבות העברת האישור בממשלה להסכם "שמיים פתוחים". ההסכם שנחתם בין ישראל למדינות האיחוד האירופי נועד לפתוח את ענף התעופה לתחרות מלאה בין חברות התעופה הישראליות לאירופיות. 

21:30 מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי: "אל על רואה בסיכום שהתקבל על החזר של 97.5% מהוצאות הביטחון מענה מלא והוגן בנושא אבטחה וביטחון. כמו כן, אל על מברכת על הקמת הצוות שמונה על ידי שרי האוצר והתחבורה לטיפול בנושאים הנוספים, מתוך הבנה שיפעל באותה רוח חיובית בה טופל נושא הביטחון וייתן מענה מספיק בנושא התחרות".

21:28 חברת אל על הודיעה עם תום השביתה על חידוש טיסותיה מנתב"ג החל מהשעה 23:30 הלילה, ופרסמה לוח טיסות מעודכן. הטיסה להונג קונג תצא באיחור קל ואילו הטיסות לארה"ב תמראנה במועדן. החברה קראה לנוסעים להתעדכן באתר החברה ובכלי התקשורת ביחס לטיסותיה.

19:30: הסתיימה השביתה בחברות התעופה הישראליות. כתבנו זוהר בלומנקרנץ מדווח שההסתדרות הודיעה כי "החלטת האוצר לממן 97.5 מהוצאות הביטחון של חברות התעופה הישראליות כפי שדרשה ההסתדרות מתחילת המשבר, מאפשרת לאלפי מפרנסים לנשום לרווחה ולחברות לקבל תנאי תחרות הוגנים". בהסתדרות הוסיפו, "חבל שנדרשו יומיים של שביתה ופגיעה באלפי אזרחים כדי להגיע לסיכום שניתן היה לקבל כבר ביום שישי".

19:24: על פי הודעת משרד האוצר, לפי הסיכום עם אל על, המדינה תגדיל את השתתפותה ל-97.5% מסך הוצאות האבטחה של החברה. קודם לכן סוכם כי המדינה תתקצב 80% מהוצאות הביטחון של אל על. 

19:02: משרד האוצר הודיע הערב כי הושג סיכום בין האוצר לחברת אל על לפיו בעיות האבטחה של אל על, הנובעות מהיותה חברה ישראלית הפועלת בתנאים מיוחדים "יטופלו בהתאם". לטענת האוצר, הסיכום הושג לאחר שבאל על "הבינו כי מדיניות השמים הפתוחים היא מציאות גמורה".

שר האוצר, יאיר לפיד בירך על ההסכם והדגיש כי "כעת אין שום מניעה מלחזור ולהפעיל את הטיסות ולהביא להפסקה מידית של השביתה". בסרטון, פרשננו נחמיה שטרסלר מסביר מה כתב בטור בעניין שיתפרסם מחר:

13:45: בית הדין הארצי לעבודה החליט להקדים לשעה 17:00 את הדיון על הוצאת צו מניעה להחלטת ההסתדרות הכללית להשבית מחר את נתב"ג. זאת בשל ריבוי העותרים נגד ההחלטה. לעתירה הראשונה שהגישה אתמול התאחדות התעשיינים הצטרפו במהלך היום גם רשות שדות התעופה, איגוד לשכות המסחר וחברת "ארקיע". אחר הצהרים תיערך ישיבה מצומצמת של הצדדים עם נשיאת בית הדין לעבודה, נילי ארד, ובמידה שיידרש ייערך גם דיון מורחב ב-20:00.

12:25: גם חברת ארקיע מצטרפת לבקשה להוציא צו מניעה לשביתת עובדי רשות התעופה המתוכננת לצאת לפועל מחר. מנכ"ל החברה, גדי טפר, פנה במכתב לשרי התחבורה והאוצר וליו"ר ההסתדרות עופר עיני, וקרא להם "לקיים פגישה דחופה כבר היום של הצוות שמונה על ידי הממשלה, במטרה לבנות אמון הדדי שיביא לסיום השביתה".

11:57: מנכ"ל אל על שקדי לממשלה: אנו מצפים שהמדינה "תפיל באופן מידי להסדרת הנושאים השונים שיאפשרו תחרות הוגנת ושוויונית בראשם השתתפות המדינה במלוא הוצאות הביטחון של חברות התעופה הישראליות". לדבריו, חברת אל על "מכבדת את ממשלת ישראל ואת החלטתה בנוגע להסכם השמיים הפתוחים".

11:30: שר האוצר יאיר לפיד: "שמיים פתוחים הם עובדה מוגמרת. זה הסכם טוב ונכון לאזרחי ישראל, לכלכלה הישראלית ולתיירות הישראלית. השביתה הזו הייתה מיותרת מתחילתה והיא מיותרת גם כעת".

לדברי לפיד, "יחד עם זאת יש להתייחס לבעיות המיוחדות של החברות הישראליות, הנובעות בעיקר מצורכי האבטחה היחודיים שלהן, ואותן ניתן לפתור. הוריתי לצוותים המקצועיים במשרדי להביא לפיתרון שיסייע לחברות התעופה הישראליות במציאות המתחדשת של שמים פתוחים".

11:20: איגוד לשכות המסחר הצטרף אף הוא לעתירה של התאחדות התעשיינים ורשות שדות התעופה נגד החלטת ההסתדרות להשבית את נתב"ג מחר.

11:07: חברת אל על הוציאה הבוקר שתי טיסות אחת לציריך ואחת למדריד. מהחברה נמסר כי הטיסות הוצאו בגלל "סיבות הומניטאריות" וקיבלו את אישור ועדת החריגים של ההסתדרות סמוך לחצות. 

10:00: ועדת החריגים של ההסתדרות אישרה את ביצוען היום של עוד שתי טיסות של אל על לפאריז ושל ישראייר לברלין. טיסת אל-על לפאריז אושרה כדי להטיס ארצה ארון קבורה של רב ששימש כנשיא של אגודת החירשים בצרפת ובצוואתו ביקש להיקבר בארץ, כיוון שלא ניתן להלין את המת הוחלט להיענות לבקשה ולהוציא את הטיסה. טיסת ישראייר אושרה כדי להביא ארצה 90 עובדים של מפעל תרופות חיוני, כימפ"ל.

הסכם התעופה החדש אמור להחליף את כל ההסכמים הבילטרליים שנחתמו לאורך השנים בנפרד בין ישראל לבין כל אחת ממדינות אירופה. ההסכם יבטל בהדרגה את המגבלות אשר קיימות כיום על מספר המובילים, התדירויות, הקיבולת וסוגי המטוסים אשר יורשו להוביל בין ישראל לבין האיחוד האירופי. כמו כן, יגדיל ההסכם את מספר חברות התעופה הזרות שפועלות בישראל, ויעלה את נפח הפעילות של חברות התעופה הישראליות והחברות הזרות הפועלות כבר היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ