תמיכה רחבה בהצעת חוק חדשה האוסרת יבוא כבד מאווזים שפוטמו

אחרי פסיקת בג"ץ שאסרה על פיטום אווזים בישראל, מבקשת הצעת החוק לאסור לחלוטין מכירת כבד אווז שומני בארץ. 22 ח"כים כבר הביעו תמיכה בהצעה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

הצעת חוק חדשה שהוגשה אתמול לכנסת קוראת לאסור לחלוטין מכירת כבד אווז שומני בישראל, גם אם הליך פיטום האווזים לא בוצע בארץ. ההצעה החדשה של ח"כ דב ליפמן (יש עתיד) זוכה לתמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית. עד כה הביעו בה תמיכה 22 חברי כנסת, ובהם נציגי ש"ס, העבודה, הליכוד, הבית היהודי וחד"ש. הצעת חוק דומה הוגשה בכנסת ה-17, אך לא אושרה.

בעקבות פסיקת בג"ץ, אסרה המדינה לפני עשור על פיטום אווזים בישראל. עם זאת, החוק אינו אוסר לייבא כבד אווז שומני ממדינות אחרות ולשווק אותו בארץ. כך, ניתן למצוא במסעדות יוקרה כבד של אווזים שעברו פיטום בחו"ל. נוסף על ישראל, פיטום עופות מים אסור גם באיטליה, בריטניה, פולין, צ'כיה, לוקסמבורג, דנמרק, פינלנד, נורווגיה, שוודיה, שווייץ, אוסטריה, גרמניה, אוסטרליה וארגנטינה. הצעת החוק החדשה שואבת השראה מקליפורניה, שם נאסר לא רק פיטום האווזים, אלא גם שיווק הכבד השומני.

"האיסור על ייצור כבד שומני בישראל נגזר מחוק צער בעלי-חיים", נכתב בדברי ההסבר לחוק. "איסור זה משקף עיקרון תרבותי ומוסרי עמוק של הגנה על חסרי ישע, עיקרון המעוגן בהשקפות עולם הומניסטיות-אוניברסליות, בהלכה היהודית ובמסורות של הנצרות ושל האיסלאם". עוד נכתב כי "הצעת החוק תסייע גם להגנת בעלי-חיים, משום שהאחריות על הפגיעה מוטלת לא רק על המתעלל הישיר אלא גם על מי שיוצר את הביקוש למוצר הכרוך בהתעללות".

"עבדנו קשה וישבנו עם נציגים מכל המפלגות ויש לנו תמיכה מקיר לקיר. אני באמת מלא תקווה שהחוק יעבור", אמר ליפמן בשיחה עם "הארץ". "אני מנסה לחוקק דברים שהם ערכי יהדות שאנחנו יכולים להתאחד סביבם. צער בעלי חיים זה ערך שלנו. כל בן אדם חייב להגיד 'איך אנחנו יכולים לעשות דבר כזה?'. בקליפורניה למדו מהחוק שלנו ולקחו את זה לאיסור ייבוא. הם לא מוכנים שיהיה שום עסק מזה. אנחנו יכולים עכשיו ללמוד מהם".

אווזים בחוות פיטוםצילום: אלון רון

בעמותות הפעולות למען זכויות בעלי-חיים בירכו על הצעת החוק. "כבד שומני הוא הכבד החולה של אווזים וברווזים, שעברו התעללות קשה. כדי לנפח את הכבד מלעיטים את העופות בכפייה בכמויות חולניות של מזון. כבד שומני הפך מזמן לסמל להתעללות ולאטימות מוסרית. ההסכמה הרחבה לאסור על שיווקו היא אות כבוד לכנסת", מסרו "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות".

לאחרונה עלה במשרד החקלאות חשש מפרצה שתאפשר את פתיחתו מחדש של ענף פיטום האווזים בישראל. בשבוע שעבר הגישה הפרקליטות לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על פסיקת בית המשפט המחוזי, שזיכה לפני חודשיים מפטם אווזים מעבירות על חוק צער בעלי חיים. שופטי המחוזי קבעו כי המדינה לא הוכיחה מעל לספק סביר כי שיטת הפיטום בה השתמש וחנון מהווה עבירה על חוק צער בעלי חיים וזיכו אותו מחמת הספק. עם זאת, השופטים אברהם טל, זהבה בוסתן ויחזקאל קינר, ציינו כי "אין בזיכוי זה כדי להכשיר את שיטת פיטום האווזים נושא הערעור". במשרד החקלאות לא הסתפקו בכך והביעו חשש כי הפסיקה תגרור פניות לפתיחת הענף מחדש. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ