14 מדינות אישרו נישואים חד-מיניים, בישראל החוק נדחה פעם אחר פעם

הצעות חוק בנושא הוגשו בכנסת הקודמת 3 פעמים, אך הממשלה בלמה אותן במהרה. ח"כ הורוביץ: ישראל צריכה להחליט אם היא חשוכה או מתקדמת

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מדינות העולם המערבי מאשרות בזו אחר זו נישואים לזוגות חד־מיניים, אך בישראל נראה כי היום הזה עוד רחוק. במהלך המו"מ הקואליציוני אמנם דווח כי סיעת יש עתיד פועלת לקדם נישואים אזרחיים, כפי שהתחייבה המפלגה במצע שלה. אולם, בסופו של דבר, נישואים אזרחיים לא נכללו בקווי היסוד של הממשלה.

נכון להיום, יש לממסד הדתי מונופול על הנישואים והגירושים בישראל. אזרחים ישראלים יכולים להינשא בנישואים אזרחיים בחו"ל ולרשום לאחר מכן את נישואיהם במרשם האוכלוסין של משרד הפנים. עם זאת, אם יבקשו להתגרש בהמשך, האפשרות היחידה במקרים רבים תהיה לקבל את אישור הממסד הדתי בישראל.

יו"ר השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם בכנסת, ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), הגיש בכנסת הקודמת שלוש פעמים הצעות חוק להנהגת נישואים אזרחיים בישראל, אך הממשלה התנגדה להן ובלמה אותן בשלב מוקדם. הורוביץ מבהיר כי בתחום הזה ישראל מפגרת בהרבה אחר מדינות העולם המערבי. "בישראל המצב הרבה יותר בעייתי, משום שאין בכלל נישואים אזרחיים – לא רק לבני זוג מאותו מין, אלא לכל זוג שלא מוכר על ידי בית הדין הרבני", הוא מסביר. "ישראל צריכה לבחור באיזה קבוצה היא נמצאת – בקבוצה של איראן, סעודיה וסין או בקבוצה של צרפת, ספרד וניו יורק – האם אנחנו במחנה החשוך או במחנה המתקדם", אומר הורוביץ.

האפשרות היחידה העומדת בפני זוגות חד־מיניים בישראל, נכון לימים אלה, היא להינשא בחו"ל ולהירשם לאחר מכן במרשם האוכלוסין, בהתאם לפסיקת בג"ץ. בשנים האחרונות גדל מספר הזוגות שבוחרים לעשות זאת. אחרים מסתפקים עדיין בחתימה על הסכמי ממון או בעריכת טקס נטול מעמד רשמי בישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ