משרד החוץ האמריקאי מבקר את הטיפול במהגרים בישראל

בדו"ח השנתי של מחלקת המדינה האמריקאית, העוסק בזכויות אדם, נכתב כי אנשי ציבור בישראל קישרו את מבקשי המקלט עם פשע, מחלות וטרור

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ביקורת נמתחה על מדיניות ישראל כלפי מבקשי מקלט בדו"ח השנתי של מחלקת המדינה האמריקאית, העוסק בזכויות אדם. הדו"ח כולל סקירת מדיניות הממשלה, הליכי החקיקה, הדיונים המשפטיים והאירועים המרכזיים בשנת 2012, בנוגע למעמדם של פליטים ומבקשי מקלט.

בדו"ח מצוטטות בהרחבה טענות נציבות האו"ם לפליטים וארגונים לא ממשלתיים על התנהלות המדינה. אחת הטענות העיקריות נוגעות לחוק ההסתננות, המתיר לעצור לזמן ממושך את הנכנסים לישראל באופן בלתי חוקי, ובכללם את מבקשי מקלט וילדיהם.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הדו"ח מתייחס להסתה של נבחרי ציבור בישראל כלפי מבקשי המקלט. "אנשי ממשל רשמיים וכלי תקשורת התייחסו מעת לעת למבקשי מקלט כ'מסתננים' ואפיינו אותם כקשורים באופן ישיר עם עלייה בפשע, מחלות וטרור", נכתב. "שר הפנים אלי ישי העיר כמה הערות משלהבות על מהגרים אפריקאים וארגונים שסיפקו להם סיוע, ואיים במעצרים המוניים וגירוש מהגרים בלתי חוקיים. ישי הצהיר בפומבי כי תכלית החוק למניעת הסתננות היתה להפוך את חייהם של מבקשי מקלט לבלתי נסבלים".

ישי הוא היחיד ששמו מוזכר מפורשות בדו"ח. ח"כ מירי רגב מצוטטת בלי לנקוב בשמה.
עוד מציין הדו"ח כי ישראל לא בחנה בשנה שעברה בקשות מקלט פרטניות של אזרחי סודאן ואריתריאה, שהם כ-85% מכלל מבקשי המקלט בתחומי המדינה. במקום זאת, סיפקה להם אשרות המעניקות הגנה זמנית מגירוש, אך אינן מקנות להם אפשרות חוקית לעבוד או זכויות סוציאליות. הדו"ח מתייחס גם להחלטה לגרש את אזרחי דרום סודאן בישראל ולהקמת מתקן הכליאה החדש בנגב. 

מתקן הכליאה בסהרוניםצילום: אליהו הרשקוביץ

עו"ד יונתן ברמן, ראש הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, אומר כי "הדו"ח מצביע על כך שבעוד משרד הפנים עסוק בהונאה עצמית, הונאת הציבור והונאת בתי המשפט בישראל ביחס לאופן הטיפול במבקשי מקלט, כל מי שעיניו בראשו מסוגל להבחין כי מערכת המקלט בישראל היא מעוותת, בלתי הוגנת ומביאה לשלילת חירות המונית ואף לסיכון חיים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ