ביהמ"ש בקביעה עקרונית: תפילת נשים בכותל אינה חורגת מ"מנהג המקום"

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה ערר של המשטרה על שחרור חמש הנשים שנעצרו לפני שבועיים בעת תפילה בכותל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תפילת נשים בכותל המערבי, הכוללת התעטפות בטלית וקריאה בתורה, אינה חורגת מ"מנהג המקום" באתר ואינה סותרת את פסיקת בג"ץ – כך קבע הבוקר (חמישי) בית המשפט המחוזי בירושלים בקביעה עקרונית. נשות הכותל חוגגות הבוקר ניצחון נוסף במאבק על זכותן להתפלל באתר הקדוש, בעקבות החלטת בית המשפט לדחות ערר משטרתי על שחרורן של חמש הנשים שהשתתפו לפני שבועיים בתפילה בכותל ועוכבו לחקירה לאחר שהתעטפו בטלית בעוון הפרת הסדר הציבורי. השופט גיבה את החלטת בית משפט השלום לשחרר את הנשים ללא תנאים מגבילים ולדחות את בקשת המשטרה לקבוע להן צווי הגבלה מהמקום לשלושה חודשים.

השופט משה סובל קבע כי לא קיים חשד סביר לכך שהמשיבות עברו על האיסור שבתקנות המקומות הקדושים, שאחד מרכיביו ההכרחיים הוא "עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום", וקבע כי "אין מדובר בהתנהגות העלולה לסכן את ביטחון הציבור או את ביטחון הפרט".

שאלת "מנהג המקום" נדונה בהרחבה בשתי העתירות לבג"ץ שהגישו נשות הכותל והתבררו החל מסוף שנות ה-90 ועד 2003. השופט משה סובל, לא קיבל את עמדת המדינה שלדבריו "מזהה את 'מנהג המקום'... עם הסטטוס קוו, כלומר עם המנהג השורר מדורי דורות ברחבת הכותל המערבי, שלפיו לא נערכות במקום תפילות נשים". לדבריו, בג"ץ הכיר למעשה בזכות שיש לנשות הכותל להתפלל כמנהגן ברחבת הכותל, גם אם לא התיר לממש זכות זו בפועל, ומכל מקום הוא משוכנע כי עניין המנהג כשלעצמו אינו סותר את החוק האוסר "עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום".

מעצרן של חמש נשים מארגון נשות הכותל, לפני שבועייםצילום: מיכל פתאל

בכלל, סובל מעמיק בפרשנות בפסק הדין של בג"ץ מ-2003 שקבע כי נשות הכותל לא יוכלו להתפלל ברחבה המרכזית כדרישתן, וכי "ראוי" שיתפללו בקשת רובינסון הסמוכה, שעל המדינה להכשיר. יצוין כי נשות הכותל דחו הסדר פשרה זה מאז ועד היום. לדברי השופט, "ניסוח התוצאה בפסק הדין לא נעשה כציווי כלפי נשות הכותל אלא כהמלצה. הנפקות המעשית של פסק הדין היתה כולה בריכוך הציווי שהופנה כלפי הממשלה... לקבוע את ההסדרים ואת התנאים המתאימים שבגדרם תוכלנה העותרות לממש את זכותן לתפילה כמנהגן ברחבת הכותל המערבי". לדברי השופט סובל, פסק הדין של בג"ץ "לא הטיל על נשות הכותל איסור תפילה, למצער לא איסור שהפרתו מקימה סנקציה פלילית במקום כזה או אחר".

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל', אמרה בעקבות ההחלטה כי "זהו יום חג, יום של שחרור הכותל מחדש, שחרור המביא איתו בשורות של שוויון, פלורליזם ורב-גוניות. מדובר בהחלטה מהפכנית, המאפשרת ביטוי ליותר מצורת תפילה אחת וכוללת תקדימים שישנו סדרי עולם".

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, אמר היום כי "התגובות להחלטת בית המשפט רק מחזקות את ההנחה כי פתרון מוסכם ובר קיימא שיאפשר לכל יהודי להרגיש כבן בית בכותל, הוא שצריך לעמוד ביסודו של כל הסדר. פתרון כזה יושג בהידברות, התחשבות ופשרות הדדיות, יבטיחו את המשך היותו של הכותל סמל לאחדות העם היהודי". שרנסקי הוסיף ביחס למתווה שהוא מוביל, שהשבוע זכה לגיבוי מצד ראש הממשלה: "אני קורא לצדדים להתכנס סביב המתווה המוסכם ולפעול ליישומו". 

לאור הסתירות הקיימות בין חוות דעת משרד המשפטים ובין פסיקת בית המשפט היום בסוגיית "מנהג המקום" בכותל, יו"ר הועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיספק חוות דעת עדכנית. לדבריה, "לאורך כל הדרך טענתי, כי יש לכבד את החלטות בית המשפט. מהפסיקה היום עולה שקיימת לאורך השנים התעמרות מיותרת בנשות הכותל בזמן תפילתן. אבקש לחדד, לא מדובר כאן בנושא הלכתי כלל וכלל אלא בנושא משפטי, ולאור הפסיקה החדשה על משטרת ישראל להימנע ממעצרים. אי הסדר בזירה המשפטית עלול לגרום להבערת השטח במקום הרגיש, ועל כן ביקשתי מהיועץ המשפטי לממשלה, לקבל חוות עדכנית וברורה, בהתאם להתפתחויות האחרונות. לא ניתן ליצור בלבול מיותר שהשלכותיו יביאו להגברת המחלוקת והעימות". 

מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית בישראל, עו"ד יזהר הס, הגדיר את ההחלטה "ניצחון לשכל הישר וכדור מעורר למשטרת ישראל שהפכה במשך השנים לכלי משחק בידי רב הכותל. ברצותו הורה למשטרה לעצור, ברצותו נמנע ממעצרים". הוא השווה את הרב שמואל רבינוביץ' לאפיפיור וקרא "ישוחרר הכותל לאלתר".

מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, אמר כי "זוהי החלטה אמיצה וחשובה, המבהירה כי רב הכותל ושותפיו אינם יכולים לעשות בכותל כבשלהם, תוך ניצול כוחה של המשטרה. אנו מצפים ממשטרת ישראל להפנים באופן מלא ומידי את פסק הדין ולהודיע ברבים שתגן על זכותן של נשות הכותל להתפלל כדרכן כבר בראש החודש הקרוב ברחבת הכותל".

עו"ד דוד ברהום, שייצג את נשות הכותל יחד עם עו"ד עינת הורוביץ, אמר כי "העובדה שבית המשפט המחוזי אימץ את דעתו של בית משפט השלום הינה בעלת ערך רב, שכן מדובר בשינוי במציאות המשפטית שישפיע ישירות על קולת ביצוע מעצרים עתידיים של נשות הכותל. אין ספק שההחלטה זועקת וקוראת לרשויות להפוך על פיה את גישתן המהותית ביחס לתפילת נשות הכותל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ