בעקבות ביקור בדרום ת"א |

מבקר המדינה יבחן לעומק את נושא המהגרים

המבקר הורה על בדיקה מקיפה לאיתור פתרון לבעיות המהגרים ותושבי דרום העיר. "יש פה מלכוד והמדינה צריכה לפתור את המצב כמה שיותר מהר", אמר

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע הערב (חמישי) במהלך סיור בדרום תל אביב, כי יערוך ביקורת מקיפה בנושא סוגיית הזרים והשפעתה על האוכלוסייה הוותיקה. המבקר קיבל סקירה במטה משטרת תל אביב, לאחר מכן נועד עם תושבי דרום העיר ולבסוף יצא לסיור באזור גן לוינסקי, התחנה המרכזית הישנה ומדרחוב נווה שאנן. במהלך הסיור שוחח עם תושבים ותיקים ועם מהגרים מאפריקה. התלוו אליו בכירי משרדו ומפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב אהרון אקסול.

"הרשמים שלנו קשים ביותר משני אספקטים: האזרחים כאן שסובלים, ועשרות אלפי הזרים שחיים כאן בתנאים שבלתי יאמן איך אדם יכול לחיות בתנאים האלה. אין להם דבר. הם כרמסים במדבר", אמר שפירא במהלך הסיור. "זו פשוט תופעה קשה וזה מזעזע לראות את האנשים האלה. גם אם חלק מהם עובדים, או אף בעלי עסקים, אין פלא שרובם נגררים לסמים ולאלכוהול. זה כדור שלג שצריך לעצור אותו".

בהמשך הסיור, לאחר ששוחח עם כמה זרים, הוסיף המבקר: "דיברתי עם כמה זרים שאמרו שהם מרוצים מאוד בישראל. חלקם נראים טוב אפילו. יש כאלה שנראים מסוממים, יש כאלה עם לחיים כמו שאומרים ביידיש 'פיסקלך'. כשרואים את כל השלטים בשפה הטיגרית זה נראה כאילו שאנחנו לא בישראל ובוודאי לא בתל אביב. צריך פתרון רדיקלי ומהר. יש פה איזשהו מלכוד וצריך למצוא את פריצת הדרך. המדינה צריכה לפתור את המצב הזה כמה שיותר מהר".

המבקר לא פירט אילו היבטים בדיוק ייבחנו אנשי משרדו. "הוריתי לחטיבה שמטפלת בעניין לפתוח בביקורת רב מערכתית כדי לנסות לתת המלצות כיצד לפתור את המצב הזה". בתשובה לשאלה מי אחראי למצב שנוצר בדרום תל אביב, אמר: "קשה להצביע איפה הכשל, מפני שזו תופעה מתמשכת במשך שנים אחדות". הוא ציין כי דו"ח הביקורת השנתי שיפורסם בעוד כשבועיים כולל פרק בעניין ילדי הזרים חסרי המעמד בישראל. 

בפגישה בתחנת המשטרה בגן לוינסקי אמרו תושבי דרום תל אביב למבקר כי הם חשים שהמדינה הפקירה אותם. "החיים כבר לא חיים", אמרה לו זהבה, קשישה המתגוררת באזור התחנה המרכזית. "אני מפחדת לרדת למטה. אני לא יודעת מה לעשות עם עצמי כבר. אין לי לאיפה ללכת". התושבים סיפרו למבקר כי נבחרי ציבור רבים באים לסיור באזור, אך דבר אינו משתנה. "שלוש וחצי שנים אנחנו מביאים לפה שרים וחברי כנסת. הם באים, כמובן מזדעזעים והולכים", אמר חבר מועצת העיר תל אביב מטעם הליכוד, שלמה מסלאוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ