פעילות הפגינו נגד אלימות כלפי נשים בחברה הערבית

שיירות יצאו מהצפון ומהדרום, ועצרת נערכה בקפר קרע. הן קראו לחברי הכנסת הערביים לפעול בתקיפות רבה יותר: "החברה והמשטרה לא עושים די"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פעילות בארגוני נשים וארגונים לזכויות אדם, לצד משפחות של קורבנות אלימות בחברה הערבית, הפגינו היום (שישי) במחאה על רצח נשים בחברה הערבית. בשעות הבוקר יצאו שתי שיירות שעברו בישובים ערביים בדרום ובצפון, כשבכל ישוב הצטרפו אליהן מכוניות נוספות. בצהריים נפגשו שתי השיירות ובהן כ-250 כלי רכב בכפר קרע שבוואדי ערה, שם נערכה עצרת.

"אנחנו מסרבות לתת לגיטימציה לרצח נשים ומפנות אצבע מאשימה לאוזלת ידה של  המשטרה נגד רוצחי הנשים. אנו ושואפות לבנות חברה שמוקיעה את כל סוגי האלימות מתוכה ובמיוחד הרצח", כתבו המארגנות בכרוז שהפיצו לקראת הפעילות. על פי נתונים שבידיהן, בעשר השנים האחרונות נרצחו 75 נשים ערביות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הנד סלמאן, פעילה מהנגב, אמרה: "הנשים פונות לכל אחד ואחת בחברה, לקחת אחריות ולפעול אישית כדי להגן על החברה שלנו מהאלימות, ולפעול כדי לשים קץ לרצח הנשים בחברה. זו תופעה שנובעת מהתפוררות החברה וחולשתה, ומשקפת את ההדרה הפוליטית והכלכלית שסובל ממנה הציבור הערבי".

פאויזיה פייסל, שבתה האלה נרצחה נרצחה על ידי בעלה בפברואר 2010 בנצרת, סיפרה הבוקר כי היא מתכננת להשתתף במצעד. "המסר שלי לחברה הערבית הוא לא לשתוק. הבת שלי הייתה אישה שסבלה רבות אבל רוב הזמן שתקה, ואנחנו כחברה פעלנו לצערי להשתיק את זה בסוף היא שילמה בחייה, ושלושת הילדים שלה יגדלו בלי אמא ואבא שנמצא מאחורי סורג ובריח. הגיע הזמן להגיד די לאלימות זו ודי לרצח נשים".

מרוה דאהר שאיבדה את בתה אלא ביוני 2011, היתה גם היא בין המשתפות במצעד. דאהר נרצחה בעת שהיתה בביקור אצל אחותה ברמלה. במשטרה עצרו חשוד ששוחרר מאחר ואין מספיק ראיות נגדו : "אני כל יום מרגישה וסובלת את האובדן והרוצח מסתובב חופשי. יש לי כעס ואכזבה מכל הגורמים מחברה ומהמשטרה ומוסדות המדינה שלא עושים די, אני לא מצליחה לעצום עין רק מהמחשבה שהרוצח של בתי מסתובב חופשי. אני קוראת לכולם לצאת ולזעוק את זעקתנו".

סמאח סלאיים אגבריה, פעילה למען זכויות נשים בלוד ורמלה, יצאה גם היא הבוקר בקריאה לחברי הכנסת הערבים: "אני חושבת שהיום זה מבחן ראשון של הקשר בין חברי הכנסת הערבים לבוחרים שלהם ולשטח. מי שבאמת מחויב למאבק של החברה באלימות, יחכה לנו בכניסה לכפר שלו ויניף את השלט "כן לחיים ,לא לרצח נשים". אותם חברי כנסת צריכים להסביר לציבור ובמיוחד למשפחות השכולות מה הם עשו כדי להביא את רוצחי יקיריהם לכלא, המקום הטבעי שלהם. חברי הכנסת שלנו שמו את נושא הנשים הערביות במצעי הבחירות, והגיע הזמן למעשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ