ערב ל"ג בעומר: גל שריפות ברחבי הארץ

דליקות גדולות באזור בית שמש ובראש העין, אין נפגעים. אש פרצה הבוקר מזרחית לראש העין והיא מתפשטת לכיוון העיר, תושבי האזור פונו מבתיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמה שריפות פרצו אתמול (שבת) אחר הצהריים באזורים שונים ברחבי הארץ, נוכח מזג האוויר השרבי והרוחות הערות. בלילה פרצו שריפות גדולות באזור בית שמש ובראש העין, לא ידוע על נפגעים. כוחות כיבוי מנעו את התפשטות האש והם משתלטים כעת על הדליקות.

דליקה נוספת פרצה הבוקר בשדה קוצים מזרחית לראש העין. בשל הרוחות, האש מתפשטת לכיוון העיר. תושבי רחוב העפרוני הסמוך לדליקה התבקשו לפנות את בתיהם.

אמש פרצה דליקה בבית עסק לחלקי חילוף לכלי רכב בפארק התעשייה אפק שבראש העין. כוחות גדולים מתחנת כיבוי פתח תקוה ומתחנות סמוכות הוזעקו למקום ומתרכזים בהגנה על מבנים סמוכים למוקד האש. קיים חשש לקריסת המבנה שבו פרצה הדליקה. כיוון שהאש טרם כובתה, לא ניתן לבדוק את הסיבה לפריצתה. לכן, לא נשללת האפשרות שמדובר בהצתה.

מדורה בירושלים, הערב
כבאים בשריפה בראש העין, הערב
השריפה ליד אלמגור, היום

בירושלים, שלושה כלי רכב של האו"ם עלו באש בחניון מתחם האו"ם בארמון הנציב. במשטרת ירושלים מעריכים כי לא מדובר בהצתה מכוונת.

גם בצפון, בין היישובים אלמגור וכרכום שמצפון לכנרת פרצה שריפה גדולה בשטח פתוח. בשל הרוחות החזקות היה חשש כי האש עלולה לגלוש לעבר אלמגור. למקום באו צוותי כיבוי מהסביבה וכן ארבעה מטוסי כיבוי. בשלב מסוים אף פונו דיירי שישה בתים בפאתי המושב, אך לבסוף הושגה שליטה בטרם הגיעו הלהבות ליישוב.

סמוך למושבה יבנאל השתוללה אש מאז שעות הצהריים. במקום פועלים שישה צוותי כיבוי מאזור טבריה וארבעה מטוסי כיבוי. עוד לפני כן, המחוז הצפוני של שירותי הכבאות וההצלה תגבר היום את כוחותיו בתחנות הכיבוי ברחבי הצפון ופנה לציבור בבקשה לגלות זהירות וערנות בעת הדלקת אש.

במקרה אחר, שני בני אדם נפצעו משאיפת עשן בדליקה ביער בן שמן, שם פרצה השריפה כנראה בשל חוסר זהירות מצד מבקרים שלא כיבו גחלים לוהטות. שני הפצועים פונו לקבלת טיפול בבית החולים אסף הרופא בצריפין ושוחררו לאחר מכן. כבאים שמיהרו למקום כיבו בהמשך את השריפה.

שתי שריפות נוספות פרצו באזור ראשון לציון. דליקה אחת פרצה במכולה בבית עסק סמוך לסופרלנד שבמערב העיר והתפשטה לשדה סמוך. צוות כיבוי שהוזעק למקום כיבה את האש. לא היו נפגעים. סמוך למכון וולקני פרצה שריפה בשדה קוצים וכמה כבאיות הוזעקו למקום. גם באירוע זה לא דווח על פצועים.

אתמול בצהריים השתוללה שריפת קוצים גדולה סמוך לבסיס צה"ל בחבל לכיש. 40 כבאים מתחנות קרית גת, אשקלון ובאר שבע וכן ארבעה מטוסים פעלו לכבות את האש, שהתפשטה על שטח של עשרות דונמים. הבסיס אף פונה מיושביו מחשש לביטחון החיילים.

כוחות כיבוי האש נמצאים היום בכוננות הגבוהה ביותר, כמו בכל ערב ל"ג בעומר, אולם השנה יש היערכות ודריכות נוספת בשל מזג האוויר החם והרוחות המזרחיות שנושבות. במכבי השא הסבירו כי במצב זה, כל דליקה בחורשה עלולה להתפתח ולצאת משליטה במהרה. לכן, כוחות כיבוי האש התפרסו בנקודות מפתח בהם יוכלו להיות נגישים יותר לקריאות שיתקבלו. גם במד"א נערכים הלילה בכוחות מתוגברים וברמת הכוננות הגבוהה ביותר בכל רחבי הארץ.‬

בצד המדורות שיודלקו ברחבי הארץ, הלילה ומחר תתקיים בהר מירון ההילולה הגדולה בקבר רבי שמעון בר יוחאי. שוטרי המחוז הצפוני של המשטרה נמצאים באתר ובסביבתו כבר מאתמול ונערכים לבואם של החוגגים הרבים. בשני ימי החג באים למירון בין 250 ל-400 אלף בני אדם. גם השנה הוצב במקום גשר ברזל גדול, שבשנה שעברה שימש גברים בלבד והוגדר אז "גשר טהרה". כמו כן, סמוך למתחם הקבר יונח שוב "שביל כוהנים", וזאת למרות שרבנים רבים קבעו כי אין בו כל צורך הלכתי. אשתקד נטען כי הסיבות להקמת שני המיזמים הן הלכתיות, אולם השנה טענו במשטרה כי יש בהם צורך לשם "ויסות תנועת הולכי הרגל ומעבר בטוח".

במשטרה פנו אל החוגגים והדגישו כי לא תותר כניסת כלי רכב למתחם ההר. בסמוך הוקמו שלושה חניונים גדולים: "עין זיתים", "פרוד" ו"ספסופה" ומהם, החוגגים יוסעו בהיסעים למתחם הקבר. לרשות המבקרים הוקם מרכז מידע שמספרו: 1700-500-679.

השנה, הדלקת המדורות תחל בשעות מאוחרות יותר מבשנים עברו וזאת כדי שלא לחלל את השבת ולאפשר את בואם של החוגגים בבטחה. כבר במשך היום שהו במירון והסביבה כ-30 אלף בני אדם, ורבים נוספים צפויים לבוא בהמשך.

סמוך לשעה 23:30 תיערך הדלקת המדורות בכמה מוקדים, כאשר את המדורה המרכזית, יתכבדו להדליק על גג מבנה הקבר, חסידי בויאן, זאת על פי המסורת החוזרת על עצמה מדי שנה. לנקודת ההדלקה יורשו לעלות עשרות חוגגים בני מזל; מחשש לעומס רב מדי על הגג, תמנע המשטרה מחוגגים נוספים להתקרב לנקודת ההדלקה.

מזג האוויר השרבי יימשך גם מחר ובימים הקרובים. בירושלים יהיו מחר 32 מעלות, בתל אביב 35 ובחיפה 34 מעלות. בטבריה יהיו מחר 37 מעלות, בבאר שבע 36 ובאילת 38 מעלות.

השתתפו בהכנת הידיעה: יניר יגנה וניר חסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ