נתניהו: יש מקום גם למשורר מזרחי על השטרות

נתניהו והשר בנט הסכימו עם החשיבות של ייצוג מזרחים והציעו להנציח את רבי יהודה הלוי. אולם, הפעם הקודמת ששונו השטרות היתה לפני 15 שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את שטרות הכסף החדשים, בצל המחלוקות על כך שהדמויות המונצחות בהם לקוחות מהקאנון הציוני-אשכנזי. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה והציע שהדמות הבאה שתונצח בשטרות תהיה דמותו של רבי יהודה הלוי. אולם, להצהרה שלו אין כל תוקף מעשי, מאחר שנגיד בנק ישראל הוא שאחראי על הנושא, ומלבד זאת, כבר נבחרו הדמויות שיונצחו בשטרות.

"נגיד בנק ישראל יציג היום את השטרות החדשים. הם יפים ונוגעים בנפש שלנו, בשירה. אני מסכים עם אלה שאומרים שהיה מקום ושיש מקום, להביא נציגים של משוררי יוצאי קהילות ספרד וגם של יוצאי קהילות אחרות", אמר נתניהו. "אני מציע הצעה קונקרטית שהראשון שנביא בשטרות הבאים יהיה מי שאני חושב שהוא אחד מגדולי משוררי ישראל - רבי יהודה הלוי, שאני מעריך את שירתו כגאונית וכחשובה למורשת עמנו. אבל בוודאי יהיו גם הצעות אחרות. אתם מוזמנים לתת אותם לנגיד בנק ישראל הבא".

דבריו של נתניהו נאמרו לאחר ששר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, יצא בקריאה דומה. "הבוקר נידרש לאשר ארבעה שטרות חדשים של שאול טשרניחובסקי, לאה גולדברג, רחל המשוררת ונתן אלתרמן. כולם ענקי שירה. אעמוד על כך שייכלל גם משורר/ת מיהדות ספרד", כתב בנט בעמוד שלו בפייסבוק. 

כאמור, ראוי לציין שהחשיבות של דברי ראש הממשלה והשר היא הצהרתית בלבד, מאחר שאינם יכולים להחליף את השטרות החדשים ואין כל כוונה להכניס שטר נוסף למחזור. לפני כמה שנים נפוצו שמועות על כוונה להפיץ שטר חדש של 500 שקלים, אך תוכניות אלה לא יצאו לפועל. הפעם האחרונה שבה שונו השטרות היתה לפני 15 שנה, ואין מדובר בתהליך המבוסס על פרקי זמן קבועים. בנק ישראל מחליט על השינוי במסגרת ניסיונותיו לשפר את ההגנה הטכנולוגית על השטרות.

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

במסגרת התוכנית שמובאת לאישור הממשלה יאושרו היום שטרות ה-50 וה-200 שקלים. על השטר החדש של 50 שקלים תתנוסס דמותו של שאול טשרניחובסקי, שיחליף את ש"י עגנון. על שטר ה-200 שקל תופיע תמונת המשורר נתן אלתרמן, שיחליף את הנשיא זלמן שזר.

הממשלה מתכננת להחליף גם את שטרות ה-20 וה-100 שקלים בשנה הבאה. על שטר 20 השקלים החדש תופיע תמונת רחל המשוררת (רחל בלובשטיין) במקומו של ראש הממשלה לשעבר משה שרת. על שטר ה-100 שקלים תונצח המשוררת לאה גולדברג במקום הנשיא לשעבר יצחק בן צבי.

עיקר הביקורת התרכזה בכך שלא נמצא לנכון לציין אף משורר או משוררת מזרחיים. ח"כ אריה דרעי קרא ביום שישי לשרי הממשלה להצביע נגד אישור השטרות החדשים בטענה כי "האישור הבוקר הוא סימפטום להתנהגות השלטון כלפי הציבור המזרחי. הדרת מזרחיים, נמצאת בבית המשפט העליון, באקדמיה, בתקשורת, בפרס ישראל, בממשלה הנוכחית, וכעת הגיע גם לשטרות. שטר עם דיוקן של מזרחי לא שווה פחות".

פסלו של רבי יהודה הלוי בחצר מוזיאון ראלי "זיכרון ספרד" שבקיסריה

"אנחנו לא נסתפק בהצהרות והבטחות ,נלחם באפליה בכל הכלים שעומדים לרשותי למען כל הציבור המזרחי המופלה לרעה", הוסיף.

ח"כ עיסאוי פריג׳ (מרצ) ביקש להרחיב עוד את היריעה ומתח ביקורת על כך שהדמויות המונצחות בשטרות החדשים הן על טהרת היהודים. "במהלך הדיון הציבורי האם לשים דיוקן של מזרחי על השטרות החדשים, לא ראינו צל צילה של כוונה להנציח דמות לא יהודית על שטר כסף. 65 שנה עברו מאז הקמת המדינה, והציבור הערבי עדיין לא נחשב לחלק ממנה, לא בסמלים ולא במהות. אני מברך על הכוונה להנציח אנשי רוח כרחל המשוררת על שטרות, אך גם הסופר הישראלי אמיל חביבי היה יותר מראוי להימצא לצד אנשי רוח כדוגמתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ