מתחזק סיכוי הרב אברהם יוסף לזכות בתמיכת אביו לרב הראשי

בש"ס נערכים לתרחיש בו היוזמה לאפשר כהונה נוספת לרב עמאר תיכשל. הבן קבע בעבר שאדם שמונה לשופט "מרים יד בתורת משה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בביתו של הרב עובדיה יוסף גוברות הקריאות להחזיר את גלימת הרב הספרדי הראשי, הראשון לציון, לחיק המשפחה אם תיכשל היוזמה לאפשר כהונה שנייה לרב שלמה עמאר. שניים ואולי אף שלושה מהלוטשים עיניים לתפקיד הם בניו של הרב יוסף, ובימים האחרונים, כך נודע ל"הארץ" מתגבשת בבית מנהיג ש"ס תמיכה באחד מהם - הרב אברהם יוסף, רבה הראשי של חולון. 

בש"ס מדגישים כי המועמד המועדף מבחינתם הוא עדיין הרב הראשי המכהן, וכי במפלגה מחפשים דרך שתאפשר לו להתמנות לכהונה נוספת. הקולות בש"ס נשמעים על רקע קשיים בהם נתקלת היוזמה לרקום עסקה עם הבית היהודי, שתבטיח את בחירת הרב הציוני יעקב אריאל לתפקיד הרב האשכנזי, תמורת כהונה שנייה לרב עמאר. הארכת כהונתו של עמאר מעוגנת בהסכם הקואליציוני, אבל היא תלויה לחלוטין בהצלחת הבית היהודי לגבש עסקה עם ש"ס.

שרת המשפטים ויו"ר התנועה ציפי לבני כבר הודיעה בשבוע שעבר כי היא וסיעתה יתנגדו לחוקים פרסונליים כאלה סביב המרוץ לרבנות הראשית, בעוד ישראל ביתנו הודיעה כי היא עומדת מאחורי מחויבותה לתמוך ברב דוד סתיו. בנוסף גם בש"ס אין אחידות דעים באשר לבחירה ברב עמאר לכהונה שנייה.

הרב אברהם יוסף. הבן הצעיר משה, האיש החזק בש"ס, תומך במועמדותוצילום: ניר כפרי

לקראת ההכרעה הזו כוססים ציפורניים כמה רבנים וביניהם הרב של באר שבע, יהודה דרעי (אחיו של ח"כ אריה דרעי) והרבנים אברהם יוסף ויצחק יוסף, ראש ישיבת חזון עובדיה בירושלים, שהיה יד ימינו של אביו בכתיבת חיבוריו ההלכתיים ונחשב סמכות הלכתית בשם עצמו. גם בן נוסף, הרב דוד יוסף, אף הוא ראש כולל, רואה עצמו מועמד ראוי לתפקיד. אתמול (שבת) שוחחו על הסוגיה הרב עובדיה יוסף וח"כ אריה דרעי, ובימים האחרונים שוחח על כך עם הרב גם ח"כ אריאל אטיאס.

הרב עובדיה יוסף סימן בשעתו את בנו יצחק כרב הראשי לירושלים, אבל המינוי הזה מתעכב שנים רבות. כעת מתלבט הרב יצחק אם לבקש מאביו את המועמדות לתפקיד הרב הראשי לישראל כתוכנית חלופית. אולם בסביבתו של הרב משה יוסף, הבן הצעיר, מעוניינים ברב אברהם יוסף, רבה של חולון, שגם הוא נחשב ממשיך דרכו של אביו בתחום ההלכתי. האחרון גם ייסד את ארגון הכשרות המשפחתי בד"ץ בית יוסף. בעבר היה מדובר בעמותה, והיום בעסק פרטי לכל דבר, בבעלותו של משה שהוא כיום האיש החזק בש"ס.

שמו של אברהם יוסף מוזכר זה זמן רב כמועמד לתפקיד הרב הראשי, אבל הוא ממתין להכרזה רשמית מטעם אביו כי הוא המועמד מטעמו ומטעם ש"ס. אם כך יהיה, מועמדותו צפויה לספוג אש - הן מהצד החרדי-ליטאי (בגלל תמיכתו, החשודה כפשרנית מדי, בהיתר המכירה בשנת השמיטה), אבל בעיקר מכיוונים אחרים.

במהלך השנים היו פרסומים מתועדים שונים על האופן שבו מקדם הרב אברהם, העומד בראש מערכת ממלכתית, את ארגון הכשרות הפרטי בד"ץ בית יוסף בעסקי המזון בחולון. טענות כאלה הובאו בין השאר בתחקיר המקור בערוץ 10 ששודר בשבוע שעבר. מאחוריו גם מספר התבטאויות מעוררות מחלוקת, כמו למשל האיסור לצרף למניין שופט.

בפינת ההלכה שלו ברדיו קול חי נשאל הרב אם אפשר למנות שופט כשליח ציבור והשיב: "השופט עצמו - גם אם הוא יודע להתפלל מצוין, גם אם הוא יודע לעשות את הדברים בצורה המוצלחת ביותר - מאותו רגע שהוא התמנה להיות שופט, פסל את עצמו מלהצטרף למניין, וכל שכן וקל וחומר מלהיות שליח ציבור... אפילו אם הוא מבטיח שכל פסקי הדין שיוצאים תחת ידו הם על פי השולחן ערוך, הוא עדיין נקרא 'מרים יד בתורת משה' ולא ראוי להצטרף לכל דבר שבקדושה".

גורם בכיר בש"ס אומר כי "הדיון הוא באמת איך אפשר שהרב עמאר ימשיך, אבל הרב עובדיה לא יילך בכל מקרה לדיל עם המפד"ל שקראה תיגר על הציבור החרדי. לכן אם זה ייכשל, ברור שהמועמד הוא הרב אברהם יוסף. הוא ראוי מאוד. צריך להזכיר שהמחליט הוא רק הרב עובדיה יוסף ועדיין אין החלטה סופית. מה שמעניין את הרב עובדיה הוא שמי שיתמנה יהיה מי שיידע להשליט את התורה לפי שיטת מרן בית יוסף (רבי יוסף קארו; י"א), ושהציבור הספרדי הרחב יידע את ההלכות האלה. זה יותר חשוב משם כזה או אחר. להיפך, עצם העובדה שמדובר בבן שלו זה חיסרון מבחינת הרב עובדיה".

הצעת החוק שעשויה לטרוף את הקלפים

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום כי לפחות 20 אחוז מחברי האסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים לישראל יהיו נשים. הוועדה החליטה לתמוך בהצעת חוק בנושא שיזמו ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), השר שי פירון וח"כ עליזה לביא (יש עתיד). ההצעה מתארת מתווה אפשרי לאיוש הרכבה של האספה על ידי נשים: כך, למשל, "הממשלה תמנה 12 נציגות של ארגוני נשים, 12 טוענות רבניות או עורכות דין ו-8 נשים מבין 12 אנשי הציבור שימונו; מבין 12 נציגי הכנסת ימונו 8 חברות כנסת".

יוזמי הצעת החוק הסבירו כי בעבר לא זכו הנשים לכל ייצוג באסיפה הבוחרת וגם כיום מספרן קטן ביותר, כ-2% בלבד, בעוד שחלקן באוכלוסייה הוא כ-50%. "מעבר לעקרון היסוד של השוויון המגדרי, קיימת באסיפה הבוחרת בהרכבה הנוכחי אפליה מובנית של נשים, כיוון שלמעלה מ-50% מהאסיפה מורכבת מרבנים, ונשים מודרות באופן גורף מחלק זה באסיפה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

בית המשפט העליון חזר בעקביות על החובה לעשות מאמץ להביא למצב בו יהיה ייצוג הולם לנשים, כשהדבר אינו נוגד את הדין הדתי. הגדלת ייצוג הנשים הוא סעיף אחד בתוך הצעת החוק הנרחבת שהוגשה היום לוועדה. בצעד חריג החליטה שרת המשפטים לאשר רק את הסעיף הנוגע לייצוג הנשים ולדחות את הדיון בסעיפים האחרים - השנויים במחלוקת - לשבוע הבא. כך, בין הסעיפים - שעשויים לשנות את זהותם של הרבנים העתידיים - לא נידון סעיף המחייב מועמד לתפקיד הרב הראשי להיות בעל נסיון מוכח קודם בתחומים השונים עליהם יופקד: כך, עליו להיות מנוסה כדיין ובנוסף להוכיח כי עבר בחינות הסמכה לרב עיר או לחלופין כיהן כרב עיר ועבר בחינות הסמכה לדיינות. סעיף אחר מציע להגדיל משמעותית את מספרם הכולל של חברי האספה הבוחרת מ-250 ל-300, בשל הגידול שחל באוכלוסיה במדינת ישראל מאז נחקק חוק הרבנות הראשית ב-1980.

בתגובה להחלטת ועדת השרים לחקיקה אמר ח"כ שטרן, "״אמנם הוועדה עשתה היום חצי עבודה אבל הכיוון הוא חיובי. אני מתקשה להאמין שמי שמתכוון לרבנות אמיתית לא מבין שרב ראשי צריך להיות גם בעל כושר דיינות המעיד על בקיאות".

עם זאת, אישור החוק בוועדת השרים לחקיקה לא מבטיח את אישורו בקריאה שלישית. בשלב זה הוא עשוי להגביר את מאמציה של ש"ס לחתור להסדר פוליטי לפני כינוס הגוף הבוחר. בבית היהודי ישנם קולות להריץ שני מועמדים למשל דוד סתיו האשכנזי ושמואל אליהו הספרדי. קולות אלו יגברו אם יוגדל הגוף הבוחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ