חברת ועדת השטרות: אין משורר מזרחי מתאים

שרי רז אמרה בראיון כי היא אינה מכירה משוררים מזרחים בולטים מהמאה ה-20. "כולם אומרים יהודה הלוי, אף אחד לא נוקב בשם נוסף"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שרי רז, חברת הוועדה של בנק ישראל לבחירת שטרות הכסף החדשים, אמרה אמש (ראשון) כי איננה מכירה שום משורר מזרחי שמתאים להיות מיוצג על גבי שטר. דבריה של רז נאמרו לאחר שאתמול אישרה הממשלה את שטרות הכסף החדשים, בצל המחלוקות על כך שהדמויות המונצחות בהם לקוחות מהקאנון הציוני-אשכנזי.

"אם היה מישהו בולט הוא היה נכנס לרשימה", אמרה רז בראיון לשרון גל בתוכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10. "יכול להיות שזו ועדה בורה, אבל אני ממש לא מכירה משוררים מזרחים בולטים במאה ה-20. משוררים שמלמדים אותם בבתי ספר, שצעירים וצעירות כותבים אותם ומלחינים נעימות לפי המילים שלהם. אם אתה מכיר תציע... כל מי שהתראיין היום אמר 'יהודה הלוי', אף אחד לא הציע שם נוסף. לו היו הייתי חושבת שטעיתי".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לנושא אתמול בפתח ישיבת הממשלה והציע שהדמות הבאה שתונצח בשטרות תהיה דמותו של רבי יהודה הלוי. אולם, להצהרה שלו אין כל תוקף מעשי, מאחר שנגיד בנק ישראל הוא שאחראי על הנושא, ומלבד זאת, כבר נבחרו הדמויות שיונצחו בשטרות.

דבריה של רז אמש:

"השטרות החדשים יפים ונוגעים בנפש שלנו, בשירה. אני מסכים עם אלה שאומרים שהיה מקום ושיש מקום, להביא נציגים של משוררי יוצאי קהילות ספרד וגם של יוצאי קהילות אחרות", אמר נתניהו. "אני מציע הצעה קונקרטית שהראשון שנביא בשטרות הבאים יהיה מי שאני חושב שהוא אחד מגדולי משוררי ישראל - רבי יהודה הלוי, שאני מעריך את שירתו כגאונית וכחשובה למורשת עמנו. אבל בוודאי יהיו גם הצעות אחרות. אתם מוזמנים לתת אותם לנגיד בנק ישראל הבא".

במסגרת התוכנית שמובאת לאישור הממשלה יאושרו היום שטרות ה-50 וה-200 שקלים. על השטר החדש של 50 שקלים תתנוסס דמותו של שאול טשרניחובסקי, שיחליף את ש"י עגנון. על שטר ה-200 שקל תופיע תמונת המשורר נתן אלתרמן, שיחליף את הנשיא זלמן שזר.

הממשלה מתכננת להחליף גם את שטרות ה-20 וה-100 שקלים בשנה הבאה. על שטר 20 השקלים החדש תופיע תמונת רחל המשוררת (רחל בלובשטיין) במקומו של ראש הממשלה לשעבר משה שרת. על שטר ה-100 שקלים תונצח המשוררת לאה גולדברג במקום הנשיא לשעבר יצחק בן צבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ