ניר חסון
ניר חסון

מוזיאון ישראל בירושלים ומוזיאון המטרופוליטן בניו יורק רכשו במשותף עותק נדיר של כתב יד של ספרו החשוב ביותר של הרמב"ם – "משנה תורה". כתב היד הועתק באיטליה בשנת 1457 בקירוב והיה עד לאחרונה בבעלותם של יהודית ומיכאל שטיינהרדט שהחליטו לאחרונה למכור את אוסף היודאיקה שלהם.

משנה תורה נכתב במקור על ידי הרמב"ם ב-1180 ומאז הועתק בכתבי יד. כתב היד שנרכש מאויר בצבעים ובעלי זהב ונחשב לאחד מכתבי היד היפים שנוצרו בעברית. לדברי מנכ"ל מוזיאון ישראל ג'יימס שניידר, כתב היד הזה נוצר כבר לאחר המצאת הדפוס והדפסת תנ"ך גוטנברג, וחשיבותו בכך שהוא אחד האחרונים שנוצרו בשיטה הידנית. "הוא מייצג את שיאה של אומנות כתב היד העברית בתקופת הרנסנס", אמר שניידר.

משנה תורה של הרמב"ם מכיל 14 ספרים. כתב היד שנרכש כולל את הספרים 7–14. חלק נוסף שכולל את הספרים 5-1 נמצא בספריית הוותיקאן. חלק שלישי שכולל את ספר מספר 6 אבד ונעלם כבר לפני שנים רבות. החלק שמכיל את הספרים 5-1 נרכש במאה ה-19 בידי אספן איטלקי ידוע בשם ג'ובאני פרנססקו דה-רוסי ומאוחר יותר נרכש על ידי ספריית הוותיקאן.

איור ספר שופטים בעותק האיטלקי של כתב הידצילום: ארדון בר חמה

החלק השני התגלגל לגרמניה ונרכש על ידי הבנקאי היהודי אברהם מרצבכר ממינכן ולאחר מכן הועבר לספרייה העירונית בפרנקפורט. ב-1950 נרכש על ידי משפחה יהודית מהעיר וב-2007 נמכר לבני הזוג שטיינהרדט. לאחר רכישתו הועבר כתב היד בהשאלה למוזיאון ישראל ועבר שימור במעבדת שימור הנייר של המוזיאון. לאחר השלמת הרכישה יוצג כתב היד לסירוגין במוזיאון בירושלים ובמוזיאון בניו יורק.

כתב היד נרכש בסיוע תורם אלמוני ומספר תורמים ותיקים של המוזיאון: רנה ולסטר קראון משיקגו; רנה וסוזאן ברגינסקי, ציריך; לין שוסטרמן, טולסה, וכן בתרומה של בני הזוג שטיינהרדט בעצמם. במוזיאון ישראל מסרבים לנקוב בסכום הרכישה.

לדברי שניידר זה נדיר למדי ששני מוזיאונים רוכשים במשותף פריט מסוג זה. "אנו שמחים וגאים על שיתוף הפעולה עם מוזיאון ישראל ברכישת כתב היד הנדיר והחשוב הזה לשני המוסדות שלנו", אמר תומס קמפבל, מנכ"ל מוזיאון מטרופוליטן לאמנות. "לא בכדי אנו חוגגים את רכישת העותק הזה של משנה תורה - הוא מעיד על רגישות אסתטית מן המעלה הראשונה של הקהילה היהודית האיטלקית וכן על העושר של אמנות עיטור הספרים באיטליה במאה ה-15. בשנים האחרונות, בזכות השאלות חשובות מאוד מכמה וכמה מוסדות, זכה המטרופוליטן להציג לסירוגין כמה כתבי יד מאוירים מן המשובחים שיש. משנה תורה, שחשיבותו ההיסטורית והספרותית לא תסולא בפז, והוא גם פנינת איור, יהיה תוספת רבת חשיבות לאוסף האנציקלופדי של המוזיאון ויעניק לדורות של קהל מבקרים בניו יורק ובירושלים חוויה מרחיבת דעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ